Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Románek

Eva a Rudolf byli tak rozdílní, jak jen dva lidé můžou být, ale přesto spolu strávili pětadvacet krásných let. Když se jejich syn odstěhoval, rázem jim ubyla spousta starostí a oba se začali daleko víc věnovat svým koníčkům.

„Fotbal a hokej pasivně, tenis s kamarády aktivně, dobré pivko a domácí kutilské práce všeho druhu.“ Takhle nějak by Rudolf odpověděl, kdyby se ho Aleš Háma v soutěži Kde domov můj zeptal na jeho zájmy.

„Hlavně cestování. Už jsem s kamarádkami sjezdila půlku Evropy a párkrát se podívala i dál,“ odpověděla by na stejnou otázku Evka. Pokud by se jí Aleš zeptal, proč jezdí s kamarádkami, když je vdaná, dočkal by se jen pousmání: „Když ten můj šmudla pořád doma něco kutí nebo se válí u televize, maximálně tak vyrazí na jedno nebo na kurt.“ Jenomže Aleš je taktní a takovou otázku na tělo by Evce nikdy nepoložil.

Ti dva se dokázali pěkně špičkovat, ale ve skutečnosti byli perfektně sehranou dvojkou. Zvykli si na sebe, počáteční zamilování se přes léta vztahu přelilo v klidnou partnerskou lásku, a ani jednoho z nich nenapadlo, že by se někdy mohli rozejít.

***

Jenomže pak se Evce zničehonic, najednou a bez jakéhokoli varování zbláznily hormony. Snad to bylo tím středomořským podnebím, možná spíš Leošovým šarmem. Potkali se náhodou na trajektu a události nabraly závratný spád. Leoš byl pravým opakem Rudolfa, podnikavý, pohotový, přitažlivý, pozorný, těch p měl v jejích očích daleko víc.

Leošův návrh: „však pojď a nastěhuj se ke mně“ jí při návratu domů přišel naprosto přirozený a neodolatelný. V jeho náručí si připadala o dvacet let mladší, její mozek se zatemnil a její ústa sama od sebe vyřkla větu: „Rudolfe, promiň, já od tebe odcházím.“ Rudolf to přijal navenek bez velkých emocí, ty by mu v tu chvíli stejně nebyly nic platné, když ho Evka postavila před hotovou věc.

Jenže vnitřně se trápil, nespal, v práci byl jenom do počtu, už ani ten sport ho nebavil. Teprve po čase se v něm cosi zlomilo: „Potvora jedna. Ale co, život jde dál,“ postěžoval si svému odrazu v zrcadle, když se jednoho večera vrátil z hospody ozdraven na mysli pivní kúrou. A druhý den si to v klidu probral: „Když se trochu uskromním, tak náklady utáhnu. Aspoň budu mít víc času na tenis, hned zítra s ním musím zas začít. A ženské? Dám si teď pauzu a pak se uvidí.“

***

Evčin krásný vztah s Leošem netřeba dlouho rozebírat, zhruba po čtyřech měsících, v nichž si připadala jako ve sladkém nebi a žhavém pekle zároveň, zvadl s podobnou prudkostí, s jakou na počátku vykvetl. V den, kdy se ten mizera celou noc neukázal doma a ráno přišel s jinou ženou, ztropila Evka závěrečnou scénu a do dvaceti minut byla venku. S kufrem na chodníku, bezprizorní, zklamaná, nešťastná. Milostný románek skončil, tjádydádydá bum, bum.

Narychlo si našla podnájem, nevelký pokojík v přízemí. Probrečela tři dny plné výčitek, které nejprve směřovala k Leošovi a posléze jejich ostří obrátila proti sobě. „Já blbá. Mohla jsem si dělat, co jsem chtěla, ale doma jsem vždy měla klidný přístav. Rudolf byl sice úplně jiný než já, ale mohla jsem se na něj ve všem spolehnout. Tolik let jsme byli spolu a já, kráva, všechno zničila. Vždyť k sobě patříme, proboha, jestli mám někoho opravdu ráda, tak je to jedině on.“

Slzy odezněly, v Evce se probudila žena činu a myslí se jí rozvířily otázky: „Odpustil by mi a vzal mě zpátky? Snad si zatím nenašel žádnou jinou? Mohli bychom se pokusit na všechno zapomenout? A co když našel? Nebo co jestli se zatvrdil a nebude mě chtít?“ Otázky následovalo rozhodnutí: „Budu bojovat, ve jménu naší lásky musím udržet manželství. Jedním si může být naprosto jistý, tohle mu už nikdy v životě neudělám.“

A tak začala sondovat, zavolala sousedce Lence a vytáhla ji na pokec do kavárny Pod věží.

