Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečná jablka

„Dorazím o chvilku později, zatím nám objednej jako dycky a k tomu panáčka. Díky a promiň.“ Pípla mi esemeska od Marušky ve chvíli, když jsem zároveň s pěti údery nedalekého kostelního zvonu usedal v naší oblíbené cukrárně.

Už z té zprávy na mě dýchl pocit uhoněnosti. Ten se ještě zmnohonásobil v okamžiku, kdy má krásná kamarádka s asi čtvrthodinovým zpoždění přišla. Pozdravila mě krátkým mávnutím ruky a ještě ve stoje do sebe na jeden hlt obrátila sklenku třináctého pramene. Potom se doslova zhroutila do křesílka, které pod její neodolatelnou plnoštíhlou postavou výhružně zapraštělo. „Nech mě moment vydechnout, prosím,“ dodala, zavřela oči a celá zvláčněla.

Seděl jsem tiše jako pěna, abych Marušku nerušil a hlavou se mi honily otázky, co se mé jindy tak energické společnici stalo. Leč nebyl čas vyzvídat, po chvilce se Maruška probrala, protáhla se s rukama za hlavou, lokla si turka, ďobla větrníku, konečně se usmála a položila mi nečekanou otázku: „Honzo, promiň mi to entrée, jsem děsně utahaná, ale už je to v pohodě, máš rád jablka?“

„Jablka? No, jak bych to tak řekl, určitě jsou zdravá, ale na mě je v nich málo živočišných bílkovin,“ pokusil jsem se o žert.

„Já ti dám živočišné bílkoviny, ty kocoure jeden, tumáš, radši ho teda odnes Soně. Ani nevíš, co já teď kvůli těm pitomejm jabkám prožívám!“ Maruška se naoko rozzlobila, sáhla do kabelky a celkem zprudka mi poslala přes stůl krásný červený plod jablkodárného stromu. Těsně mi proklouzl mezi dlaněmi a spadl rovnou do klína, až Maruška vyprskla: „No, koukám, že myš bys určitě nechytil, tak si radši poslechni, co se stalo minulý čtvrtek u mojí maminky v Jižních Čechách.

Poté, co jsem Marušce svatosvatě slíbil, že jí nebudu skákat do řeči, ba ani se hlasitě smát, se konečně dala do vyprávění.

***

Byl státní svátek a my se s Frantou vypravili za maminkou, abychom jí očesali jabloň. Má na zahrádce sice jen jednu, ale pořádně velikou, každoročně z ní máme zásoby na několik měsíců.

„Marienko, Františku, s tím jste se neměli zdržovat, sousedčin vnuk mi nabídl, že mi ji otrhá, když mu za to nechám bedýnku,“ bránila se maminka ve chvíli, když jsme si chystali lísky, žebřík a takové to trhátko na tyči s kovovou zubatou korunkou a pytlíkem. Jenomže ona tím ve skutečnosti chtěla říct něco jiného. Já vždycky trhám ze země, kam dosáhnu, Franta si vyleze na žebřík, aby se dostal k tomu, co je výš a maminka mu chtěla naznačit, že už není nejmladší, nejpružnější a měl by to lezení nechat mladším ročníkům.

„To je v pohodě, maminko,“ odmávl Franta její obavy, zamnul si ruce, přistavil žebřík ke stromu, do jedné ruky uchopil malý košíček a jal se stoupat vzhůru po šprušlích. A já? Jak jsem stará, tak jsem blbá, prostě mi to nedošlo, jenom jsem mávla rukou, usmála se na mamku a pustila do práce.

Šlo nám to pěkně od ruky, maminka přebírala naše úlovky a rovnala je do lísek. Za chvilku jsem měla spodek otrhaný, tak jsem si vzala tu tyč s pytlíkem, abych nenechávala všechno na Frantovi, ale na žebřík jsem si netroufla, je starý, dřevěný a nemusel by to vydržet (v ten moment si Maruška majetnicky objela dlaněmi své široké boky). Už mi to nešlo tak rychle jako prve, ale maminka měla pořád co ukládat, protože Franta pravidelně slézal dolů a zásoboval ji materiálem z výšky.

„Marulenko, strč mi sem to trhátko, ať došáhnu támhle na kraj,“ ozvalo se shůry. Takhle mi Franta říká, jen když má fakt dobrou náladu, tak jsem se po něm koukla. A zatrnulo mi. On stál jednou nohou na nejvyšším šprušlíku, druhou na ne zrovna silné větvi a natahoval se pro krásné veliké jablko, na které prakticky neměl šanci dosáhnout.

„Franto, nech ho být nebo spadneš, když jich tam pár zůstane, tak to nevadí. Trhátko ti rozhodně nepůjčím, ztratil bys s ním balanc. Pojď dolů, už to stejně nemáme kam dávat!“ Křikla jsem na něj.

