Důchody: Senátor Michael Canov má pravdu i odvahu

V Událostech, komentářích na ČT24 proběhl zajímavý duel mezi senátorem Michaelem Canovem a senátorem Zdeňkem Nytrou za ODS. Byl to duel pravdy proti „realitě“.

Senátor Michael Canov se postavil tvrdě proti zákonu o snížení valorizace důchodů a v senátních výborech, které zákon předjednávaly, zákon narazil. Jeden výbor ho zamítl a druhý k němu nepřijal žádné stanovisko. V Událostech, komentářích na ČT24 pak proběhl duel právě mezi Canovem (Starostové pro Liberecký kraj) a senátorem Zdeňkem Nytrou (ODS).

Nejprve dostal prostor Nytra a docela hezky mlžil. K protiústavnosti se nechtěl vyjadřovat, protože si údajně právníci myslí to, že zákon je ústavní i protiústavní a on není soudce. On je totiž bývalý hasič – podle wikipedie – a je tak zřejmě zvyklý „hasit požáry“, i ty imaginární. Pokud by totiž zákon nebyl schválen, vedlo by to údajně až ke škodám 600 miliard korun ze státního rozpočtu. To je údajně „nové číslo“, které se Nytra „dozvěděl“.

Canov pak jasně popsal důvody neústavnosti přijatého zákona. Na prvním místě vidí protiústavnost ve schvalování v tak zvané legislativní nouzi, na druhém pak v retroaktivitě zákona. Na konkrétním postupu podle dosud platného zákona o valorizacích důchodů je podle něho jasně popsán postup při valorizaci (časová osa) , a ta byla hrubě porušena. Navíc Canov zmínil výroky ministra financí z ledna tohoto roku před prezidentskou volbou , kde ministr popřel jakékoliv plány na snižování růstu důchodů. Tím vlastně Canov nepřímo potvrdil i to, že vláda nechtěla před prezidentskou volbou ztížit postavení vládního kandidáta Petra Pavla.

Dnes má v senátu proběhnout hlasování o zákonu a Canov i Nytra vyjádřili přesvědčení, že se jim podaří na svou stranu získat většinu. Canov pak doslova prohlásil, že do senátu „naběhla“ vláda a přesvědčovala senátory ODS a TOP 09 o nezbytnosti zákon přijmout i s oněmi „vadami“. Nytra potvrdil, že zástupci vládní koalice do senátu zamířili, ale odmítl slůvko „naběhla“.

Pokud by zákon v senátu neprošel, bylo by to samozřejmě velké překvapení zejména pro vládu a senát by to zřejmě musel projednávat tak dlouho, aby nakonec zákon prošel. Pak se na řadu dostává prezident Petr Pavel, který má v zásadě tři možnosti: podepsat, vetovat, nepodepsat. Zaznamenal jsem některé ankety na internetu, kde se čtenáři vyslovovali nejvíce k variantě vetování. Tím by totiž Pavel „neztratil tvář" a koalice by pak snadno jeho veto v poslanecké sněmovně přehlasovala. Může samozřejmě zákon i nepodepsat a pak by zákon platil, pokud by ho „neshodil“ ústavní soud. K němu se totiž chtějí obrátit poslanci opozičních hnutí ANO i SPD.

Osobně považuji vystoupení senátora Canova za projev odvahy bránit ústavnost přijímaných zákonů. Canov navíc připustil, že vláda má další možnosti, jak rychlost zvyšování důchodů zpomalit a jmenoval časové lhůty. Ostatně, Marián Jurečka o zákonu tvrdí, že je „jednorázový“, jeho resort však už připravuje plán na redukci zvyšování důchodů i do budoucna. Není to žádná důchodová reforma, pouze trvalá změna „koeficientů“, které sníží růst důchodů.

Závěr: Vláda věděla, že důchody rostou rychle minimálně rok, nic neudělala jednak kvůli volbám na podzim 2022 a prezidentským volbám 2023. Bylo to, jak píší někteří komentátoři, „strkání hlavy do písku“.  Nyní se musí „dohnat“ zpoždění a dělá se to porušováním Ústavy ČR. Tak jednoduché a prosté. Fialova vláda je tak stejně v zajetí „reálpolitiky“ jako vlády před ní. Před senátorem Canovem pak skutečně mohu pouze smeknout.

Autor: Jan Bartoň | středa 8.3.2023 8:21 | karma článku: 40,08 | přečteno: 1418x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03