Omezení autonomie vysokých škol jako významný zásah do svobod

Navrhovaným novelizovaným zněním zákona o vysokých školách zásadně mění a prolamuje svobodné rozhodování vysokých škol o majetku v obecném zájmu. "Správní rada veřejné vysoké školy§14§14 (1) Správní rada veřejné vysoké školy má nejméně devět členů, jejich počet musí být vždy dělitelný třemi. Členy správní rady veřejné vysoké školy po projednání s rektorem jmenuje a odvolává ministr tak, aby v ní byli přiměřeně zastoupeni zejména představitelé veřejného života, územní samosprávy a státní správy. Členové správní rady nemohou být zaměstnanci dané veřejné vysoké školy. §14 (2) Členové správní rady veřejné vysoké školy jsou jmenováni na dobu šesti let. Po prvním jmenování členů správní rady se losem určí jména jedné třetiny členů, jejichž funkční období skončí po dvou letech, a jedné třetiny členů, jejichž funkční období skončí po čtyřech letech. §14 (3) Zasedání správní rady veřejné vysoké školy svolává její předseda, a to nejméně dvakrát ročně. Rektor nebo v jeho zastoupení prorektor a kvestor má právo se zúčastnit zasedání správní rady. Na žádost rektora je předseda správní rady povinen svolat mimořádné zasedání správní rady veřejné vysoké školy. Volbu předsedy, místopředsedů a způsob jednání správní rady veřejné vysoké školy upraví její statut, který schvaluje ministr." V článku se dozvíte, jak dosud, před návrhem se projevovala samosprávná působnostveřejných vysokých škol a co jsou orgány vysoké školy. A také se dozvíte, o čem rozhoduje správní rada vysoké školy.

Do akademického života znamená navrhované znění významný průlom. Nabourává výrazným způsobem autonomii vysokých škol. Nejprve. pro nezasvěcené, je nutno pohovořit o působnosti

Samosprávná působnost veřejné vysoké školy (§6 ZoVŠ)

Do samosprávné působnosti veřejné vysoké školy patří zejména: vnitřní organizace, určování počtu přijímaných uchazečů o studium, podmínek pro přijetí ke studiu a rozhodování v přijímacím řízení, tvorba a uskutečňování studijních programů, organizace studia, rozhodování o právech a povinnostech studentů, zaměření a organizace vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti, pracovněprávní vztahy a určování počtu akademických pracovníků a ostatních zaměstnanců, habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem, spolupráce s jinými vysokými školami a právnickými osobami a zahraniční styky, ustavování samosprávných akademických orgánů vysoké školy, pokud tento zákon nestanoví jinak, hospodaření vysoké školy a nakládání s majetkem v souladu se zvláštními předpisy, stanovení výše poplatků spojených se studiem.

Orgány veřejné vysoké školy

Samosprávnými akademickými orgány veřejné vysoké školy jsou akademický senát, rektor, vědecká rada nebo umělecká rada nebo na neuniverzitní vysoké škole akademická rada (dále jen „vědecká rada veřejné vysoké školy“)a disciplinární komise. Dalšími orgány veřejné vysoké školy jsou správní rada veřejné vysoké školy, kvestor.

Správní rada - o čem rozhoduje

Posláním správní rady je vydávání předchozího písemného souhlasu k právním úkonům, kterými vysoká škola hodlá nabýt nebo převést nemovité a movité věci, zřídit věcné břemeno nebo předkupní právo a založit jinou právnickou osobu. Dále se vyjadřuje zejména k dlouhodobému záměru veřejné vysoké školy a k dalším věcem, které ji předloží rektor nebo ministr, k rozpočtu vysoké školy, k výroční zprávě o její činnosti a hospodaření a k výsledkům hodnocení činnosti vysoké školy. Činnost správní rady, která dbá o zachování účelu, pro který byla veřejná vysoká škola zřízena, o uplatnění veřejného zájmu v její činnosti a o řádné hospodaření s jejím majetkem, je tedy úkonem v obecném zájmu.

Návrh nového znění zákona je ingerencí státu do rozhodovacích pravomocí vysokých škol

To, co bylo významným průlomem do vnitřní uspořádanosti vysokých škol a jejich rozhodování ustanovením správních rad bez ingerence státu po roce 1990 se nyní vrací zpět, před rok 1989. Do rozhodování správní rady vstupuje stát. Z navrhovaných ustanovení vyplývá, že do členstva správní rady vstoupí zástupci veřejného života, krajů a státní správy a bude docházet v určitých periodách k jejich proměnách. Rektorovi a kvestorovi příluší pouze právo se zůčastnit správní rady, jejich pravomoci nejsou stanoveny. Statut cysoké školy pak bude napříště upravovat ministr.Rozhodně se musíme domnívat, že akademický život a majetky škol budou významně tímto způsobem politicky opět ovlivňovány a vysokým školám se to nebude líbit. A na cestě je další vleklý problém, který nepovede k ničemu dobrému. Kritizovaný ministr školství tak uvede významnou vzdělávací oblast do dalšího chaosu, protože se dá předpkládat, že dojde k protestům.

Autor: Irena Aghová | středa 11.1.2012 0:39 | karma článku: 10,95 | přečteno: 760x

Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

Chtěla bych připomenout tuto biblickou knihu a též, že následující napomenutí platí dodnes jajo zdroj moudrosti

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 12,04 | Přečteno: 138x | Diskuse

Irena Aghová

Senátní návrh cen za věrnost zachrání tisíce manželství.

Určitě se tím nesníží rozvodovost, Ale spíše konflikty v rodinách posílí.zamyslela jsem se nad otázkou, jak chápeme věrnost a kdy nastává nevěra.

11.11.2022 v 18:28 | Karma: 15,71 | Přečteno: 317x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

To bylo už tenkrát v Mezopotámii 1.Úvod.

Následující článek se bude dotýkat témat, která se týkají úvah o bytí a nesmrtelnosti i o právu, a v dějinách starověkých mezopotámských civilizacích a chtěla bych sdělit čtenářům, jen to, co starověké společnosti vyprodukovaly.

6.10.2022 v 15:29 | Karma: 15,81 | Přečteno: 272x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

O svědomí

Na svědomí jednoho člověka je možné ostře útočit nebo ho probouzet v přátelském rozhovoru. Záleží na tom, zda ti dva chtějí spolu vycházet do budoucna, nebo si nakrátko vyřídit účty.

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 14,41 | Přečteno: 238x | Diskuse | Společnost

Irena Aghová

A zase máme další semestr za sebou.

Je mi líto , když studenti neuspějí u maturity a odcházejí ze školy s výhledem na nejistou budoucnost. Čeká je jen realita, do které spadnou nepřipravení a mládí je za nimi. Co na to ministr školství? Jde o budoucnost.

19.5.2022 v 6:09 | Karma: 16,26 | Přečteno: 343x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil zlomové momenty Sametové revoluce a neopakovatelným způsobem zachytil dusno pozdní...

Rusko bombardovalo východ Ukrajiny, obě země na sebe v noci útočily drony

27. dubna 2025  10:48,  aktualizováno  15:49

Sledujeme online Nejméně tři mrtvé civilisty a čtyři raněné si vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v...

Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán

27. dubna 2025  14:16

V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...

K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne

27. dubna 2025  10:23,  aktualizováno  13:59

Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.