Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Případ Fremr aneb pravda a láska „zvítězila“

Robert Fremr se vzdal kandidatury na člena Ústavního soudu a pomohl tak z nepříjemné situace vybruslit prezidentu Petru Pavlovi. Ten se může  tvářit, že se vše v dobré obrátilo.

Aféra kolem Roberta Fremra plasticky ukázala, jak více než čtyřicet let bolševismu v Česku poškodilo naši společnost. Pokud se řada politiků ohání morálkou a slušností a ukazuje na ty špatné – odnesl to a dodávám že zaslouženě Andrej Babiš – realita je mnohem „pestřejší“. I ti, co se nás snaží poučovat o morálce a slušnosti mají totiž tolik másla na hlavě, že se nemohou ani pořádně učesat.

Soudce Robert Fremr se vzdal kandidatury do Ústavního soudu. Zdůvodnil to nevybíravým tlakem některých médií. „Tento tlak byl již pro mě a mou rodinu nadále neúnosný,“ řekl Fremr. Prezident Petr Pavel jeho rozhodnutí respektuje. Přesně před týdnem oznámil, že Fremra zatím nejmenuje soudcem Ústavního soudu kvůli informacím o jeho působení před listopadem 1989.„Za nějaké doznání to nepovažuji,“ prohlásil Fremr. „Nemyslím, že to pana prezidenta překvapilo. Řekl mi, že by akceptoval jakýkoliv můj přístup v té věci. Říkal, že tomu rozumí,“ řekl místopředseda pražského Vrchního soudu.

Pokud si člověk poslechne jen část „zdůvodnění“ , které Fremr pronesl, lze konstatovat, že on sám žádnou vinu necítí. Neunesl pouze tlak „některých médií“ – podle něho se údajně většina média chovala slušně! – a chtěl zamezit dalšímu tlaku na jeho rodinu. Je to vlastně svým způsobem skandální zdůvodnění své rezignace – nic jsem neudělal, média jsou zlá a chráním svou rodinu. Jen okrajově zmínil „důvěryhodnost“ Ústavního soudu jako jeden z důvodů jeho rezignace. Pak jsou ovšem jeho slova o „tlaku“ médií opět jenom lživá slovíčka.

Ten, kdo si může „oddechnout“, je prezident Petr Pavel. Nemusí tak zdůvodňovat vůbec nic a již vyslovil pro jednání Fremra „pochopení“. Velmi pozoruhodné je rovněž prohlášení „výběrové komise“, kterou Pavel zřídil pro výběr kandidátů. Soudce Kysela, který se na výběru Fremra podílel, nabídl také svou rezignaci, Pavel však pro ni nevidí důvod. Rezignace Roberta Fremra na kandidaturu na ústavního soudce se podle ústavního právníka Jana Kysely dala očekávat. Další kandidát na post ústavního soudce, který by měl komunistickou minulost, ale už, jak řekl, nehrozí. S tím souhlasí i ústavní právník Jan Kudrna, který uvedl, že je to vyloučené. „To je velmi nepravděpodobné, protože jsme nikoho dalšího, kdo by měl podobnou minulost, nechtěli vyhledávat ani navrhovat. Pan doktor Fremr byl kandidát mimořádného renomé, mimořádného respektu, velkých mezinárodních zkušeností. Zkrátka kandidát hvězdný, a proto se nám zdálo, že stojí za to ho akceptovat, i když měl stín spojený s členství k KSČ. O konkrétních kauzách jsme před tím nevěděli, ale nikoho podobného, kdo by měl stín z KSČ hledat nechceme,“ řekl ke Fremrově rezignaci Kysela.

Pane jo, Kyselu ani „nenapadlo“ zabývat se komunistickou minulostí soudce Fremra! To je nejen na rezignaci z výběrové komise. Pan doktor Kysela tím dle mého soudu ztratil jakékoliv morální právo kázat o slušnosti a „morálce“.

Mimochodem, v magazínu Ona vyšel zajímavý rozhovor s paní Margaretou Křížovou, který obsahuje i tuto kouzelnou otázku a odpověď paní Křížové:

Máte vůbec v životě nějaké limity, přes které jste se „zatím“ nepřenesla?Přes politiku. To je tak toxické prostředí, že jsem nikdy ani na sekundu nepomyslela na to, že bych do něj vkročila. Jinak se nebojím ničeho.

To je naprosto trefné popsání české politiky. Je to toxické prostředí, kde se o morálce a slušnosti hodně hovoří, ale jinak je to podraz na podraz. Proto musím na závěr konstatovat, že v případě soudce Fremra zvítězila opět přetvářka a lež a pravda a láska dostaly znovu na frak.

Autor: Jan Bartoň | úterý 15.8.2023 8:15 | karma článku: 44,02 | přečteno: 5309x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Jak EU pokračuje k postupnému rozkladu

Zatímco cesty Viktora Orbána jsou Bruselem vydávány za jeho „soukromou aktivitu“, vydala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zprávu, že Brusel nebude posílat na jednání do Budapešti politiky.

17.7.2024 v 9:00 | Karma: 33,04 | Přečteno: 840x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Atentát na Trumpa: Slušnost a férovost už dávno neplatí!

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a férovost“. Bohužel, tato politická mantra už v USA neplatí desetiletí.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1825x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Biden věští budoucnost Ukrajiny – to snad ne!

Joe Biden se opět ukázal v tom „pravém světle“. Místo prezidenta Volodymyra Zelenského představil jako ukrajinského prezidenta Putina. Katastrofa v podání Bidena tak pokračuje.

12.7.2024 v 8:01 | Karma: 13,59 | Přečteno: 227x | Diskuse | Miniblogy

Jan Bartoň

NATO : Ukrajina je na nezvratné cestě do aliance

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom, že se tak stane po skončení války.

11.7.2024 v 8:30 | Karma: 37,05 | Přečteno: 2934x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Jak Francouzi vyhnali čerta ďáblem

Tak dlouho strašili vládnoucí centristé Emmanuela Macrona krajní pravicí, až se jim podařilo zajisti vítězství krajní levice. Údajně máme oslavovat porážku Marine Le Penové a těšit se na vládu krajní levice.

8.7.2024 v 8:30 | Karma: 25,97 | Přečteno: 738x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 2682
  • Celková karma 29,06
  • Průměrná čtenost 2015x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články