Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Češi (v) Evropské unii: Ano! Ne! Nevím?

V souvislosti s otázkou ratifikace tzv. rozpočtové smlouvy, o níž se u nás v posledních týdnech mnohdy vášnivě duiskutuje, mě napadají další otázky, které snad nejsou tak specifické jako problémy spojené s přijetím zmíněné smlouvy, ale které v podstatě míří podobným směrem. Primárně mě napadají tyto dvě otázky. Když jsme v referendu v létě roku 2003 souhlasili se vstupem do EU, souhlasili jsme zároveň i s dalším prohlubováním evropské integrace a se svou aktivní účastí v tomto procesu? Nebo jsme vlastně souhlasili jen s přístupem k hospodářskému společenství, od nějž jsme očekávali spíše prohlubování právě eknomické integrace při zachování jakési nezbytné minimální (a dále se neprohlubující) integrace politické?

Samozřejmě že diskuze o tzv. rozpočtové smlouvě se týkají specifičtějších problémů, jako je otázka předkládání státního rozpočtu k posouzení Evropské komisi (EK) či možnost trestání fiskální nezodpovědnosti států Evropským soudním dvorem (ESD). Ovšem v posledku je vlastně jádrem problému otázka, zda jsme ochotni v zájmu prohloubení politické integrace EU přenechat další pravomoci dosud náležející vládám národních států na nadnárodní (evropské) úrovni. Je to samozřejmě pro mnohé bolestivé téma. Diskuze o něm je vlastně atakováním určitých významných aspektů národní suverenity, jež je pro mnohé občany ČR možná tím nejdůležitějším prvkem konstituujícím naši národní svébytnost. Jakékoliv předávání vládních pravomocí mimo naši domovinu vyvolává u mohých jistě i reminiscence na desítky let trvající "patronaci" SSSR nad Československem či na nacistickou okupaci a podobné mezi lidmi většinou v nedobrém vzpomínané etapy naší historie. Je tedy třeba v současné diskuzi rovněž zpozornět a začít se obávat nové etapy nesvobody Čechů tentokrát pod kuratelou EU, jež své sílící mocenské nároky halí pod průhledný pláštík nejrůznějších smluv o rozpočtové odpovědnosti a dalších "nezbytných" integračních kroků?

Osobně musím říci, že nové nesvobody Čechů se v EU skutečně neobávám. Pro vstup do EU jsme se sami svobodně rozhodli v referendu a rozhodli jsme se tak vstoupit do celku, který začal vznikat ve jménu vymýcení evropských válečných konfliktů, které ve 20. století dvakrát přerostly v konflikty světové, jež přinesly a ještě po svém skončení dlouho přinášely mnoho lidského utrpení a materiálních škod. Stala-li se jedním z hlavních prostředků pro budování takového celku hospodářská koordinace, neznamená to, že se právě ekonomická spolupráce stala hlavním cílem evropské integrace. Proto by dle mého názoru ani naše argumentace v diskuzích o dalších krocích této integrace neměla být rámcována jen ekonomickými aspekty. Fundamentální otázkou je, jaké politické aspekty této integrace mají být rámcem pro takové diskuze. Problémem je samozřejmě ono přenášení pravomocí z Prahy do Bruselu. Je samozřejmě přínosné ptát se, jaké pravomoci a proč tam přenášet. Ale otázka podle mě zdaleka nestojí, zda vůbec něco přenášet. S omezením vlastní svrchovanosti jsme souhlasili se vstupem do EU. Jelikož jako politický celek nestojí unie ve vzduchoprázdnu, dále se rozšiřuje a je nucena reagovat na měnící se hospodářské a politické podmínky v globalizovaném světě, musí se nějak měnit i její struktura a role subjektů, které jsou její součástí.

