Politicky motivované trestní stíhání potvrzeno

Mandátový a imunitní výbor nedoporučil vydat poslance ODS Bohuslava Svobodu kvůli kauze Open Card.  Zdůvodnil to tím, že je to „politicky motivovaná kauza“ a takové dobrozdání poskytl nejen předseda výboru.

Co jsme se jen naposlouchali lamentování poslanců opozičních stran( Kalousek, Farský, Gazdík, Bělobrádek , atd.) nad „podrýváním právního státu“, když premiér Andrej Babiš označil své stíhání za politicky motivované. Podobně o svém stíhání hovořil i další poslanec ANO Jaroslav Faltýnek.  Všichni opoziční politici se zaklínali „právním státem“ a komentátoři ČT - zejména Radko Kubičko - jakbysmet.

Proto působí jako z jiného světa rozhodnutí mandátového a imunitního výboru o tom, že nedoporučí poslance ODS Bohuslava Svobodu k vydání policii proto, že se jedná o „politickou kauzu“. Předseda výboru Stanislav Grospič za KSČM prohlásil, že jde o „politicky motivovanou kauzu“.  Podobně se o dalším poslanci, kterého výbor nedoporučil k vydání, vyjádřil i Petr Gazdík, předseda STAN. Není podle něj možné, aby byli tito lidé stíháni za to, že „hlasují“.  Pokud si dobře vzpomínám na meritum věci poslance Svobody, šlo o kauzu Open Card, kde podle svých slov „zachraňoval“, co se zachránit dalo, a to po bývalém primátorovi Pavlu Bémovi, rovněž z ODS. Ten o projektu Open Card prohlásil, že to bude „nejlepší projekt“.  Jak známo, současné vedení hlavního města Prahy projekt zrušilo bez náhrady.

Bohuslav Svoboda, bývalý primátor a další bývalý primátor Tomáš Hudeček, byli formálně stíháni za „nehospodárné rozhodnutí“, díky němuž musela Praha zaplatit několik set milionů korun.  Státní zástupce, který se rovněž jednání mandátového a imunitního výboru zúčastnil, prohlásil na přímý dotaz reportéra ČT, že si „nemyslí, že kauza má politický podtext“.  

A to je přesně nahrávka na smeč. Již několik let se trestní kauzy vysokých českých politiků staly součástí české politiky.  Státním zástupcům a policii se podařil zdařilý kousek, když se sedmi miliony korun byl přistižen a zatčen David Rath. Kupodivu, „naprosto jasná kauza“ se jaksi „zadrhla“ a Rath nejen že „nebručí“, ale vykládá své názory do veřejnoprávních i soukromých médiích o skandálním počínání orgánů činných v trestním řízení, soudy nevyjímaje.  Poté díky státnímu zastupitelství v Olomouci padla vláda Petra Nečase. Miliony, zlato a další důkazy trestné činnosti vyšuměly někam do ztracena a zvyšuje se i tlak na soudce (vlastně soudkyni), která vynesla osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou. Skoro to vypadá tak, že soudkyně dostane „flastr“ - a není právě to příznakem politického ovlivňování soudního systému?

Z výše uvedeného plyne jenom jeden možný závěr - trestní právo JE a BYLO v Česku zneužíváno proti politikům. Navíc, v případě kauzy Andreje Babiše lze s jistotou tvrdit, že kauza „dotačního podvodu“ by nikdy nespatřila světlo světa, kdyby se Babiš nestal politikem. Dotace pro své projekty podle střízlivých odhadů získalo několik desítek, možná více než sto akciových společností s anonymními vlastníky, které byly posouzeny jako malé a střední firmy.  V letech 2007/8 to byla situace, která byla v souladu s tehdy platným právním řádem.

Je zajímavé, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nevystoupil proti rozhodnutí o nevydání poslance Svobody ani se neohradil proti výrokům Grospiče a Gazdíka. Něco tady fakt hodně zapáchá.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartoň | středa 24.1.2018 8:00 | karma článku: 36,87 | přečteno: 1212x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Případ Novotný?

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,55