Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obnovme naši bezpečnost

Bezpečnost vnímáme jako něco samozřejmého. Války a násilí sledujeme v televizních zprávách nebo na internetu. Zdají se nám být daleko. Jsme součástí světa, který byl dosud nedotknutelný. 

To, co se děje tam někde jinde, se u nás nemůže stát. Je to iluze, protože válečné konflikty, nepokoje nebo hrozby konfliktů se dějí pár hodin letadlem od nás. Neuvědomujeme si, že svět je velmi nebezpečné místo. Poznali to účastníci nedávného letu nad Běloruskem.

Vojenské letadlo evropské země donutilo přistát civilní letadlo letící z jednoho města Evropské unie do jiného města Evropské unie. Po přistání byl zatčen vládě nepohodlný občan oné evropské země. Zdá se nám to nemyslitelné. A mělo by nás mimo jiné přimět konečně vážně přemýšlet nad tím, jak pečujeme o vlastní obranu. Na našem kontinentu jsou porušována základní pravidla civilizovaného světa.

Chceme-li žít i nadále v klidu tak jako dosud, musíme se naučit čelit třem hrozbám. První je celosvětová. Přestaňme si něco nalhávat. Existují vlády, které si nepřejí vzájemně výhodnou spolupráci. Buď usilují o vlastní světovou dominanci nebo se našich pravidel a způsobu života bojí. Především proto, že je příkladem jejich vlastním nesvobodným občanům. Vzpomeňme si na dobu před třiceti lety. Věděli jsme, že za našimi hranicemi žijí lidé jinak. Lépe a svobodněji. I to nás motivovalo ke změnám. Těmto silám se nedokážeme bránit sami. Musíme spolupracovat s jinými. To něco stojí. Minimálně naši aktivitu a spoluúčast na společném zájmu.

Druhé, byť jiného druhu, ohrožení naší bezpečnosti je případná neshoda s naším okolím. To se nyní jeví jako zbytečná obava. Ale dobré vztahy se sousedy se musí pěstovat. Není to nic samozřejmého ani daného. Naším bytostným národním zájmem je se sousedy spolupracovat a znát důvody jejich rozhodování a pomáhat si, kde je to možné. Můžeme se lišit v jednotlivostech, ale musíme se soustředit na společný cíl. I naši sousedé mají svoje vlastní sousedy, kteří již jim třeba nejsou tak nakloněni jako my. Pochopme, že hranice naší bezpečnosti neleží v Krkonoších nebo na Dyji. Měli bychom být první, kdo sousedovi v nesnázích pomůže a vyjde mu vstříc. Nepovyšovat se, nerozdávat rady, být srozumitelní.

Třetí hrozbou je naše vlastní slabost. Nefunkční, ekonomicky slabá a politicky rozhádaná země je lákavý terč pro každého, kdo to s námi nemyslí dobře. Často si ztěžujeme na to, že jsme malí a musíme se přizpůsobovat těm velkým. Ve skutečnosti v evropském měřítku malí vůbec nejsme. Sami svoje možnosti zmenšujeme vlastní malostí, ať ekonomickou či politickou. Ponížené „navrácení“ peněz armádě ze začátku roku díky komunistickým rozmarům je jen špičkou ledovce. Ptejme se, jak jsme připraveni na kybernetické hrozby, proč někteří zpochybňují naše tajné služby a přímo nahrávají našim nepřátelům.

Ve světě kde je život stále složitější a nebezpečnější, jsme se stali potížisty pro naše partnery, nesrozumitelnými pro naše sousedy a nebezpečnými sami sobě.

Potřebujeme obnovit a současnosti přizpůsobit strategii národních zájmů. To vyžaduje osobní úsilí, ekonomické investice i zapojení těch nejlepších lidí. Pravidla, která nám vyhovují, a která chceme, aby byla zachována, musíme být schopni bránit. Nejdříve si musíme udělat pořádek sami u sebe 

Autor: Jan Bartošek | středa 26.5.2021 11:20 | karma článku: 9,56 | přečteno: 291x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Demokracie je demokracie a volby jsou volby!

Minulý víkend se nesl v duchu voleb do Evropského parlamentu. Jsou za námi a za Českou republiku do europoslaneckých křesel ve Štrasburku a Bruselu zasedne 21 staronových nebo zcela nových tváří.

13.6.2024 v 10:38 | Karma: 7,81 | Přečteno: 289x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Papouškovat se nevyplácí, lepší je zapojit rozum

Jak se zamotat do svých vlastních sítí a udělat sám ze sebe spíš hlupáka? Exemplárním důkazem použití principů propagandy se aktuálně a určitě neplánovaně stal sám ruský vrchní propagandista Vladimir Rudolfovič Solovjov...

23.5.2024 v 9:20 | Karma: 9,52 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Co bude po Ficovi?

Slovensko prožívá momentálně hodně specifickou a složitou dobu. Atentát na premiéra Fica je samozřejmě z mnoha stran děsivá skutečnost, a to nejen pro jeho rodinu, ale pro celou zemi.

17.5.2024 v 10:45 | Karma: 12,94 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

A o tom to opravdu je. Člověk nemusí být ani aktivní politik, stačí v životě fungovat jako zodpovědný člověk, a hned je z vás zároveň i angažovaný občan, který je s tou skutečnou politikou konfrontován dnes a denně.

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,64 | Přečteno: 175x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

Vývoj společenských událostí, včetně nebo především těch politických, u našich sousedů (do všech světových stran) je radno sledovat i ve vlastním zájmu.

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 161
  • Celková karma 10,52
  • Průměrná čtenost 718x
Třetím volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Zabývám se bezpečností, obranou a kyberbezpečností.

Seznam rubrik