Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajina a Izrael – dvě různé války?

Pan Karel Černý uveřejnil na stránkách lidovky.cz velmi podrobnou analýzu války na Ukrajině a v Izraeli. A dochází k realistickému hodnocení světové politiky, s níž má Izrael i smutné zkušenosti.

Komentář Karla Černého, který působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, napsal knihu Velká blízkovýchodní nestabilita (2017) a v Izraeli působil na Reichman University na pozici Masaryk Distinguished Chair, k situaci v Izraeli a jeho politice ve světle ruské agrese proti Ukrajině, se velmi otevřeně vyjadřuje k tomu, proč stát Izrael nepodporuje Ukrajinu stejně vehementně jako USA a západní Evropa, chcete-li EU. Vybírám a komentuji některé myšlenky z dlouhého komentáře pana Černého.

Vlažný postoj Izraele k válce na Ukrajině mohl být pro někoho překvapivý. Je to ale právě dlouholetá zkušenost boje se silnějšími sousedy o holé přežití, která může za izraelský přístup. Místo toho v Tel Avivu pozorují, jak se svět mění, a vyvozují z toho závěry pro sebe…Přitom ukrajinské žádosti o podporu v Izraeli zprvu vedly ke zdviženým obočím: kde bývají Ukrajinci a jak hlasují v OSN, když na Tel Aviv padají rakety z Gazy či Libanonu? Ale i v Izraeli už dlouhodobě sílí hlasy volající po tvrdším protiruském postupu. V polovině října ke zbrojním dodávkám na Ukrajinu dokonce vyzval člen vlády, ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj. Problémem pro Stát Izrael přitom je rychlé sbližování Ruska s Íránem a ohrožení židovské populace v Ruské federaci.

Ve výše uvedeném shrnuje Černý největší dilema Izraele. V současné době ovládá nebe nad Sýrií ruské letectvo a existuje „tichá dohoda“ mezi Ruskem a Izraelem o tom, že Rusko nebrání izraelským útokům proti íránským cílům v Sýrii. Je to paradoxní situace. Rusko se ve válce v Sýrii významně zasadilo o záchranu režimu Bašára Asada a spolu s íránskou pomocí dnes Asad kontroluje většinu syrského území.  Írán podporuje protiizraelské milice jak v Sýrii, tak v Libanonu a vojenské letectvo Izraele čas od času zaútočí na cíle v Sýrii, aniž by ruské letectvo zasahovalo.

Právě z tohoto důvodu tak podle Černého není Izrael ochoten příliš podporovat Ukrajinu, protože by si mohl „rozhněvat“ Rusko a ztratil by možnost občas zaútočit na základny v Sýrii. Pokud tato politika platila za vlády před izraelskými volbami, bude zřejmě pokračovat i za vlády Benjamina Netanjahua.

Černý dále srovnává ruskou anexi části ukrajinského území se situací v Izraeli a píše: Jak navíc ústy novinářky Nataši Dudinskiové upozorňuje izraelská levice, izraelská kritika ruské okupace Ukrajiny se může proměnit v bumerang: „Museli bychom si nastavit zrcadlo. Sami okupujeme Palestinu a porušujeme mezinárodní právo. Hrozí, že se to obrátí proti nám, budeme popotahováni, uvalí na nás sankce.“

To je další zvláštnost izraelské situace. Na jedné straně militantní arabské síly usilují a vždy usilovaly o likvidaci státu Izrael a odmítají právo Izraele na existenci. Na druhou stranu politika vytvoření dvou států na území bývalé Palestiny, tj. státu židovského a státu arabského, zdá se více méně selhala. Nynější izraelská vláda obsahuje strany, které otevřeně podporují další osidlování „západního břehu“, tj. území s převážně arabskou komunitou, a dosáhnout tak postupně „integrace“, tj. anexe západního břehu do jediného státu Izrael. A to v situaci, kdy se v OSN schvalují protiizraelské rezoluce a o situaci jedná i Rada bezpečnosti. Připomeňme, jaký „poprask“ vyvolala pouhá procházka izraelského ministra na Chrámové hoře. Nový izraelský ministr národní bezpečnosti a krajně pravicový politik Itamar Ben Gvir navštívil v úterý Chrámovou horu. Svůj krok konzultoval s premiérem Benjaminem Netanjahuem a ten vůči němu neměl žádné námitky, napsal list The Jerusalem Post. Ben Gvirovo rozhodnutí kritizovala izraelská opozice. Palestinské ministerstvo zahraničí označilo jeho počínání za „bezprecedentní provokaci“.

