Rusko: Putin lituje rozpadu SSSR
Svaz sovětských socialistických republik zanikl dne 26. prosince 1991 deklarací č. 142-H Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, který oficiálně uznal rozpuštění Sovětského svazu jako státu a subjektu mezinárodního práva. Deklarace uznala nezávislost dvanácti svazových republik a vytvořila Společenství nezávislých států. Předchozího dne, 25. prosince 1991, Michail Gorbačov rezignoval na post prezidenta Sovětského svazu, čímž tato funkce zanikla. Rozpad SSSR znamenal konec studené války.
Stalo se to v době, kdy z někdejšího „tábora míru a socialismu“ odpadly všechny státy střední a východní Evropy a v době, kdy se naplno projevila těžká hospodářská situace SSSR. V srpnu 1991 ještě proběhl v Moskvě pokus o puč, kterým se armáda chtěla bránit rozpadu SSSR. Puč ztroskotal i díky odporu Borise Jelcina – tehdejšího prezidenta Ruské federace, který zmobilizoval davy lidí do ulic. Potom už vše směřovalo k více méně klidnému předání moci ve všech sovětských republikách. Právě krach puče byl důvodem toho, že rozpad SSSR proběhl relativně klidně. Pokud by se sovětská armáda pokusila rozpadu SSSR bránit, asi by vše dopadlo mnohem tragičtěji.
Rozpad SSSR však výrazně snížil riziko návratu ruské armády do střední Evropy. V červnu 1991 Československo opustili poslední vojáci sovětské armády. Rozpadem SSSR se naše východní hranice Československa stala hranicí s Ukrajinou. A ruská hranice se posunula o dalších několik set km na východ.
Je faktem, že rozpadu Ruska již po 1. světové válce zabránili bolševici tím, že ve všech ruských oblastech, pozdějších svazových republikách, nastolili rudý teror. Rusko, nyní oficiálně SSSR, bylo spojeno diktátem bolševiků a začalo budování socialismu s terorem, který se pak vystupňoval během éry Josifa Vissarionoviče Stalina. Po napadení SSSR Německem v roce 1941 se sovětská Rudá armáda dokázala wehrmachtu ubránit a obsadila na konci války střední a východní Evropu. Tak vznikl sovětský blok a komunistická diktatura zavládla po celé střední a východní Evropě.
Sovětský svaz i jeho satelity ale nedokázaly ekonomicky konkurovat západním ekonomikám a situace se stala neudržitelnou. Nástup Michaila Gorbačova do pozice generálního tajemníka komunistické strany přinesl novou politiku jak vně SSSR, tak uvnitř sovětského bloku. Gorbačov se setkal s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a podařilo se zmírnit napětí mezi Východem a Západem.
Gorbačovova politika měla ještě jeden velmi pozitivní rys. Na rozdíl od svého předchůdce Leonida Brežněva opustil politiku omezené suverenity a nechal řešení situace v jednotlivých státech východního bloku na vládnoucích komunistech. U nás to bylo naprosto neschopné či všehoschopné vedení Miloše Jakeše, které se ale bez podpory z Moskvy neodvážilo jít do zásadního střetu a i díky tomu u nás proběhla změna režimu v roce 1989 vlastně velmi hladce. Jakešova partaj ztratila moc a i proto se Jakeš vždy s despektem o Gorbačovovi vyjadřoval jako o „zrádci“.
Rozpad SSSR pod taktovkou Gorbačova a Jelcina tak byl tehdy jedinou možností jak zabránit velkému krveprolití. Rusko tím ztratilo své državy ve střední Asii, na Kavkaze a i tu Ukrajinu. Pro světovou politiku to byla ale velká úleva, že vše proběhlo vlastně tak klidně.
Rusko po třiceti letech od rozpadu SSSR sice může vydávat rozpad SSSR ústy Vladimira Putina za tragédii, ale pro nás, bývalé vazaly SSSR, to byl jednoznačně pozitivní vývoj. Ukrajina pod Ruskem by se Putinovi určitě líbila, nicméně válku si kvůli Ukrajině rozpoutat netroufne. Bude spíš sázet na vnitřní problémy Ukrajiny a podporovat ty síly, které by chtěly s Ruskem spolupracovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj není na Ukrajině nijak zvlášť populární a bude mít zřejmě velké problémy obhájit svůj mandát v příštích volbách. I on proto spoléhá na strašení konfliktem s Ruskem, aby si upevnil své pozice. Americký prezident Joe Biden navíc prohlásil, že NATO by do konfliktu na Ukrajině nezasáhlo (což vyvolalo hněvivé komentáře o „ustupování“ jako v případě hitlerovského Německa) a Ukrajina tak zůstane v jakémsi mocenském vakuu.
Jan Bartoň
USA: Volby opět rozhodnou korespondenční hlasy?!
Podle všeho proběhla poslední televizní debata kandidátů na prezidenta USA před americkými prezidentskými volbami. Podle médií Kamala Harrisová „útočila“ a vyhrála.
Jan Bartoň
Rusko se vměšuje do amerických voleb – Putin podpořil Harrisovou
Zní to jako velmi dobrý vtip. Vladimir Putin, ruský prezident, prohlásil, že Rusko v amerických volbách podporuje zvolení Kamaly Harrisové.
Jan Bartoň
Kursk je podle Šándora „strategický omyl“
Ukrajinský útok na Kursk již trvá téměř měsíc. Nyní se osmělují i někteří komentátoři s tím, že tento útok nemá zásadní vliv na vývoj války na napadené Ukrajině.
Jan Bartoň
Generálové to vidí jasně – Ukrajina vyhrává
Během konference Globsec se konala tisková konference s několika generály. Všichni v podstatě prohlásili, že si Ukrajina vede ve válce s Ruskem výborně a jeden prohlásil, že Ukrajina vyhrává.
Jan Bartoň
Mzdy ve státním sektoru a volby
Vláda se s odbory nedohodla na zvýšení platů ve státním sektoru od září. To není nic tak zajímavého-zajímavé jsou spíš mediální „tanečky“ kolem jednání o zvýšení mezd.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zatopený Krnov i Opavu mohla ochránit přehrada. Jenže dodnes je jen v plánech
Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, ochránila by Krnov a...
Litovel spláchla vlna vody. Troubky čeká kulminace, poteče jimi menší „Vltava“
Sledujeme online Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem
Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....
Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních
Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
- Počet článků 2702
- Celková karma 31,26
- Průměrná čtenost 2014x