Čti, čtěme, čtěte….

Jak jsem již v našich „návodech“ několikrát zmínila, čtením si člověk zapamatuje až 10% informací, což sice není moc, ale přesto je to velice fajn. Nehledě na to, že čtení člověk nevnímá jako to „echtovní drcení“, ale spíše jako jistou formu příjemného odpočinku. Nebo ne? 

Určitě když už někdy doma otevřete učebnici a máte chuť se do nějakého trénovaní aj, nj či jiného cizího jazyka pustit, jen málokdy si jako první zvolíte gramatické cvičení. Často vyhraje právě nějaký zajímavě vypadající článek v učebnici. Do gramatických cvičení se většina z nás příliš nehrne. My se zde podíváme na „mimo-učebnicové“ čtení. Ale začátečníci a mírně pokročilí, nelekejte se – je určeno naprosto pro všechny jazykové úrovně!!

Asi nejtěžším krokem je se do čtení cizojazyčné literatury vůbec pustit či lépe řečeno donutit se – udělat ten první krok. Jakou knihu, časopis nebo internetové stránky zvolíte, samozřejmě záleží zcela na Vás, Vašich zájmech a především na stávající jazykové úrovni. Doporučuje se začít zjednodušenou/ upravenou četbou (které je u nás na trhu dnes opravdu „hafo“), a poté se postupně prokousávat např. přes chaty, blogy k tématům, která Vás zajímají, přes náročnější odborné internetové články a noviny či časopisy až k originálním verzím daných publikací.

Je fajn začít s knihami, texty, které již znáte z rodného jazyka a víte, o co zhruba jde. Velmi Vám to ulehčí pochopení kontextu a ušetří nervy – jen tak to nevzdáte po pár slovech, kterým jste vůbec nerozuměli. Obecně se traduje, že nejhorší je první kniha a v ní prvních pár kapitol.  Člověk se může cítit ztracen – nerozumí všemu, sem tam občas něco ano… To je ale normální! Nejste rodilí mluvčí a nikdy nebudete rozumět všemu. Jde především o porozumění kontextu a o to, nevzdat se a pokračovat v četbě dále.

Nebojujte s porozuměním každého slova a ani věty. Pro začátek se spokojte s tím, že víte, co se cca dělo v jednom odstavci nebo půlce stránky. Sami uvidíte, že čím více budete číst a Vaše jazyková úroveň se bude zlepšovat, tím detailněji budete textu a jeho jednotlivým částem rozumět.

Rovněž je ze začátku dobré číst např. články/knihy od jednoho autora – člověk si zvykne na jeho styl vyjadřování a naučí se jeho nefrekventovanější obraty. Neznámá slovíčka a fráze si vypište někam extra a pravidelně je opakujte. Nakonec právě četbou se jich řada bez větší námahy automaticky zaryje do paměti. Až u pokročilejších je dobré střídat autory i žánry, sáhnout tu a tam i po odbornější literatuře, seriozních novinách atd. Tím si nesmírně rozšíříte slovní zásobu.

Perfektní jsou na toto zjednodušené knihy, např. na Aj, ke kterým jsou i CD, doplňková cvičení, doprovodné obrázky atd.  Můžete tedy zapojit hned několik smyslů najednou a efekt „učení“ ještě znásobit. Pokud čtení spojíte s poslechem, pilně vyplníte cvičeníčka za každou kapitolou a prohlédnete si či zkusíte popsat obrázky, úspěch a Váš pokrok je zaručen. J

Poslechová CD ke knihám jsou opravdu úžasná věc. Vedle jejich praktičnosti a možnosti je poslouchat skoro všude, Vám pomohou i k perfektnímu tréninku a přirozenému osvojení si správné výslovnosti i intonace.

Takže hurá do knihkupectví nebo na web!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Houdková | úterý 3.3.2015 11:10 | karma článku: 9,93 | přečteno: 293x