„Evko, s žádnou jsem ho sice neviděla, ale to ještě nic neznamená. Já na tvém místě bych se rozhodně nevracela,“ pravila Lenka vemlouvavým tónem. Pak pochybovačně dodala: „Seš si opravdu jistá?“

„Teď už ano. Musím doufat,“ zazněla rozhodná odpověď.

„Dělej, jak myslíš, ale tohle ti nejspíš nevyjde, promiň,“ pokrčila Lenka nezúčastněně rameny.

***

Evka byla rozhodnutá. Než aby Rudolfovi zavolala a sypala si popel na hlavu, rovnou zkusí své staré klíče a terapii šokem. Věděla, že ve středu se Rudolf vrací s tenisu po osmé večer, a tak vsadila všechno na jednu kartu. Snad má stále rád řízky a suchý Ryzlink. V mládí miloval, když vařila jen tak bosá a v průsvitných domácích šatech bez prádla, s oblibou mu tím dělávala radost. Pohlédla do zrcadla a usmála se: „Ještě na to mám.“

Rudolfovi se Lenčino neustále nadbíhání moc nelíbilo, připadala mu dost vypočítavá. Ale nebyl si jistý a dnes, když kvůli té prasklé vodě odpadl tenis, tak s ní na tu dvoudecku zaskočil. Konec konců, umí být milá a on by nějakou ženskou přece jen aspoň občas potřeboval. „Rudíku, pozveš mě na kafe?“ Mnohoslibně se k němu přivinula cestou domů. „Pozvala bych já tebe, ale dcera potřebuje klid, šprtá se na zkoušku.“

V zámku zarachotil klíč, v předsíni se rozsvítilo světlo. Evce se zatajil dech: „mám zůstat tady u plotny nebo ho jít přivítat a tvářit se, jakoby se nic nestalo?“ Zaslechla tlumený hovor, v matné výplni dveří rozeznala siluety dvou lidí. Ta menší prudce přiskočila k té větší. Evce se na moment zastavilo srdce. Pak si dodala odvahy a otevřela dveře.

Rudolf se vymanil z Lenčina obětí. Zůstal jako opařený, několik nekonečně dlouhých vteřin zíral v hrobovém tichu z jedné na druhou. Lenka podrářděně podupávala kramflekem a nevědomky si nervózně olizovala své ve světle žárovky až příliš rudé rty. Evka mu hleděla pevně do očí. Tenhle její pohled dobře znal. Porozuměl. Hlavou mu prolétlo pětadvacet společných let, v nichž byli tak rozdílní a přitom vlastně stejní.

Zhluboka se nadechl a začichal směrem do kuchyně. Poté jednu z žen obdivně pohladil pohledem. Promluvil, vystačil si s jediným krátkým slovem: „Vypadni!“ Pronesl rozhodným hlasem ke druhé, tu první pevně objal okolo ramen a přitiskl k sobě. Z rudých rtů ukáplo několik jedovatých slov, kramfleky arogantně zazvonily na dlaždičkách a zmizely i se svou majitelkou.

Kdyby se nyní Aleš Háma se soutěže Kde domov můj zeptal těch dvou, kdo komu nejvíc drží palce, odpověď Evky a Rudolfa by byla nad slunce jasnější.

Autor: Jan Pražák | neděle 16.7.2023 7:07 | karma článku: 26,88 | přečteno: 913x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 22,40 | Přečteno: 660x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,29 | Přečteno: 669x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,60 | Přečteno: 918x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 908x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Definitivní konec. Clarkson a jeho kumpáni rozpustili společnou filmovou firmu

17. července 2024  21:24

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,54
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.