Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důchody: Senátor Michael Canov má pravdu i odvahu

V Událostech, komentářích na ČT24 proběhl zajímavý duel mezi senátorem Michaelem Canovem a senátorem Zdeňkem Nytrou za ODS. Byl to duel pravdy proti „realitě“.

Senátor Michael Canov se postavil tvrdě proti zákonu o snížení valorizace důchodů a v senátních výborech, které zákon předjednávaly, zákon narazil. Jeden výbor ho zamítl a druhý k němu nepřijal žádné stanovisko. V Událostech, komentářích na ČT24 pak proběhl duel právě mezi Canovem (Starostové pro Liberecký kraj) a senátorem Zdeňkem Nytrou (ODS).

Nejprve dostal prostor Nytra a docela hezky mlžil. K protiústavnosti se nechtěl vyjadřovat, protože si údajně právníci myslí to, že zákon je ústavní i protiústavní a on není soudce. On je totiž bývalý hasič – podle wikipedie – a je tak zřejmě zvyklý „hasit požáry“, i ty imaginární. Pokud by totiž zákon nebyl schválen, vedlo by to údajně až ke škodám 600 miliard korun ze státního rozpočtu. To je údajně „nové číslo“, které se Nytra „dozvěděl“.

Canov pak jasně popsal důvody neústavnosti přijatého zákona. Na prvním místě vidí protiústavnost ve schvalování v tak zvané legislativní nouzi, na druhém pak v retroaktivitě zákona. Na konkrétním postupu podle dosud platného zákona o valorizacích důchodů je podle něho jasně popsán postup při valorizaci (časová osa) , a ta byla hrubě porušena. Navíc Canov zmínil výroky ministra financí z ledna tohoto roku před prezidentskou volbou , kde ministr popřel jakékoliv plány na snižování růstu důchodů. Tím vlastně Canov nepřímo potvrdil i to, že vláda nechtěla před prezidentskou volbou ztížit postavení vládního kandidáta Petra Pavla.

Dnes má v senátu proběhnout hlasování o zákonu a Canov i Nytra vyjádřili přesvědčení, že se jim podaří na svou stranu získat většinu. Canov pak doslova prohlásil, že do senátu „naběhla“ vláda a přesvědčovala senátory ODS a TOP 09 o nezbytnosti zákon přijmout i s oněmi „vadami“. Nytra potvrdil, že zástupci vládní koalice do senátu zamířili, ale odmítl slůvko „naběhla“.

Pokud by zákon v senátu neprošel, bylo by to samozřejmě velké překvapení zejména pro vládu a senát by to zřejmě musel projednávat tak dlouho, aby nakonec zákon prošel. Pak se na řadu dostává prezident Petr Pavel, který má v zásadě tři možnosti: podepsat, vetovat, nepodepsat. Zaznamenal jsem některé ankety na internetu, kde se čtenáři vyslovovali nejvíce k variantě vetování. Tím by totiž Pavel „neztratil tvář" a koalice by pak snadno jeho veto v poslanecké sněmovně přehlasovala. Může samozřejmě zákon i nepodepsat a pak by zákon platil, pokud by ho „neshodil“ ústavní soud. K němu se totiž chtějí obrátit poslanci opozičních hnutí ANO i SPD.

Osobně považuji vystoupení senátora Canova za projev odvahy bránit ústavnost přijímaných zákonů. Canov navíc připustil, že vláda má další možnosti, jak rychlost zvyšování důchodů zpomalit a jmenoval časové lhůty. Ostatně, Marián Jurečka o zákonu tvrdí, že je „jednorázový“, jeho resort však už připravuje plán na redukci zvyšování důchodů i do budoucna. Není to žádná důchodová reforma, pouze trvalá změna „koeficientů“, které sníží růst důchodů.

Závěr: Vláda věděla, že důchody rostou rychle minimálně rok, nic neudělala jednak kvůli volbám na podzim 2022 a prezidentským volbám 2023. Bylo to, jak píší někteří komentátoři, „strkání hlavy do písku“.  Nyní se musí „dohnat“ zpoždění a dělá se to porušováním Ústavy ČR. Tak jednoduché a prosté. Fialova vláda je tak stejně v zajetí „reálpolitiky“ jako vlády před ní. Před senátorem Canovem pak skutečně mohu pouze smeknout.

Autor: Jan Bartoň | středa 8.3.2023 8:21 | karma článku: 40,08 | přečteno: 1418x
  • Další články autora

Jan Bartoň

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,37 | Přečteno: 625x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 27,99 | Přečteno: 631x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 33,21 | Přečteno: 931x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

10.6.2024 v 8:31 | Karma: 39,56 | Přečteno: 3337x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,53 | Přečteno: 586x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 2670
  • Celková karma 30,31
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články