Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počkej!

Když se tak zpětně zamýšlím nad svým víc jak šedesátiletým životem, uvědomuji si, že jsem ho vlastně většinu pročekala. Strávila čekáním na něco, co buď vůbec nepřišlo nebo když nakrásně přece jen přišlo, tak mi přineslo zklamání.

„Mileno, počkej, napřed musím nakrmit a obléknout Pepíčka, pak půjdeme ven. Zatím umyj nádobí a ukliď v kuchyni, já ti pak za to koupím zmrzlinu.“ Bylo mi pět, měla jsem malého brášku a zmrzlinu jsem milovala tolik, že jsem kvůli ní byla ochotná pomáhat mamince s domácími pracemi, o kterých ostatní děti neměly ani nejmenší tušení.

Přisunula jsem si malou židličku ke kuchyňské lince, s chutí se do toho pustila a snila o nejmíň trojité porci té ledové lahůdky. Když jsem měla vše hotové, tak často Pepíčka rozbolelo bříško, dostal teplotu nebo se stalo něco podobného, co nám znemožnilo jít na procházku a mě o tu zmrzlinu připravilo. A když už se nakrásně vyrazilo, maminka rozhodla, že musíme jít jiným směrem, takovým, kde žádná cukrárna není. Pokud se stal zázrak a já se své vytoužené zmrzliny jednou za strašně dlouhý čas dočkala, nešlo o krásné tři kopečky, ale jen o jeden maličký a nejobyčejnější, protože bylo potřeba šetřit penízky na důležitější věci, jako třeba na cigarety pro rodiče. A takhle to bylo v mých dětských očích se vším.

„Mílo, musíš počkat na tatínka, až přijde z práce, aby ti zkontroloval úkoly, pak teprve budeš smět vyrazit do kina.“ To už mi bylo daleko víc, chodila jsem na střední školu, pokukovala po klucích a doma krom učení měla naloženo mnohem víc než to někdejší mytí nádobí. Byla jsem poprvé zamilovaná, víc než na kino jsem se těšila na první opatrnou pusu od kluka cestou domů, ale musela jsem počkat, až mě táta zkontroluje úkoly a vyzkouší z naučené látky.

Scénáře následujících chvil byly v podstatě dva. Tatínek buď přišel ve svou obvyklou hodinu, sáhodlouze se mnou probral příslušnou látku, aby si do detailu ověřil, že jsem se ve snaze tento proces zkrátit všechno poctivě nadřela. Jenže to trvalo tak dlouho, že jsem to kino prošvihla. Případně se zdržel ať už přímo v práci nebo na důležité pracovní poradě s kolegy v hospodě a dostavil se ve chvíli, když už z promítaného filmu běžely závěrečné titulky. Pak mnohdy na kontrolu mých úkolů a školní připravenosti ani nedošlo, neb táta byl unavený a já už stejně musela plnit večerní domácí povinnosti, třeba vypíglovat příslušenství. Z hlediska mého prospěchu to nevadilo, tak jako tak jsem byla navrčená, ale z hlediska randění ano. Ten kluk měl sice zpočátku trpělivost, ale když jsem mu na schůzku nepřišla už poněkolikáté, tak to vzdal a začal chodit s jinou dívkou.

Takhle bych v popisu svého čekání mohla pokračovat dál a dál, ale radši to zkrátím, to byste se pro změnu vy nedočkali konce mého povídání. Čekala jsem na věci, které jsem považovala za důležité, třeba aby si mě můj partner Luboš vzal, nedočkala jsem se ani po narození potomka, musela jsem se spokojit s životem „na psí knížku.“ Po večerech, když už malý Lubošek spal, jsem na něho čekávala roztoužená v posteli, uráčil se mě obšťastnit tak jednou za měsíc. O hodně později, když už se potomek odstěhoval, jsem s nadějí v srdci čekala na zázrak, že se můj Luboš uzdraví ze zákeřné nemoci. Nedočkala jsem se a ten nahoře mi ho vzal.

Čekávala jsem i na věci méně důležité, třeba kdy mi šéf v práci konečně přidá. Asi jsem nebyla dost průrazná, většinou jsem přišla na řadu až jako jedna z posledních a dočkala se jen směšné almužny navíc. Čekávala jsem, že mě snad rodiče a hlavně maminka konečně při návštěvě pochválí, jaké mám doma krásné rodinné hnízdo nebo jaký jsem jim uvařila dobrý oběd. Spíš než toho jsem se dočkala uštěpačné poznámky ve stylu: „Mileno, proč sis, proboha koupila takový hrozný závěsy?“ Mimochodem, byly krásně pastelově laděné a dotvářely nám teplo domova. Svatbu jsem neměla, ale čekávala jsem na kytičku k výročí seznámení, a pokud jsem se náhodou jednou za několik let dočkala, tak s týdenním zpožděním a větou: „promiň, já zapomněl,“ doprovázenou pokrčením ramen.

