NetMonitor nemusí být jen anonymním výzkumným nástrojem
Ze záhlaví stránek www.netmonitor.cz se můžeme dočíst, že zadavatelem tohoto projektu je SPIR, (Sdružení pro internetovou reklamu) realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností Mediaresearch. Je zřejmé, že účelem tohoto nástroje je volba takových reklam, vkládaných do jednotlivých internetových stránek, které osloví co nejvíce potenciálních zákazníků. Záměr tedy veskrze neškodný.
Jenže též poměrně snadno zneužitelný. Podíváme-li se na volbu některých otázek, je nasnadě, že propojení získaných odpovědí s identitou tázaného, nemusí být pro takového člověka vždy bez nebezpečí, například: Jaký je váš rok narození? Kolik členů má vaše domácnost? Jaké je vaše pracovní postavení? Jaký je váš měsíční příjem? Jak dlouho vám trvá cesta do zaměstnání?
Na každou otázku se odpovídá výběrem z nabídnutých variant, uveďme například hypotetickou kombinaci: 1980. Jedna. Top manager. 50 000. Hodinu.
U takového člověka lze celkem snadno předpokládat, že bude mít své obydlí slušně zařízené, a přitom po většinu dne nebude doma. Avšak to není jediný případ, z odpovědí lze určit osamělé důchodce a další „rizikové“ osoby, které by při zneužití údajů a znalosti adresy bylo pro některé lidi lákavé vykrást nebo oloupit.
Jenže jak z anonymního průzkumu získat adresu člověka, který na otázky odpovídá? Celkem snadno, pokud má internetové připojení s pevně přidělenou IP adresou (ADSL, VDSL, kabel a podobně), jsou tyto IP adresy u jednotlivých poskytovatelů spárované s identitou vlastníka připojeného místa (jméno a poštovní adresa).
Neříkám, že by se některá z výše uvedených společností, ani mobilní operátor snažili o záměrné zneužití těchto citlivých kombinací osobních údajů. Stačí však, aby se jeden šikula s přístupem k datům NetMonitoru domluvil s druhým šikulou s přístupem k údajům mobilního operátora, přibrali pár zručných chmatáků, a partička vykuků je na světě. Připadá vám to příliš přitažené za vlasy? Mně ani moc ne, je přece známé, co někteří lidé dokáží vymyslet kvůli „třiceti stříbrným.“ Nakonec, k získání takových údajů by ani nebylo zapotřebí těch dvou šikulů, u nedostatečně zabezpečeného počítače by to klidně zvládl i středně zdatný hacker.
Nechci kazit obchod společnostem, zúčastněným v projektu NetMonitor, a ani firmám, které jsou jejich zákazníky, ale přiznám se, že tuhle anketu jsem nikdy nevyplnil až do konce, a ani v budoucnu tak nikdy neučiním. Možná i proto, že pokud se mi některé z jejích otázek nelíbí, není možné je přeskočit.
Jan Pražák
Blíží se zákaz výroby, prodeje a konzumace sycených nápojů

Pamatujete si ještě na sifonové bombičky, kterými jsme si doma ve speciální tlakové láhvi připravovali sodovku, respektive moravsky sifon či grglavou vodu? Nebo si ten skvělý bublinkový nápoj děláte dokonce ještě i dnes?
Jan Pražák
Zrádná ženská krása

Ty dvě sestry byly překvapivě rozdílné. Radku pánbůh obdařil figurou, se kterou by mohla soutěžit o miss world, zatímco o Majce by se dalo se smutným úsměvem říct, že co jí vepředu nahoře odepřel, to jí vzadu dole vynahradil.
Jan Pražák
Maminko, co to má ta paní mezi nohama?

Bylo brzké odpoledne jednoho z mála tropických dní letošního končícího jara, kdy teplota v pražském centru hravě překročila třicítku. „Proboha, snad bude klimatizovaná,“ zadoufal jsem při pohledu na blížící se tramvaj.
Jan Pražák
Jak je snadné přijít o práci

„Holky, pojďte sem, s tím novým slavným počítačovým systémem se prý chystá velká reorganizace a bude se to týkat i naší účtárny,“ nechala se s naléhavostí v hlase slyšet Radka, jakmile šéfová vypadla na poradu vedení.
Jan Pražák
Proboha, copak už mě ta ženská nemá ráda?

„Miláčku, odešla jsem dnes z práce dřív, abych ti upekla k večeři tvou oblíbenou sekanou. Za chvilku bude hotová, ale ještě bychom stihli předkrm. Chceš si skočit do ložnice nebo si mě uchvátíš rovnou tady?“
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Zkroušený vlastenec oplakal pád Francie. Jeho slzy vyždímala americká propaganda
Seriál Stal se symbolem francouzské porážky v roce 1940. Zatímco jeho vlast okupovali Němci, uplakaná tvář...
Nejvyšší čas směnit koruny na dovolenou, euro oslabilo. Otálení se může prodražit
Premium Koruna se nachází vůči euru na svých nejsilnějších úrovních za poslední rok. Během června se jedno...
Bezzubá diplomacie. Rady EU k situaci na Blízkém východě nikoho nezajímají
Premium Boje mezi Íránem a Izraelem nenechávají v Evropě nikoho v klidu. Je ale patrné, že evropský blok...
Přetížení kamionům roky procházelo, váhy nefungovaly. Česko přesto kupuje další
Premium Přetížené kamiony v Česku bude do konce tohoto roku hlídat celkem 31 vysokorychlostních dálničních...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 2250
- Celková karma 29,50
- Průměrná čtenost 1319x
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.