Vyzrajte nad svým mozkem a buďte v pohodě - 1. díl

Nemusíme být pouhými otroky našeho mozku, který nám "vykalkuluje", jak se v danou chvíli máme cítit. Skrze vědomé zapojení ratia a utlumení center zodpovědných za vznik emocí máme možnost sami vědomě rozhodovat o tom, jak nám je.

Když se necítíte úplně OK, zkuste udělat některý z následujících kroků, které Vám pomohou se cítit lépe:

1.         Vyčistěte si mysl: Perfektní a jednoduchý prostředek pro zvýšení koncentrace, který se dá využít v autě před schůzkou, v kanceláři před poradou nebo náročnou prezentací, v šatně před sportovním výkonem nebo přímo u golfové jamky. 

Pohodlně se usaďte, zavřete oči, 3 x nadýchněte a vydýchněte, počítejte u toho v duchu nádechy i výdechy. Až budete mít hotovo, přesuňte svou pozornost do hlavy. Najděte si myšlenku, která vás nejvíce znepokojuje, opakovaně zaměstnává hlavu a způsobuje negativní pocity. Tuto myšlenku krátce pojmenujte, ideálně 3 – 5 slovy. Dále se soustřeďte na to, jakou emoci přesně ve vás myšlenka vyvolává, a rovněž emoci slovně krátce vyjádřete.

V dalším kroku si udělejte „scan“ svého těla a najděte místo či místa, kde danou emoci cítíte nejintenzivněji. Nyní si najděte svůj postup, jak se emoce zbavíte, a postup si v hlavě přehrajte. Opravdu se jí zbavte. Možností je mnoho. Můžete ji rozšlapat, nechat odfouknout větrem, zabalit do papíru a zahodit či spálit. Až budete mít hotovo, vraťte se do mysli, která by nyní měla být klidnější a koncentrovanější. Pokud vám v hlavě běhají ještě další rušivé myšlenky, postupujte s nimi obdobně. Na konci opět 3x s počítáním nadýchněte a vydýchněte a pomalu otevřete oči.

2.         Zaujměte sebevědomý postoj: Pokud máte před důležitým jednáním, schůzkou, pohovorem či zkouškou, můžete si dodat odvahu například tím, že se minimálně na 2 - 3 minuty postavíte do extrémně sebevědomé pozice. Soustřeďte se na své tělo, obličej i dech. Jak se cítíte, jak hluboce a kam dýcháte, jak stojíte, když se cítíte sebevědomě? Ideální je vzpomenout si na situaci, kdy jste se takto cítili a maximálně se ji snažte tělem napodobit.

Dodržte určitě ty 2- 3 minuty, kdy v této pozici zůstanete. Obecně platí – vzpřímený postoj, hlava vytažená z krku, brada jemně vzhůru, široká ramena, otevřený hrudník a klidné hluboké dýchání, jemný úsměv, uvolněné svaly v obličeji i těle, pohled rovně či lehce vzhůru. Tento postoj si pak třeba jen na pár sekund zopakujte před dveřmi, kam jdete na jednání, připomeňte si prožívané pocity, zaklepejte a vstupte.

3.         Použijte nálepku: Okamžitě, jak cítíte příchod negativní emoce, je dobré se na chvíli zastavit a „jít do sebe“. Uvědomit si a přesně slovy popsat, co to je za emoci, co přesně ve vás způsobuje (vztek, zklamání, zvýšený tlak, pocení, rostoucí hněv, smutek, pocit samoty, sevřený žaludek, tlak na hrudi..) a ihned ji krátce 2 – 3 slovy pojmenujte - onálepkujte.

Tento krok je efektivní u slabších emocí a zkušených „nálepkovačů“. Na intenzivnější emoce je však „malým pánem“.  

Jak vidíte, dostat emoce pod kontrolu není až tak těžké, ale vyžaduje to opakované procvičování. Na práci se silnějšími emocemi se podíváme příště.

 

Autor: Irena Houdková | čtvrtek 16.8.2018 7:10 | karma článku: 13,15 | přečteno: 365x