Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na jadernou válku není připraven nikdo

Pod scestným titulkem Západ je na jadernou válku připraven, shodli se experti. Může Rusko své výhružky naplnit? se opakují opět ty samé argumenty o údajné připravenosti Západu na jadernou válku.

Podle bezpečnostních expertů Vlastislava Břízy a Milana Mikuleckého jsou výhružky Ruska jadernou válkou pouze částí dezinformační kampaně Kremlu a nedá se říct, že by hrozila více než kdykoliv jindy. Pokud by se Ruská federace přece jen rozhodla ke konfliktu přistoupit, znamenalo by to pro ni katastrofu. Shodli se na tom ve vysílání CNN Prima NEWS.

Výhružky jadernými zbraněmi jsou podle expertů pouze součástí propagandy. „A pokud se budeme bavit o jejich nasazení, přistupujeme na ruskou hru,“ poznamenal Mikulecký. Rusko prý s tématem velmi dovedně pracuje a necílí ho pouze na jeho obyvatele skrz dezinformační kanály, ale i prostřednictvím světových politiků, kteří o tomto tématu diskutují, a tím šíří strach, což je zjevným záměrem Kremlu. Bříza navíc připomněl, že Západ je na případný útok připraven. „Je potřeba říct, že Spojené státy a západní svět disponují tak velkým jaderným arzenálem, který bohatě stačí k odstrašení Ruské federace.“

Naši údajní experti tak v zásadě tvrdí jenom jedno – USA, Velká Británie a Francie mají společně tolik jaderných zbraní jako Rusko. V geopolitice jaderného věku je právě odstrašující síla možného použití jaderných zbraní podmínkou jejich nepoužití. Nicméně, a o to jde možná mnohem více, zkratka „Západ je na jadernou válku připraven“ je novinářským výmyslem, který postrádá to základní. Logika odstrašení jadernými zbraněmi může fungovat tehdy a jenom tehdy, pokud jsou na obou stranách možného jaderného konfliktu podobně uvažující politici a generálové. Podle toho, jak někteří západní politici a generálové reagují na ruské hrozby použití jaderných zbraní, se domnívám, že se stále uplatňují teze o Rusku jako o obru na hliněných nohou, který se během několika měsíců rozpadne.

Francie se v počátečních fází ruské agrese proti Ukrajině pokoušela o dialog s Ruskem. Prezident Emmanuel Macron volal několikrát přímo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a tyto telefonáty byly tvrdě kritizovány jako ustupování agresorovi. V posledním roce Macron změnil strategii a postavil se do čela odpůrců Ruska a nešetří hrozbami. Prohlásil, že nevylučuje nasazení vojáků NATO na Ukrajině, což bylo údajně reakcí na zprávy, které začal šířit slovenský premiér Robert Fico.  Rusko reagovalo na Macronovy úvahy tím, že by to vedlo k válce Ruska s NATO a opět harašilo jadernými zbraněmi. Macron pak v rozhovoru pro novinky.cz před návštěvou Česka řekl i toto: „Kromě toho jsem se vždy jasně vyjadřoval o našem rámci: nejsme ve válce proti ruskému národu a odmítáme vstoupit do logiky eskalace,“ zdůraznil Macron. Tím v podstatě vylučuje faktické nasazení vojáků Francie na Ukrajině.

Je tedy Západ připraven na jadernou válku s Ruskem, jak velkohubě tvrdí titulek ze CNN Prima News? Co se týče arsenálu jaderných zbraní, Západ i Rusko mají podobný počet jaderných hlavic.

Většinu jaderných zbraní má Rusko a USA

Skloňování Ruska coby mocnosti s největším počtem jaderných hlavic je na místě. Podle údajů Stockholm International Peace Research Institute z listopadu 2021 disponuje ruská federace 6 257 jadernými zbraněmi, druhé Spojené státy mají k dispozici 5 500 hlavic a třetí Čína 350. Celkem se na naší planetě nachází 13 080 jaderných zbraní, z nichž 9 600 může být použito pro vojenské účely a zbylé jsou v nejrůznějších fázích rozebírání a demontáže.