Černý pak končí svou úvahu takto: Takže když Volodymyr Zelenskyj objíždí svět a hovoří o tom, že Ukrajina brání univerzální hodnoty, demokracii a západní civilizaci, Evropané na to slyší a ochotně jí pomáhají, aby ze sebe smyli pocit viny a cítili se lépe. To však neplatí o Izraelcích se svým konceptem silného a nezávislého národa ve zbrani, jak vysvětluje Richemond-Baraková: „My jsme stále ve válce. A ptáme se, kde byli loni touto dobou Ukrajinci, když na nás z Gazy dopadaly rakety, dva týdny jsme nemohli do práce a vysedávali jsme v krytech. Nepomohli nám ani hlasováním v OSN. A teď si vzpomenou, že se za ně máme prát?“

Nejde ale jen o reálpolitiku. Ve hře jsou též historické reminiscence. Nešťastným se tak ukázal býti Zelenského projev v Knesetu (březen 2022), kdy Izraelce rozezlil nařčením, že pro Ukrajinu nedělají dost, a zejména přirovnáním ruských válečných zločinů na Ukrajině k holocaustu. Nejde jen o to, že tragédii holocaustu není nic rovno. Jde i o citlivou záležitost samotného ukrajinského antisemitismu, pogromů a podílu na šoa. Za druhé světové války Ukrajinci na vyvražďování Židů s nacisty kolaborovali tak zdatně, že se zde na rozdíl od zbytku Evropy z židovské kultury nic nezachovalo. Zatímco se ale Němci za holocaust stále omlouvají, z Ukrajiny se v této věci ozývá jen mlčení.

V této souvislosti bych chtěl zároveň připomenout i skutečnost, že i Polsko, které jinak Ukrajině pomáhá proti Rusku významně, odsuzuje ukrajinské oslavy Stepana Bandery. Každý nový pokus, kdy se Ukrajinci snaží představit někdejšího vůdce nacionalistů Stepana Banderu jako národního heroje, sousední Poláky bolestně uráží. „Udělat z Bandery pozitivní osobnost, to je pro nás naprosto nepřijatelné. Ukrajinci už by si konečně měli najít jiného hrdinu,“ říká historik polského původu Józef Szymeczek v souvislosti s oslavami Banderových narozenin v ukrajinském parlamentu.  To není stanovisko někdy z dávné minulosti, ale ze žhavé současnosti.

Válka na Ukrajině tak má i jiné reminiscence než jen vzpomínky na ruskou a kdysi sovětskou velmocenskou politiku, na kterou doplatilo Maďarsko v roce 1956 nebo Československo 1968. A když použiji izraelského postoje, válka na Ukrajině může velmi pravděpodobně skončit jakýmsi „patem“, v němž Rusko část ukrajinského území udrží a Západ nedovolí Rusku celou Ukrajinu anektovat. V takovém to patu se již desítky let nalézá stát Izrael sám.  

Autor: Jan Bartoň | úterý 10.1.2023 10:00 | karma článku: 25,40 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Co je horší -(dez)informace nebo propaganda?

Podle ČTK podepíší ministři zahraničí Česka a USA memorandum o spolupráci proti dezinformacím. Dezinformace si jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

29.5.2024 v 7:54 | Karma: 28,66 | Přečteno: 621x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ICC – zatykač na Putina a Netanjahua – dva pohledy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICC) vydal zatykač na Vladimira Putina, s nímž se Západ naprosto ztotožnil. Návrh na zatykače pro vůdce Hamásu a Izraele způsobil na Západě bouři nevole.

24.5.2024 v 9:30 | Karma: 17,06 | Přečteno: 388x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je větší hrozbou pro Západ? Rusko nebo Čína?

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 29,66 | Přečteno: 1887x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina: Obrat v rétorice prezidenta Pavla?

Musím se vrátit k týden starému prohlášení prezidenta Petra Pavla o vývoji války na Ukrajině pro televizi Sky News. Je to „obrat“ v názorech nebo jen úlitba posluchačům této televize?

20.5.2024 v 11:01 | Karma: 30,06 | Přečteno: 822x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Případ Novotný?

ODS si opět vzpomněla na „svého“ starostu Pavla Novotného a tentokrát mu hrozí vyloučení. Novotný je ale jen špičkou ledovce problému, který se oficiálně nazývá „personální politika“.

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,88 | Přečteno: 619x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2662
  • Celková karma 31,36
  • Průměrná čtenost 2021x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články