Nechat kontrolovat  EK rozpočty národních vlád členů eurozóny s možností sankcí uvalených ESD na "neposlušné" státy je samozřejmě zásahem do svrchovanosti národních států, ale podle mě nijak závažným. Je to další z kroků, jež mají do budoucna zajistit věrohodnost hospodaření států EU před finančními trhy. Ekonomická krize či stagnace, kterou velká část EU zažívá nebo které se obává, si, ať chceme nebo ne, vyžaduje důslednější kontrolu hospodaření členských států eurozóny. Tzv. Maastrichtská kritéria mající udržitelnost hospodaření nějak usměrňovat neplnilo mnoho z těch, kteří se k tomu zavázali, a s výsledky vlažného přístupu k těmto normám se dnes potýkáme. Nechce-li se připojit česká vláda k nové evropské smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, jež by pro nás navíc začala platit až s přijetím eura, považuji to za chybu. Myslím, že náš národní zájem dnes spočívá spíše v tom, abychom svůj hlas prosazovali v integrující se Evropě, než abchom jej prosazovali na její periferii v iluzi nějaké vlastní suverenity. Kolem nás se bude politicko-ekonomická integrace Evropy nadále prohlubovat a tím, že se z ní na samém jejím začátku vyloučíme, nic nezískáme, jen ztratíme. Ztratíme možnost do ní zásadněji promlouvat. Pochybuji o tom, nakolik budou v Bruselu ochotni naslouchat názorům Čechů na kterékoliv otázky hospodářské spolupráce, když to jsou právě Češi, kdo se své účasti na zajištění zdravého chodu této spolupráce sami zřekli. Nebude-li se pak na naše názory brát v unii takový ohled, nebudeme se moci příliš divit.

Obávám se, že lavírování našich politiků kolem toho, zda přistoupit ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, je vlastně odrazem nejistého definování naší pozice v EU dnes a do budoucna a nevyjasněných názorů na to, jaká by EU podle nás vlastně měla být. Krize posledních let nutí unii jednoznačně k prohloubení a až překotnému urychlení integrace. Hospodářské problémy přesahující velmi často hranice národních států si vyžadují větší spolupráci hospodářskou i politickou, to je podle mě nevyvratitelný fakt. Globálních výzev, kterým bude muset Evropa čelit v budoucnu, bude přibývat, což bude dále zvyšovat tlak na posílení společného unijního projektu, který i České republice, bude-li jeho pevnou součástí, zajistí při řešení oněch výzev jistější a významnější vyjednávací pozici. Tuto pozici si ale jistě nedobudeme jako neustále švejkující země, která není schopna jasně říci, co chce a co ne. Nevíme, jestli chceme, aby se EU federalizovala, nevíme, jestli bychom chtěli být součástí federalizované Evropy. Své představy o budoucnosti Evropy nejsme schopni formulovat ani mezi sebou ani navenek. Diskuze o této věci se odehrává na pozadí různých kroků, které na cestě prohlubující se integrace EU dělá a s nimiž se my následně nějak doma potýkáme. Kam ale tato cesta má vlastně vést, nemáme jasno. Úplně jasno o tom patrně není ani v Evropě, ale je na nás, zda se chceme této diskuze účasnit naplno, anebo trvat na své svrchovanosti. Je ale nutné říci jasně ANO nebo NE. Já osobně jsem jednoznačně pro to, abychom Evropě znovu (byť jsme tak jasně učinili již v přístupovém referendu) řekli své ANO. Ano, chceme se podílet na prohlubování evropské spolupráce, chceme na ní mít svůj vliv a chceme, aby plody, jež tato spolupráce může přinést, byly i naším dílem a my na ně pak měli náležitý nárok.

 

 

Autor: Jan Janoušek | úterý 7.2.2012 19:51 | karma článku: 7,73 | přečteno: 621x
  • Další články autora

Jan Janoušek

Máme se bát islámu?

Útoky radikálů ve Francii jsou nepochybně děsivým aktem teroru, jenž oprávněně zasévá strach do srdcí obyvatel Evropy. Pro nás je ale zásadní výzvou dnešních dní nenechat se tímto strachem ovládnout a nenaplnit tak jeden z hlavních cílů oněch teroristů. Tím cílem je právě šíření strachu a nenávisti vůči našim spoluobčanům islámského vyznání stejně jako naplnění vztahů mezi západním a islámským světem vzájemným neporozuměním, obavami a nepřátelstvím. Motivace islamistických teroristů není náboženské ale primárně politické povahy. Muslimové se stávají rukojmími v rukou násilníků, kteří chtějí pod zástěrkou náboženského boje vytvořit atmosféru příznivou pro jejich další mocenskou expanzi, což my nesmíme v žádném případě dopustit.

