Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Taky tak rádi troubíte?

Poslední dobou mi přijde, že klakson je pro některé lidi tou nejdůležitější součástí jejich automobilu. Kdyby tahle věc uměla artikulovat, chrlili by jejím prostřednictvím spoustu nadávek a hrubostí, aby ukázali svou nadřazenost.

Scénka první.

Je podvečer, v pohodě si to valím domů po hradecké dálnici, na osmém kilometru směrem od Prahy sjedu a zamířím ke staré poděbradské silnici, která mě dovede do Nehvizd. Přivaděč končí ošklivým téčkem, rozděleným na dva pruhy tak nešťastně, že když potřebujete odbočit doprava a vedle vás čeká někdo jiný na odbočení doleva, tak mu prostě nevidíte přes čumák. Co chvíli je tam pochopitelně bouračka, netuším, který chytrák to tam takhle blbě vymyslel.

No a co si myslíte, že stalo zrovna ve chvíli, když jsem potřeboval zahnout doprava? Ano, tipujete správně, těsně vedle mě se postavil kamion, směřující do přilehlých plechových hal a totálně mi zakryl výhled. Zastavil jsem tedy na stopce tak, abych ještě nevyčuhoval do hlavní, a přitom jsem pochopitelně viděl houby. „Proč ten kamion nejede?“ Říkám si. „No protože asi zleva po hlavní něco přijíždí, když zprava je volno, to dá rozum, ty chytrej,“ odpovídám sám sobě a trpělivě čekám, až se to tam uvolní.

„Túúú, túúú, túúú,“ ozve se za mnou a pak hned vedle mě. Přeloženo do češtiny: „Jeď přece, ty vole, copak nevidíš, že pospíchám?!?“ No, nervóza zřejmě kvaltoval natolik, že se z pravé strany vedle mě vmáčknul na krajnici, na nic nečekal a prostě na tu hlavní s prohrábnutím předních kol vjel. Pak už to šlo ráz na ráz, ten z hlavní, kterého viděl kamioňák, ale já přes něj ne, dupnul na brzdu, zaskřípělo to a jet trochu rychlejc, prostě by to do troubícího frajera napálil. Tohle teda bylo o fous, kdyby bylo náledí nebo mokro, mohli by si oni geniální autoři téhle křižovatky udělat další zářez na své pomyslné pažbě.

Tak schválně, máte-li chuť, písněte do diskuse, jestli si myslíte, že si ten frajer příště dá pozor nebo jestli něco podobného předvede bez skrupulí znovu i se svým arogantním troubením.

***

Scénka druhá.

Tentokrát jsem opěšalý a kdesi v útrobách matičky Prahy čekám na autobus. Je tam čtyřproudá ulice bez dělícího pásu uprostřed, moje strana je navíc vylepšená parkovacím pruhem, přerušeným autobusovou zastávkou.

Můj zlozvyk chodit všude moc brzo se skombinuje s autobusovým zlozvykem jezdit všude moc pozdě, a tak se nudím. Dlouhou chvíli si krátím pozorováním okolí. Na parkovacím pruhu je zřejmě časově omezené stání, poflakuje se tam policajt, zvolna přechází od jednoho auta ke druhému, občas se koukne na hodinky a něco si zapíše. Když někdo přetáhne a přijde k autu, policajt se k němu přesune, nezdá se, že by sázel pokuty, spíš domlouvá.

Na kraji zastávky stojí zájezdní autobus, který právě dokončuje pohlcování výletu chtivých cestujících. Stevardka si ze seznamu odškrtne poslední dvě přišedší dámy, mávne na řidiče, ten kývne, zahodí cigáro, vleze za volant a nastartuje. Potřebuje jet na druhou stranu a má jen dvě možnosti, buď objet půlku Prahy nebo se otočit na místě. Volí druhou možnost, asi tam není poprvé a ví, že když se postaví napříč čtyřproudovky, dá to na jedno couvnutí.

