Kdy jste se naposledy od srdce zasmáli?

Radost ze života a smích jsou spojené nádoby. Ve chvílích kdy se smějeme, odbouráváme stres, snižují se úzkostné stavy, deprese i smutek. Smíchem uvolníme potlačované emoce, zlepší se nám nálada.

Smích nám pomáhá v komunikaci s druhými lidmi. Je to perfektní balzám pro duši i tělo. O tom, jak se budeme cítit, rozhodují hormony štěstí!
Smích nám do těla vyplavuje endorfiny, nazývané hormony štěstí, které jsou zodpovědné za to, jak se cítíme či vnímáme své okolí. Pokud tedy nejsme v permanentním stresu, systém si udržuje stabilní hormonální rovnováhu. Nerovnováha se projeví změnami nálady, poruchami spánku, podrážděností, agresivitou či problémy se sexualitou, depresemi.
Ve chvílích kdy se smějeme, odbouráváme stres, snižujeme hladinu kortizolu, tedy stresového hormonu, který je zodpovědný za řadu škodlivých procesů v našem těle, které nás přímo ohrožují, jako je zvýšený krevní tlak, cukrovka, selhání imunitního systému, neplodnost, osteoporóza a mnoho dalšího. Vysoká hladina kortizolu také poškozuje mozek a jeho funkce, včetně problémů s pamětí. A to už jsou pádné důvody se zasmát, že?
Odborníci se shodují, že optimální délka smíchu by měla trvat 5 až 15 minut. Úplně slyším vaši reakci: ,,Cože, tak dlouho?“ Určitě teď přemýšlíte, kdy jste se naposledy od srdce zasmáli.
Je také možné, že jste si nejspíš vzpomněli na nějaký obzvlášť bláznivý zážitek, který ve vás vyvolal smích, a vy ne a ne přestat! Ale smát se jen tak, na povel? A proč ne! Že smích léčí, věděl už pan král ve filmu Šíleně smutná princezna! Vzpomínáte?
Chacha, chichi, chocho...
No to už je schválnost dcero!
Odpusť tatínku, ale nebudu se smát, když mi není do smíchu.
To nám mnohdy taky ne. Já ti nakazuji!
Ani na rozkaz se nebudu smát každé blbině!
A znovu se ptám, proč ne? Na základě rozsáhlých výzkumů z oblasti mozku je prokázáno, že jakákoli forma smíchu má na naši psychickou i fyzickou stránku úžasně pozitivní vliv. A překvapivě to nemusí být vždy smích od srdce. Náš mozek naštěstí nedokáže rozlišit, zda jde o nucený smích, či smích spontální. Smích, který si takzvaně naordinujeme, má na naše tělo stejné úžasné účinky. 

Vědecké studie přinášejí stále více důkazů o pozitivním vlivu smíchu na náš imunitní systém tím, že zvyšuje množství protivirových, protiinfekčních a proti rakovinotvorných buněk, spouští procesy uzdravování, zlepšuje imunitu. Intenzivním smíchem se uvolníme, procvičíme bránici i svaly, podpoříme okysličení našeho organizmu, snížíme si krevní tlak a jsme více chráněni před infarktem. Intenzivním smíchem můžeme i zhubnout.
Smích působí blahodárně i na lidskou psychiku. Zlepšuje náladu, odbourává stres, pomáhá při depresích, při pocitech beznaděje. Díky endorfinům, které se svou strukturou podobají morfiu, lépe snášíme bolest.
Jak uvádí velký propagátor léčivé moci smíchu Dr. Nešpor, jeho příznivé účinky si můžeme navodit sami sobě různými druhy smíchu. Jeho praktická cvičení, kterými se prezentuje v médiích, vyvolají úsměv již při prvních minutách… Pokud si zkusíte třeba Jak se zdraví veverky, ze 100 terapeutických druhů smíchu, budete se hned cítit lépe. Funguje to.

Nahoďte květinový úsměv. Usmějte se na libovolnou květinu a představujte si, jak se ona usmívá na Vás. Pokud namítnete, že žádná květina široko daleko, úplně postačí, když si ji představíte.
Spolkněte chechtací pytlík - samozřejmě obrazně /nemusíte ho kupovat/. Položte si dlaně na pupek a nechte tam spolknutý pytlík chechtat se, jak dlouho chcete. Břišní smích je skvělý! Těm, kdo mají nějaké zdravotní omezení, prospěje úsměv od ucha k uchu!
Šplouchací smích bez vody? Jde to! Představte si, jak se šploucháte ve vodě… Pro lepší efekt si nasaďte koupací čepici! Dr. Nešpor měl s tímto videem neobyčejný úspěch!
Smát se můžete i s přáteli!
Připomeňme si, co vše nám kazí radost ze života a co bychom měli změnit! Samozřejmě s úsměvem!
Mnohdy je to nevhodná společnost nebo prostředí, které nás stresuje a vyvolává agresivní pocity. Lidé, kteří nás pouze využívají, či nás ponižují. Mohou to být naše špatné návyky, svazující sebelítost či naše vlastní nereálná přání, jejichž nesplnění nás frustruje.
S úsměvem a nadhledem se nad těmito věcmi zamyslete. Potřebujete je ke svému spokojenému životu? Pokud ne, s úsměvem a bez lítosti je opusťte. Každý z nás je jedinečný, má vlastní životní úkol a poslání.

Mějme stále na paměti, že léčba smíchem je první pomocí, po které můžeme sáhnout v situacích, kdy se potřebujeme zklidnit, nastolit vnitřní rovnováhu, či se jen odpoutat od problému.

A ještě moudro od MUDr. Karla Nešpora, CSc.
Vážení přátelé, smát se nebo usmívat se ve správný čas je dvojnásob dobrý skutek. Prospívá druhým, prospívá i nám. Smát se, když jsme v pohodě je skvělé, ještě lepší je smát se, i když nám do smíchu není. Člověk se tak uklidní a získá nadhled. Z ha, ha, ha, se často zrodí, aha!

A jednoduché cvičení úplně nakonec. Zkuste se dnes usmát na kolegu, prodavačku, či souseda. Smích je totiž nakažlivý a čím častěji se budete usmívat na ostatní, tím více úsměvů se Vám vrátí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Houdková | čtvrtek 30.6.2022 18:30 | karma článku: 6,15 | přečteno: 216x