11.1.2015 v 17:50 | Karma: 7,57 | Přečteno: 559x | Diskuse| Společnost

Jan Janoušek

Úsvit xenofobie Tomia Okamury

V kampani k volbám do EP se na plakátech jedné z parlamentních stran objevila symbolika, s níž v nedávné době operovali nejen švýcarští populisté brojící stejně jako nyní okamurovci proti imigraci, ale v evropských volbách v roce 2009 například i neonacisté z Národní strany. Svůj politický projekt Okamura stavil zprvu především na vizi přímé demokracie, ovšem stále více ve svém populismu sklouzává ideově tam, kde se v historii samostatné ČR pohybovaly spíše subjekty typu Sládkovy SPR RSČ, Národní nebo Dělnické strany. Úsvit tak českou společnost láká do kalných vod xenofobie, rasismu a apriorního antievropanství, což je důležité si uvědomit a není od věci tak učinit zrovna v čase, kdy si připomínáme porážku těchto zrůdných idejí, které vedly za druhé světové války k bezprecedentní morální i hospodářské devastaci nejen evropské společnosti.

8.5.2014 v 15:27 | Karma: 11,87 | Přečteno: 695x | Diskuse| Politika

Jan Janoušek

O vině Západu v ukrajinské krizi

Musím říci, že mě opravdu velmi znepokojuje, kolik lidí u nás i v zahraničí ospravedlňuje ruské počínání na Krymu. V českém případě - v kontextu naší historické zkušenosti let 1938 a 1968 - je však mé udivení samozřejmě o to větší. Apologeti kremelské politiky vůči Ukrajině používají zcela pofidérní argumenty (např. kosovská paralela) a vinu za vyhrocení událostí ve východní Evropě svalují především na EU, USA a NATO. Více méně v této souvislosti tvrdí, že jsme Ukrajinu neměli "vytrhovat" z vlivu Ruska, že se neměla v posledních dvou dekádách rozšiřovat na východ Severoatlantická aliance ani EU, prostě jako by postkomunistický svět měl i po roce 1989 zůstat jakýmsi prostorem potenciálního zájmu Ruska a proto netknutý integrací do západních politických struktur. Považuji takové argumenty za nesmyslné a vůči Západu značně nefér. Chybou Západu včetně ČR bylo především to, že jsme vůči Rusku vedenému Putinem nezačali být ostražitější a neuvědomili si nebo si spíše nechtěli uvědomit, jaká je skutečná povaha vlády našeho velkého východního partnera.

3.4.2014 v 17:20 | Karma: 20,42 | Přečteno: 1274x | Diskuse| Politika

Jan Janoušek

Zelená volba

Předčasné volby se blíží a mnoho občanů této země opět nepochybně pátrá po tom, zda se mezi kandidujícími stranami nevyskytuje nějaká vyhovující jeho politickému cítění. Po zkušenostech s Věcmi veřejnými by česká veřejnost měla zachovávat zdravou skepsi vůči stranám sestaveným kolem jedné osoby, ať už se jedná o populistu Okamuru, velkopodnikatele Babiše nebo prezidenta Zemana. Váhající voliči by spíše měli dát šanci stranám, které třeba nějakou dobu ve sněmovně nezasedly, ale které se na rozdíl od výše zmíněných subjektů mohou opírat o širší členskou základnu a o jasné a po léta deklarované politické ideje.

30.8.2013 v 17:20 | Karma: 6,90 | Přečteno: 383x | Diskuse| Ostatní

Jan Janoušek

Zelená volba

Předčasné volby se blíží a mnoho občanů této země opět nepochybně pátrá po tom, zda se mezi kandidujícími stranami nevyskytuje nějaká vyhovující jeho politickému cítění. Po zkušenostech s Věcmi veřejnými by česká veřejnost měla zachovávat zdravou skepsi vůči stranám sestaveným kolem jedné osoby, ať už se jedná o populistu Okamuru, velkopodnikatele Babiše nebo prezidenta Zemana. Váhající voliči by spíše měli dát šanci stranám, které třeba nějakou dobu ve sněmovně nezasedly, ale které se na rozdíl od výše zmíněných subjektů mohou opírat o širší členskou základnu a o jasné a po léta deklarované politické ideje.

30.8.2013 v 16:40 | Karma: 4,26 | Přečteno: 144x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1725x
Jsem student se zájmem o aktuální dění nejen v ČR.

Seznam rubrik