Provoz je malý, ale zrovna když autobus blokuje celou ulici, přiřítí se v levém pruhu osobák, prudce zabrzdí a opakovaně dlouze na autobusáka zatroubí. Tentokrát by se jeho „túúú, túúú, túúú“ dalo přeložit jako: „Co tady zacláníš, debile, teď jedu já!!!“ Autobusák to bere stoicky a s ledovým klidem pokračuje v otočce. Zato policajt zbystří, přejde k trubači, vyzve ho ke stažení okénka a začne s ním dlouze konverzovat. Řidič osobáku se asi žádného přestupku de jure nedopustil, ale policajt usoudí, že si ho za to zbytečné troubení pořádně vychutná. Za chvilku zájezdní autobus odjede a nastane paradoxní situace, kdy v levém pruhu prázdné ulice překáží auťák, jehož spěchající řidič se při sáhodlouhém rozhovoru s policajtem ošívá nervozitou.

„Nevíte, co se tam stalo?“ Zeptá se mě zvědavě neznámý pán, ke kterému přisednu, když se konečně dočkám svého spoje. Celou scénku mu popíšu, on chvilku mlčí, pak se začne pomalu otřásat, až se nakonec rozesměje, až se zakoktá: „Do... dobře mu tak, hahaha.“

První scénka málem skončila průšvihem, tahle byla spíš humorná. Ale opět vás budu otravovat a drze se zeptám. Co myslíte, došlo trubačovi, že se s tím svým uřvaným klaksonem rozčiloval úplně zbytečně nebo to zdržení policajtem vzal jako neomluvitelnou nespravedlnost vůči své osobě?

***

Takhle bych mohl pokračovat dál a zmínit se třeba o alfácích, kteří se na poslední chvíli agresivně protrubují do plného vedlejšího pruhu nebo z vedlejší na hlavní a vynucují si tak přednost před ostatními.

Už léta tvrdím, že drtivá většina našich řidičů jezdí rozumně a ohleduplně, ale pak se mezi nimi najde pár procent egohoničů, kteří dokážou udělat na silnici takový maglajz, že mít člověk slabší náturu, pomalu aby se tam bál vyrazit. Tak to radši celé obrátím v humor a na závěr vám položím ještě jednu otázku. Kdybyste měli onen mluvící klakson, co byste krátkým ťuknutím sdělili sličné osobě opačného pohlaví, jíž jste zastavili před přechodem a ona vám za to poděkovala veselým zamáváním, doprovázeným milým úsměvem?

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 5.1.2023 14:34 | karma článku: 35,27 | přečteno: 2949x
  • Další články autora

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 28,60 | Přečteno: 781x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,56 | Přečteno: 849x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 24,84 | Přečteno: 784x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 26,92 | Přečteno: 965x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Jsou vulgarizmy ještě vůbec vulgární?

Asi jak které, v jakém kontextu jsme je vyřkli a komu adresovali. Pokusím se zde o menší významový rozbor některých vulgarizmů a budu se to snažit napsat tak, aby měl článek šanci doputovat až k vašim očím.

25.6.2024 v 14:34 | Karma: 30,43 | Přečteno: 2854x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Koaliční poslanci podpořili růst poplatku pro Českou televizi na 150 korun

12. července 2024  6:09,  aktualizováno  13:25

Přímý přenos Vládní poslanci přes odpor opozice v prvním čtení podpořili návrh na zvýšení poplatku pro Českou...

Rusko v září zablokuje YouTube. Může za to Google, ne my, hlásí Kreml

12. července 2024  13:13

Po Facebooku a Instagramu Rusové zřejmě přijdou i o YouTube. Od pátku začali ruští uživatelé...

Zostudila mě před celou vesnicí, tvrdí muž souzený za pobodání manželky

12. července 2024  13:10

Pokus o vraždu v rumunském milostném trojúhelníku na ubytovně na Chebsku začal rozplétat Krajský...

Peskov odmítl obvinění, že Rusko plánovalo zavraždit šéfa německé zbrojovky

12. července 2024  13:02

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek odmítl obvinění, že Rusko plánovalo vraždu ředitele německého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2152
  • Celková karma 27,57
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.