Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stálo to za tu ostudu, pane Arenbergere?

Petr Arenberger má i podle prezidenta Miloše Zemana nakročeno k rychlému konci ve funkci ministra zdravotnictví. Zařadil by se tak hned za Romana Prymulu, který byl odejit po nočním jednání v restauraci.

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým nesrovnalostem, pokud o to požádá premiér Babiš. Řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1. Pokud Arenberger vše nevysvětlí, bude mít s Babišem problém, řekl premiér. O jeho odchodu z funkce však neví, dodal později. Na rezignaci ministra trvá opozice.

Premiér Andrej Babiš by zřejmě měl podobně jako v případě Jana Blatného začít posílat vytýkací dopisy i dalšímu, v pořadí již čtvrtému ministru zdravotnictví v jeho vládě. V případě Blatného Babiš napadal jeho kroky a kritizoval „komunikaci“, v případě Petra Arenbergera, kterého do vlády povolal aby „lépe komunikoval“, by mohl napadat jeho komunikaci opět.

Arenberger se jeví podle zpráv médií jako velmi přičinlivý muž. Ohlásil velmi zajímavé „přivýdělky“ za studie, není mi jasné, zda jsou či nejsou tyto studie hrazeny ze zdravotního pojištění. Pokud by se zdravotní pojišťovny na platbách podílely, byl by to jen další důkaz toho, že zdravotním systémem proteče hodně peněz na studie všeho možného i nemožného.

Když byl  Arenberger  horkým kandidátem na ministra, hovořil o tom, že je připraven pomoci. Asi mu nedošlo, že jako ministr bude prolustrován velmi důkladně. Právě média objevila rozpor mezi jeho daňovým  a majetkovým přiznáním. Arenberger vlastní několik desítek nemovitostí. A kolem jedné z nich teď probíhá mediální lynč. Arenberger totiž nabídl jednu svou nemovitost pro využití nemocnici, pro kterou pracuje. Stalo se v době, kdy ještě nebyl ředitelem vinohradské nemocnice, byl pouze náměstkem. Využívání jeho nemovitosti vinohradskou nemocnicí však pokračovalo i za jeho ředitelování. A nemocnice platila za využívání pěkné částky.

Babiš o nemovitostech Arenbergera prohlásil, že je „překvapen, jaký v tom má pan Arenberger nepořádek“. Zeman nechápe, jak může někdo vlastnit 70 nemovitostí. „Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum. Já teda vlastním jenom jednu, malý kousek tvrze na Vysočině. Dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti, ale abych jich vlastnil 70, to nechápu,“ uvedl Zeman.

To já naopak docela chápu, protože na pronájmech nemovitostí se nechá slušně vydělávat. Jestliže Arenberger chtěl pomoci, a přitom se domníval, že média „neproklepnou“ jeho majetkové přiznání i daňové přiznání, velmi se přepočítal. Nicméně, hlavní Arenbergerův problém je způsob jeho komunikace. Ani jeho velmi ohebný jazyk totiž není schopen zvládnout všechny otazníky, které se kolem jeho osoby vyrojily. Osobně mě mnohem více vadí jeho podřízenost všem nápadům tak zvané MeSES – mezioborové skupině, která rozhoduje o opatřeních omezujících společenský život. Zajímavý je i názor Jan Pirka.

Jak podle vás Česko zvládá pandemii?

Záleží na tom, co myslíte Českem. Nezvládá to vláda, a ani se nedivím – s „odborníky“, kteří jí radí. Když se podíváte na útvar MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace), tak v jeho čele stojí člověk, který nemá atestaci z epidemiologie.

Myslíte Petra Smejkala, vašeho kolegu z IKEM?

Ano, ten nemá atestaci z epidemiologie. Chápu, že politici nejsou odborníci, ale radí jim každou chvíli někdo jiný a odborníci na epidemiologii chybějí. Co je strašné, a to je bohužel relikt komunismu, že u nás nevíme, co je demokratická diskuse.

Vaše názory na pandemii nekorespondují s hlavním proudem, už loni vám vzkazovali, že máte mlčet, když jste zpochybňoval přísné restrikce.

Nejen to, přišly návrhy, aby mi odebrali akademický titul. Před rokem jsem řekl, že není jiné cesty, než že získáme imunitu tím, že covid-19 buď proděláme, nebo budeme očkováni. Bohužel jsem použil, a nebyl jsem sám, termín „promoření“. To je ale totéž, jako plošná imunizace. Málem mě za to ukřižovali. Nejsem epidemiolog, ale jsem přece jen lékař a zkrátka vím, že jiné cesty není. Myslet si, že virus zlikvidujeme, je úplný nesmysl.

Výše uvedené jen dosvědčuje, že z covidu se stalo politikum, kterým si zejména politici snaží zajistit lepší volební výsledek. Například tím, že z úmrtí na covid viní vládu a její „chaotická rozhodnutí“. Nicméně, Petr Arenberger je již protřelý „komunikátor“, který si měl být všech souvislostí jasně vědom. Ukázalo se ale, že některé souvislosti „podcenil“ a jeho přivýdělky a majetek vzbudily zaslouženou mediální pozornost. Přitom stačilo, aby na ministerskou nabídku řekl „děkuji pěkně“ a mohl pokračovat ve své přičinlivé obchodní činnosti. Místo toho situaci vyhodnotil jako „jo, ministrem chci být“ a vyštval svého předchůdce Jana Blatného, který z výběru Vojtěch, Prymula, Blatný a nyní Arenberger z mého pohledu nad ostatními jasně vyhrává.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 17.5.2021 8:00 | karma článku: 34,27 | přečteno: 1477x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 651x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  16:31

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články