Případná jaderná válka by však znamenala ohromnou zkázu pro státy, kde by atomové zbraně byly použity a v zásadě by stačilo použít jen malou část těchto zbraní. Na důsledky atomové války včetně změn klimatu však v zásadě není ani nemůže být nikdo připraven.  V diskusích pod články s tímto tématem však pozoruji významnou změnu v tom, že řada čtenářů nebezpečí jaderného konfliktu bagatelizuje. To je i důsledkem toho, že mladší generace nemají de facto žádnou reálnou představu o účincích těchto zbraní hromadného ničení a zejména o vlivu sekundární radiace, tj. zamoření celé planety radioaktivním materiálem, což by způsobilo kontaminaci všech potravin a vody.

Skutečně nechápu, kde údajní experti zmiňovaní výše, berou odvahu k tvrzení, že dnes nejsme blíže jadernému konfliktu než v minulosti a máme se radovat, že zdaleka ještě nejsme v situaci tak zvané Karibské krize, kdy se rozhodovalo o použití jaderných zbraní v USA i tehdejším SSSR. Ruská politika je stále otevřeněji zaměřena na úplné ovládnutí Ukrajiny a změnu tamějšího režimu. V rámci této politiky používají ruští politici téma jaderného vydírání jako významnou součást své politiky. Jak chce Západ zabránit Rusku v obsazení celé Ukrajiny, když se Německo neodváží dodat Ukrajině rakety s doletem 500 km a Francie podle Macrona není ve válce s ruským lidem?  V USA navíc probíhá volební kampaň, v níž se finanční a vojenská pomoc Ukrajině stala součástí tvrdého vnitropolitického boje mezi republikány a administrativou Joea Bidena. Donald Trump slibuje ukončení války na Ukrajině. Jak? To je ta zásadní otázka!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartoň | úterý 5.3.2024 8:00 | karma článku: 36,31 | přečteno: 3710x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Co je horší -(dez)informace nebo propaganda?

Podle ČTK podepíší ministři zahraničí Česka a USA memorandum o spolupráci proti dezinformacím. Dezinformace si jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

29.5.2024 v 7:54 | Karma: 25,18 | Přečteno: 396x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ICC – zatykač na Putina a Netanjahua – dva pohledy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICC) vydal zatykač na Vladimira Putina, s nímž se Západ naprosto ztotožnil. Návrh na zatykače pro vůdce Hamásu a Izraele způsobil na Západě bouři nevole.

24.5.2024 v 9:30 | Karma: 17,05 | Přečteno: 384x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Co je větší hrozbou pro Západ? Rusko nebo Čína?

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 29,57 | Přečteno: 1874x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina: Obrat v rétorice prezidenta Pavla?

Musím se vrátit k týden starému prohlášení prezidenta Petra Pavla o vývoji války na Ukrajině pro televizi Sky News. Je to „obrat“ v názorech nebo jen úlitba posluchačům této televize?

20.5.2024 v 11:01 | Karma: 30,06 | Přečteno: 819x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Případ Novotný?

ODS si opět vzpomněla na „svého“ starostu Pavla Novotného a tentokrát mu hrozí vyloučení. Novotný je ale jen špičkou ledovce problému, který se oficiálně nazývá „personální politika“.

15.5.2024 v 9:06 | Karma: 27,88 | Přečteno: 618x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

New York ovládla Manhattanhenge. Název nebeské show se inspiroval Stonehenge

29. května 2024  17:28

Dvakrát do roka se obyvatelům a návštěvníkům amerického New Yorku naskytne úkaz známý jako...

Konečná bere v europarlamentu 185 tisíc měsíčně. Přijde jí to moc

29. května 2024  17:25

Předsedkyně KSČM a kandidátka na post v Evropském parlamentu za Stačilo! Kateřina Konečná je...

Foltýn má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, určila vláda

29. května 2024  14:25,  aktualizováno  17:20

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který teď působí ve vojenské kanceláři Hradu, bude...

Úplně nová F-35 se po natankování trápila nízko nad zemí. Pak se zřítila

29. května 2024  17:15

Vojenská stíhačka F-35 se zřítila nedaleko mezinárodního letiště v Albuquerque, největším městě...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 2662
  • Celková karma 31,45
  • Průměrná čtenost 2021x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články