Propagandista Visingr opět perlí

Údajný expert na současné válečné konflikty Lukáš Visingr se opět po neúspěchu své propagandistické akce kolem vývoje na Ukrajině probudil a tvrdí, že útok USA na Írán je jen otázkou času.  

Celou polovinu roku 2023 věnoval expert Lukáš Visingr situaci na Ukrajině. Předvídal brzké prolomení ruských pozic a nevylučoval ani osvobození Krymu. Čerpal zejména z některých prohlášení amerických generálů, kteří nešetřili předpověďmi o brzké ruské porážce. Poté, co ukrajinská protiofenzíva skončila bez úspěchu se k tomuto tematu přestal vyjadřovat. 

Visingr nyní mluví o íránském režimu jako o „vlčí smečce“, která by při odstranění několika desítek lidí z vedení země prošla „obrodným procesem“.

Řádění všehoschopné smečky

Takovému kroku i v podání rozvážnějšího Bidena nahrává často opomíjený fakt: íránský režim je podle Visingra křehčí, než vypadá. Diktaturu drží u moci Rada dohlížitelů a vedení revolučních gard. A pokud by se povedlo těchto 20-30 jedinců eliminovat, režim by se okamžitě zhroutil. Co by následovalo?

V Íránu by pravděpodobně okamžitě vypukla občanská válka, ze které by v řádech týdnů či měsíců vzešla vítězně armáda. Jelikož se s revolučními gardami nemá v lásce, ráda by si s nimi vyřídila účty. Země by záhy skončila buď jako vojenská diktatura, nebo by se začala přetvářet v sekulární demokracii.

Chtěl bych panu Visingrovi připomenout, že vše vlastně začalo ne tak dávno. Po nástupu Joea Bidena do úřadu amerického prezidenta se začal realizovat Bidenův plán na „usmíření“ s Íránem. V tisku se objevovala tvrzení, že je smlouva s Íránem „za dveřmi“ a USA si od tohoto vývoje slibovaly, že se s Íránem dohodnou na všem podstatném. Součástí tohoto „usmíření“ zřejmě bylo i rozhodnutí Bidenovy administrativy stáhnout svou armádu z Afghánistánu, země sousedící s Íránem. Stažení bylo natolik chaotické, že, jak přiznávají sami Američané, většina vojenské techniky zůstala na místě a přešla do rukou islamistů.

V souvislosti s tímto „stažením“ se začala prudce propadat i podpora Bidenovi a dnes má Biden konstantní „nepodporu“ mezi americkými voliči. Jeho politiku k 3.2.2024 hodnotí pozitivně 39 % a negativně 55 % voličů. Poté se Bidenova administrativa vyznamenala i tím, že předvídala ruskou invazi na Ukrajinu, oznamovala dokonce přesný datum útoku a neudělala vlastně vůbec nic proti tomu, aby Rusko svou agresi proti Ukrajině realizovalo. Domnívám se, že za tímto vývojem mohla být spekulace o tom, že je Rusko slabé a bude odraženo a v důsledku porážky pak nastoupí v Kremlu nové vedení, které bude „gorbačovského typu“, tj. že se Rusko rozpadne. Takové spekulace přiživoval i Visingr.

Vůbec se nevzal v potaz jaderný potenciál Ruska, početní převaha ruské armády a to, že, jak dnes přiznávají i západní média, naprostá většina ruské populace považuje válku na Ukrajině za spravedlivý boj Ruska s „dekadentním“ západem. Rusko vypouští čas od času informace o tom, že by použilo svůj jaderný arzenál, a „aktivním“ je v tomto směru zejména Dmitrij Medveděv.

Problém „expertů“ typu Visingra je to, že předvídají to, co se prakticky potom nestane, ale jejich předpověď je plně v souladu s propagandou Západu. Hezky se to určitým méně informovaným lidem poslouchá, jak svědčí komentáře čtenářů pod takovými „analýzami“.

O tom, že íránský režim padne se mluví od jeho instalace po pádu šáha. Pád šáhova režimu, s nímž dokonce jednalo i socialistické Československo, byl spojen s nastolením vlády ajatolláhů, z nichž prvním byl Rúholláh Chomejní. Byl několikrát vězněn a v roce 1964 donucen k exilu. Jeho chvíle přišla o čtrnáct let později, kdy společenským systémem jedné z nejstarších monarchií na světě otřásaly ekonomické problémy a šáh byl navíc ochromen postupující rakovinou. Svými projevy a kázáními dal Chomejní opozičnímu hnutí jednotnou náboženskou formu a po šáhově odchodu do egyptského exilu se v lednu 1979 vrátil jako uznaný vůdce a stal se nejvyšším náboženským představitelem země (tzv. valije fakíh).

Írán pak zaujal tvrdou protiamerickou pozici a setrvává v ní dodnes. Podporuje Rusko dodávkami zbraní a své militantní bojovníky má dnes v Sýrii, Iráku, Jemenu, Libanonu a samozřejmě v pásmu Gaza. USA mohou proti těmto jednotkám vést vzdušné útoky, ale ty více méně nic neřeší.  Mohou sice způsobit škody, ale poměr sil na daném území nezmění. Úvahy o „zneškodnění“ několik desítek činitelů iránského režimu na čele s tím, že se tento režim „zhroutí“, jsou podobného druhu, jako zprávy o tom, že ruský prezident Putin je už rok či dva mrtvý a vládne za něho „dvojník“. Jsou to bohapusté spekulace a propaganda, která je otcem myšlenky.

Bidenova administrativa tak jen dokázala, že je ve vleku událostí. Pro nás, jako příslušníky Západu, se politika této administrativy jeví jako velmi neúspěšná a je spíše dokladem postupného rozkladu síly Západu. Už za Baracka Obamy se ukázalo, že vojenská likvidace libyjského režimu byla veskrze neúspěšnou akcí, která proměnila tento stát v nástupiště ilegální migrace do Evropy. Však také sám Obama přiznal, že k útoku na Libyi neměl dát souhlas.  USA měly před ruskou agresí na Ukrajinu udělat vše proto, aby této agresi zabránily. Dnes už můžeme sčítat škody, které americká politika způsobila. A naši politici straší, že po možném vítězství Donalda Trumpa v USA přijde „katastrofa“.

Západ dnes „bojuje“ navíc naprosto nesmyslný boj s klimatem, který nelze vyhrát, protože je založen na zcela nevědeckých tezích a jen sleduje, že se vytváří nová politicko-ekonomická a tím i vojenská seskupení států – příkladem je BRICS. Cílem Západu by neměl být defétismus,  ale ještě horším je propagandistické vidění světa, který údajně stále Západ vede. Propagandou Západ nic nevyhraje, jen oddaluje nutná bolestivá opatření, tj. přestat bojovat s klimatem a začít opět věnovat plnou pozornost růstu ekonomiky a vrátit lidem na Západě víru ve svobodnou budoucnost. Propaganda ani v tom nepomůže.

 

 

 

 

Autor: Jan Bartoň | pondělí 5.2.2024 8:00 | karma článku: 20,71 | přečteno: 404x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 23,79 | Přečteno: 533x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 629x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 929x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3335x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,53 | Přečteno: 586x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,26
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články