Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

 Nazývejme věci správnými jmény, protože jak jinak označit stav, situaci, dění..., kde zbytečně umírají tisíce lidí? Nutno dodat, že nejen vojáků, ale i civilistů, včetně dětí, které mohly mít celý život před sebou! Po celou dobu je rétorika Putina a jeho věrných zcela účelová, zkreslená a povrchní – šli jsme bránit naše lidi! Skutečnost, ruské pojetí takové pomoci, je děsivé, krvavé, nebezpečné! Válka na Ukrajině by mohla být specifická, ale ve své podstatě není. Vznikla úplně ze stejných megalomanských choutek – to ani nejde označit za pohnutky nebo důvody –, jako druhá světová válka. A jsou zde i další nepříjemné analogie! Punc skutečného nebezpečí tomu dává ne zase tak dávná historická zkušenost s velkým sovětským bratrem. Ukrajinská, evropská, světová...

 

Proto úplně nejde pochopit myšlení typu „to se nás netýká, to je daleko“ nebo ještě hůř „to není naše věc, ale problém Ruska a Ukrajiny, ať si to vyřeší mezi sebou“. Ony by si to tyto dva dosud svébytné státy mezi sebou asi nějak časem vyřešily. Časem... Jenže je hloupé a nebezpečné strkat hlavu do písku před jasnou skutečností, co by se stalo, kdyby zvítězilo Rusko. S jistotou pak lze vsadit na kartu: svobodné, demokratické státy vzešlé z bývalých sovětských republik by byly minulostí, Velké Rusko budoucností, bývalé nedobrovolně dobrovolné proruské satelity v Evropě by se vrátily na své oběžné dráhy kolem Moskvy! To skutečně chceme? Za to by nám to současné zavírání očí stálo? Nikdo přeci neříká, ať pošleme naše muže, naše syny na válečnou frontu na Ukrajinu! Formy a možnosti pomoci jsou různé a my, stejně jako velká část světa, volíme právě tuto cestu. Rusko by moc chtělo být moderní zemí 21. století, ale příliš v něm zůstává otisknuta jako minulost. A to se vším všudy! Manýry z epochy Ruského impéria, velkopanské móresy, sklony k megalomanii, brutalita namixovaná s krutostí...

Možná není bez zajímavosti, že myšlenky na obnovu Rakouska-Uherska nejsou tak časté jako představy o návratu státního uskupení typu SSSR, natož jejich snahy o realizaci.

Letos to bude už 80 let od bojů u Kyjeva, resp. o pravobřežní Ukrajinu. Tehdy, v listopadu 1943, na této východní frontě také operovaly československé vojenské jednotky. Konkrétně 1. československá samostatná brigáda pod velením plukovníka Ludvíka Svobody. Je to až děsivé, jaké paralely to spolu se současným děním tamtéž vzbuzuje. Dnes může Putin pro státní televizi plameně hovořit o tom, jak je Moskva připravena ukončit konflikt na Ukrajině mírovou cestou, Kyjev a Západ že však nemají zájem... Ale jak mu jde uvěřit, navíc když spolu s tím jedním dechem říká, že „vše, co se děje v záležitosti Ukrajiny“ je pro Rusko „osud, otázka života a smrti“? Pryč je i terminologie typu invaze nebo speciální vojenská operace a teď už to vše nezastřeně prošpikovává výrazem válka!

Válečná mementa minulosti je třeba si stále dokola připomínat. Lidská paměť je selektivní a vlastně i krátká. A navíc, jak nás postupně opouštějí pamětníci daných událostí, hrozí do budoucna tragické až fatální chyby ze zapomnění...Proto zapomenout nesmíme. S respektem k mrtvým na bojištích Ukrajiny!

Jan Bartošek

 

Autor: Jan Bartošek | středa 21.2.2024 10:05 | karma článku: 20,50 | přečteno: 393x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma: 10,92 | Přečteno: 430x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Když víte, s kým máte tu čest

Tedy vždycky nejde přímo o skutečnou čest. Ale znáte to rčení, i když v mnoha případech víte, zač je koho loket, a se ctí to nemá absolutně nic společného.

21.3.2024 v 8:33 | Karma: 13,53 | Přečteno: 566x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Ruská volební ztuhlost

Člověk nemusí být ani politolog, ani nijak intenzivně sledovat dění v Rusku, aby odtušil, co se tam aktuálně děje a jak to v blízké budoucnosti, resp. dnes po uzavření volebních místností, dopadne.

17.3.2024 v 14:40 | Karma: 16,03 | Přečteno: 345x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

S malou pražskou Eiffelovkou za zády

Kouzlo nechtěného nebo možná záměr fotografa, tak na mne zapůsobily některé fotky ze včerejšího oficiálního přijetí francouzského prezidenta českým protějškem na Pražském hradě ...

6.3.2024 v 11:12 | Karma: 8,69 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 12,92
  • Průměrná čtenost 736x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik