Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka: Lidský život nemá cenu a propaganda se činí

Válka na Ukrajině způsobila naprosté znehodnocení ceny lidského života. Ukrajina i Rusko se předhánějí v počtech „zlikvidovaných“ vojáků a v propagandě dominují co nejtvrdší výrazy.

Mlýnek na maso – jak se občas označuje současná fáze rusko-ukrajinské války – má zcela specifické rysy. Lidský život (Rusů na straně Ukrajiny a Ukrajinců na straně Ruska) nemá žádnou cenu a je zapotřebí zlikvidovat co nejvíce nepřátel. Propaganda pak nešetří takovými výrazy jako „masakr". 

Velmi aktivní v přebírání těchto zpráv je zejména CNN Prima News. Uvádím zprávu (Záběry krvavého masakru ruských vojáků. Ukrajinští mariňáci provedli další úspěšný úder) ještě z období před zahájením ukrajinské ofenzívy na počátku června. Ukrajinská 36. brigáda námořní pěchoty provedla další úder proti ruským silám. Využila bezpilotních letounů, jejichž prostřednictvím svrhávala bomby do ruských zákopů a úkrytů. Na záběrech zveřejněného videa je patrné, jak nálože padají do bezprostřední blízkosti vojáků. K úderu zřejmě došlo na východní frontě západně od Doněcku. Konkrétní okolnosti zveřejněných záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit. „Práce operátorů z prvního praporu naší námořní pěchoty,“ napsala 36. brigáda ve stručném prohlášení ke zveřejněným záběrům na Facebooku. Na videu je vidět série ukrajinských úderů proti ruským vojákům. Operátoři bezpilotních letounů využívají osvědčenou taktiku, z dronů svrhávají výbušniny přímo do zákopů nebo skrýší okupantů. Okupant si zaslouží jenom smrt a masakr. Že k podobným situacím dochází i na ukrajinské straně je zřejmé, protože i západní zdroje uvádějí velké ztráty ukrajinské armády během ukrajinské protiofenzívy.

Válka je sama o sobě strašná věc a propagandistická žurnalistika se vyžívá v co „nejdetailnějším“ popisu smrti vojáků nepřítele. Snižuje se tak práh citlivosti celé společnosti k ceně lidského života. My máme zatím to „štěstí“, že se nás osobně válka na Ukrajině nijak zvlášť nedotýká. Podobné to bylo ostatně v časech války ve Vietnamu a dalších konfliktech, kde soupeřil Západ s Východem během existence sovětského bloku. Současná válka na Ukrajině je návratem do tohoto období včetně politické propagandy. 

A po kritice kazetové munice se náhle v médiích objevují oslavné ódy na tento typ munice: „Když začneme kazetovou municí pálit, Rusové zmizí v úkrytech, ani nos nevystrčí,“ popisuje důstojník ukrajinské armády Stanislav, nacházející se na pozici několik mil od frontové linie ve tmavém lese, který ještě doutná po posledním ruském ostřelování. Ukrajinská armáda, jež deníku WP poskytla přístup k jedné z jednotek používajících notoricky nepřesnou kazetovou munici, v otázce nasazení kazetové munice dlouho neváhala, a to navzdory výtkám lidskoprávních skupin i pochybám uvnitř americké administrativy. „Je to pozitivní věc. Významně nám pomáhá zvýšit ruské ztráty na životech i vybavení,“ řekl poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. ……….V odpovědi na dotaz, jak tento proces dokumentace (použití kazetové munice) funguje, však Stanislav řekl, že žádný systém není. Zástupce ministerstva obrany pro vnější vztahy toto později popřel s tím, že pokaždé, když houfnice M109 vypálí salvu, její obsluha zapíše typ munice a směr, kterým pálila. To je samozřejmě nesmysl a věřím onomu „důstojníkovi“, že se použití kazetové munice nijak neeviduje a ministerstvo to pak „žehlí“. Toto je ta nejhorší strana každé války. Lidský život v ní ztrácí cenu ať už jde o jakýkoliv typ konfliktu .

A na závěr názor člověka, který nemaluje růžové obrázky o situaci, a tím je generál Jiří Šedivý.

Co se vlastně stane, pokud Ukrajinci Rusy nevytlačí do podzimu?Je to velké nebezpečí. Pokud nenajde ukrajinská armáda cestu, jak zrychlit postup a prolomit obranu na jakémkoli směru, bude problém cíle ofenzívy splnit. V takovém případě se fronta zastaví a obě strany budou připravovat svá vojska na další jarní ofenzívu. Budeme pravděpodobně svědky podzimních ruských útočných aktivit, které budou mít za cíl stabilizovat pozici ruských vojsk na frontě a zajistit co nejlepší podmínky pro přípravu na další období války. Nemyslím, že by se jednalo o klasickou „zákopovou válku“, ale pravděpodobně nelze předpokládat rozsáhlé manévry na bojišti.

Výše uvedený názor ponechám bez komentáře.

Autor: Jan Bartoň | středa 23.8.2023 9:00 | karma článku: 29,23 | přečteno: 754x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 935x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Za reportáž povolávací rozkaz. Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku

23. června 2024  17:57

Ukrajinští novináři se v poslední době setkávají s případy pokusů ovlivnit jejich zpravodajství ze...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články