A tak dál a tak dál, na něco jsem čekala vlastně pořád, až jsem si začala klást otázku, jestli já nejsem na život a na lidi kolem sebe moc náročná. Někdy mě napadaly takové myšlenky, že kdyby na světě existovalo království čekajících, určitě bych byla jeho královnou.

***

„Mami, prosím tě, nechceš s tím počkat, není to unáhlené? My potřebujeme hlídat Leničku, aby mohla Marcela co nejdřív zpátky do práce, ale když to uděláš, tak na nás nebudeš mít dost času.“ Těmito slovy se mě loni na začátku léta snažil přimět syn k dalšímu životnímu odstavci čekání poté, co se jim s manželkou narodila holčička. Moje vnučka, krásná maličká Lenička.

Jenomže já zrovna v té době prožívala své druhé mládí. Sblížila jsem se s Karlem, dávno ovdovělým spolehlivým a férovým mužem, u kterého jsem nevěděla, jestli on víc učaroval mně nebo já jemu. A tenhle chlap, dneska už můžu s jistotou říct nejlepší mužský mého života, mě nejen požádal o ruku, ale i mi nabídnul, abych se s ním odstěhovala do sousedního města. Tam pro nás našel krásný domek se zahradou, který bychom mohli koupit, pokud bychom prodali svá současná bydlení.

Na jedné straně jsem byla šťastná a plná očekávání, ale na druhé straně jsem se Karlovi svěřila se svým životním údělem čekatelky a s tím, že teď bych měla počkat, než Lenička trochu vyroste, abych byla mladým stále k dispozici.

Nezapomenu na chvíli, kdy mě Karel po tomhle sdělení vzal jemně za ruku, políbil ji a prohlásil: „Mileno, tady jde především o tebe. Takhle ve svém neustálém čekání na něco jednou zjistíš, že vlastně čekáš na smrt. Tví mladí jsou dávno dospělí a poradí si tak, jako si dokázali poradit mnozí jiní. Ty od nich nebudeš úplně odříznutá a budeš se s nimi vídat, kdy budeš chtít, jen jim nebudeš otročit. Jestli cítíš, že mě opravdu miluješ, tak udělej konečně něco pro sebe, pojď se mnou a věz, že i já budu šťastný.“

Chvíli jsem bojovala sama se sebou a se svým svědomím ohledně mladých, ale pak mi došlo, jakou má Karel hlubokou pravdu. Domek jsme koupili a žijeme v něm jeden pro druhého. Mladí to samozřejmě zvládli, snacha je na mateřské, sice se na mě zpočátku zlobili, ale nezbylo jim, než to přijmout. Často se navštěvujeme, občas jim Leničku chvilku pohlídáme a já si dávám obrovský pozor, abych jim nepohaněla jejich rodinné hnízdo, jako mi to kdysi dělávala moje maminka. Nakonec nemám proč, mají to doma pěkné a vkusné.

Včera jsem si po delší době zas jednou zopakovala čekání. Měli jsme s Karlem první výročí svatby, tak jsem byla napjatá jako strunka, jestli nezapomene a potěší mě aspoň malou pozorností. Dorazil domů s obrovským pugétem, přes který ho pomalu nebylo vidět, a oslavili jsme to se vším všudy včetně romantické večeře při svíčkách.

Autor: Jan Pražák | pátek 13.10.2023 14:34 | karma článku: 28,41 | přečteno: 803x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 23,99 | Přečteno: 756x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,43 | Přečteno: 683x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,68 | Přečteno: 926x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 911x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Kvůli výpadku v odbavování se nelétá i z Prahy, policie posílí hlídky

19. července 2024  10:38,  aktualizováno 

Sledujeme online Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují...

Kolaps bank i letišť kvůli IT problémům: Aerolinky žádají uzemnění všech letů

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:50

Sledujeme online Řada zemí čelí problémům s počítačovými systémy, které agentura Reuters označila za globální IT...

Převrácené auto při nehodě poškodilo hnízdo, na záchranáře útočily vosy

19. července 2024  10:48

Podrážděné vosy z hnízda poškozeného při vážné dopravní nehodě komplikovaly ve čtvrtek zásah...

Slovenský poslanec Ľupták byl fyzicky napaden, policie podezřelého zadržela

19. července 2024  10:24

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,61
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.