„Má roztomilá Máruško, vem mě s sebou na lůžko... a když nevemš, pomůžu si sám,“ zanotoval Franta v té výšce, natáhl se ještě víc a... A Honzo, stalo se, co se muselo stát. Tenka větev se pod ním zlomila, až to zapraštělo, Franta sletěl dolů a na zemi se rozplácnul jak širokej, tak dlouhej. A mně se málem zastavilo srdce.

„Sláva, mám ho!“ Ozval se ten můj mužskej, než jsme s maminkou stačily zareagovat. V ruce slavnostně třímal to jablko, na které prve nedosáhnul a chystal se vyskočit na nohy. V obličeji měl sice pár škrábanců, jak letěl skrz korunu dolů, ale já si bláhově myslela, že je v pohodě.

„Jauvajs, jau, asi kotník,“ zhroutil se o půl vteřiny pozdějc zpátky na zem. A bylo zle, Honzo. Představ si, jak jsme ho s maminkou každá z jedné strany podpíraly, abychom ho dostaly do auta. No, radši to zkrátím, lékařský verdikt zněl fibula fraktura, tedy zlomenina lýtkové kosti, a to tak, že těsně nad kotníkem. Tedy nechodící sádra na nejmíň šest týdnů, ne-li dýl.

Takže, Honzo, jablka máme sice pod střechou, ale já mám doma lazara a můžu si za to svým způsobem sama. Kdybych kývla na tu maminčinu nabídku, že to otrhá sousedčin vnuk, tak bych mu to lezení po žebříku prostě zakázala a nic by se nestalo. Jediná klika je, že to Franta bere statečně, náladu má sice pod psa, ale nekňourá, jak by to dělala spousta lidí na jeho místě. A já jsem z toho pořádně utahaná, krom chození do práce dělám teď doma úplně všechno a navíc ho obskakuji. Ale dobře mi tak, aspoň mi konečně dochází, kolik toho doma Franta dřív zastal, vždycky jsem ho podceňovala a myslela si, že by mohl dělat víc. 

***

S tímto Maruška skončila a mně nezbylo, než se jí pokusit trochu povzbudit a přesvědčit, že za nic nemůže.

„Hluboce se mýlíš, má milá,“ nasadil jsem nevinný tón. „Nic si nevyčítej, Frantu znám stejně dlouho jako tebe a vím, že v jednom jsme podobní. Kdybys mu ten žebřík sebevíc zakazovala, neposlechnul by tě a s o to větší chutí by na něj vylezl a ještě by si myslel, že tím jak tobě, tak tvojí mamince udělá radost. Přeražená noha sice není nic příjemného, ale než se párkrát otočíš, tak mu to sroste a jednou na to budete vzpomínat se smíchem, jako my se Soňou, když se jí před pár roky na dovolené stalo něco podobného. A hlavně uber, vypadáš fakt utahaně. Nám klukům nevadí, když nemáme každý den teplou večeři, místo dušené brokolice si s chutí dáme tlačenku. A že není pořád naklizeno jako v klícce, toho si ani nevšimneme, promiň.“

„No jo, Honzo, já vím. Vy chlapi jste jeden jako druhý, chováte se jak malí šestiletí kluci, přestože vám je přes šedesát a už byste mohli mít rozum. Ale máš pravdu, asi právě proto vás milujeme a nedáme na vás dopustit. A uberu, slibuju, původně jsem chtěla koupit a usmažit řízky, ale vezmu pár buřtů a jenom je ohřeju ve vodě, ten můj to tak má rád.“ Maruška konečně pookřála a usmála se, až se jí kolem očí nadělaly roztomilé drobné vrásky.

„Počkej moment, má vzácná dámo.“ Při slovech tlačenka a buřt jsem si na něco vzpomněl. Odebral jsem se k cukrárenskému pultu a zakoupil poněkud nezvyklé zboží, které tam měli vystavené. Chutě svých přátel dobře znám, a tak jsem vzal pro Frantu petku těžkého tmavého ležáku a pro Marušku stejné balení silného svrchně kvašeného moku s příznačně jablečnou příchutí, obé od jednoho vynikajícího malého pivovaru.

„Já tě snad praštím, ty rošťáku, víš, jak mám tohle ráda a kolik to má kalorií?“ Zajiskřila Maruška očima. „Tak dík, ale teď promiň, za chvíli bude šest, musím jít pro ty buřty, než mi zavřou.“

Autor: Jan Pražák | středa 4.10.2023 14:34 | karma článku: 28,85 | přečteno: 881x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 15,47 | Přečteno: 318x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 24,87 | Přečteno: 637x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,27 | Přečteno: 903x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,10 | Přečteno: 898x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Čínský miliardář si za peníze stoupenců užíval luxus, v USA pyká za vydírání

16. července 2024  22:38

Čínského miliardáře Kua Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, uznala americká...

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

16. července 2024  21:59

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,29
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.