Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedělejme z ruské armády idioty

Poslední dobou se objevuje stále více komentářů, které hovoří o porážce Ruska a očekávají rozpad ruské armády a osvobození všech okupovaných území Ukrajiny. Jen sem tam se objeví objektivnější popis situace.

Ruská agrese proti Ukrajině je v současnosti ve stavu, který někteří komentátoři popisují jako „strategický pat“. Konflikt na Ukrajině se po půl roce bojů podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany dostal do slepé uličky. V rozhovoru s ČTK řekl, že nastala patová situace, kdy ani jedna strana nemá potenciál ke zvrácení vývoje bojů na svoji stranu. Rusko Ukrajinu vojensky napadlo 24. února. Současný vývoj konfliktu se podle něj dostal do slepé uličky a nesvědčí ani jedné straně. "I když morální síla a odhodlání pokračovat v obraně země se bude nacházet na straně Ukrajiny, zdá se, že pro obě strany nastává kulminační bod, kdy vojenské akce nevedou k žádnému podstatnému výsledku. Tento stav by však paradoxně mohl uspíšit iniciování diplomatických jednání o kompromisním řešení válečného konfliktu," řekl odborník.

Převažují ale komentáře zcela jiného typu, které se stále pokoušejí současnou situaci na Ukrajině přirovnávat k počátku II. světové války. A západní experti dokonce očekávají totální rozpad ruské armády a vyklizení všech okupovaných území do konce letošního roku. „Myslím si, že Rusové jsou skutečně vyčerpaní. Jejich logistický systém je vyčerpaný,“ řekl bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě, exgenerál Ben Hodges. „Nemohou dělat nic kromě používání dělostřelectva proti civilistům. A dokonce i toho v posledních několika týdnech významně ubylo,“ upozorňuje. Hodges dokonce věří, že pokud Ukrajinci udrží svou větší morálku a budou pokračovat v zadržování ruských výpadů a podnikat účinné protiúdery, s velkou pravděpodobností dojde ke „zlomení“ Rusů. „Uvidíme Ukrajinu, jak je na konci tohoto roku zatlačuje zpátky na linii z 23. února (den před začátkem války, pozn. red.),“ myslí si generál. Na konci úvah západních expertů ale stojí, že Rusko za posledních šest týdnů dobylo dalších 450 km2 a celkem okupuje pětinu Ukrajiny, tj. asi 120000 km2.

Domnívám se, že hodnocení amerického generála je velmi povrchní a spíše propagandistické. Blíže realitě je dle mého soudu postoj těch expertů, kteří o současné situaci na Ukrajině hovoří jako o strategickém patu a neočekávají žádný zásadní průlom ani ve prospěch Ruska, ani ve prospěch Ukrajiny.

Chápu, že Ukrajina dnes s Ruskem odmítá jednat, protože věří tomu, že další západní dodávky zbraní změní poměr sil a zlepší vyjednávací pozici Ukrajiny. Nicméně, i tyto dodávky nejsou žádnou zárukou úspěšného protiútoku Ukrajiny, který by vedl k osvobození dnes okupovaných území.  Připomíná se, opět v serióznějších úvahách, že Ukrajina by pro případ úspěšného protiútoku potřebovala dosáhnout převahy „živé síly“ minimálně v poměru tři ku jedné. Taková koncentrace na určitém úseku fronty by naopak mohla vést k ruskému útoku tam, kde ukrajinská armáda nebude mít dostatek lidí. Právě proto se i někteří ukrajinští činitelé vyjadřují o strategickém patu.

A naprostá většina expertů, kteří se k situaci na Ukrajině vyjadřují, zcela ignoruje skutečnost, že je Rusko jadernou velmocí a že by v případě hrozící porážky mohlo ZHN použít. O tom se cudně mlčí. Pokud bylo nemyslitelné, že Rusko na Ukrajinu skutečně zaútočí, mám vážné námitky k „nemyslitelnosti“ nasazení jaderných zbraní Ruskem, pokud by se situace na frontě výrazně změnila v jeho neprospěch.

Podceňování schopností ruské armády je ostatně v pozadí všech komentářů, které na konci roku vidí neodvratnou porážku Ruska. Bohužel, Rusko má stále dost zdrojů na to, aby takovému vývoji zabránilo. Podobně to vypadá i s popisem sankcí proti Rusku, které Rusku zcela jistě nejsou lhostejné, ale rozhodně nedokáží změnit ruskou velmocenskou zahraniční politiku. Zboží, které podléhá sankcím, se už do Ruska dostává prostřednictvím „třetích“ zemí, i když samozřejmě za podstatně vyšší ceny. Protiruské sankce ale navíc vyvolaly celosvětovou energetickou krizi, z níž Rusko paradoxně těží, protože za podstatně menší export na Západ dostává stejné a někdy větší finanční částky. Dalším státům pak Rusko nabízí dlouhodobé smlouvy na odběr ruských energetických surovin s cenami až o 30 % pod aktuálními cenami na burzách. I tak na tom Rusko vydělá víc než v minulosti.

Závěr je proto nasnadě. Válka na Ukrajině bude muset být ukončena jednáním, pokud si Západ nebude přát přímou konfrontaci s Ruskem a riskovat III. světovou válku. Existuje totiž podstatné riziko, že Ukrajina pokračováním války okupovaná území nejen že nedobude, ale ztratí další část svého území a vyjednávací pozice Ukrajiny se tak postupujícím časem bude naopak zhoršovat i přes dodávky zbraní. Podceňování a zesměšňování ruské armády je sice v rámci propagandistických akcí možné, ale o samotném výsledku války nerozhoduje. Přát Ukrajině vítězství je pochopitelné, nicméně ignorovat realitu by se Ukrajině ani Západu nemuselo vyplatit. 

Autor: Jan Bartoň | pátek 26.8.2022 10:00 | karma článku: 39,35 | přečteno: 1681x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,77 | Přečteno: 652x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,33
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články