Chcete se od svého protějšku dozvědět co nejvíc? Pokládejte otevřené otázky!

Umíte dobře naslouchat? Dobře, tak schválně. Kolikrát druhého přerušíte a rozvinete svou myšlenku, aniž on by měl šanci tu svou dokončit, kolikrát za něj dořeknete větu, protože přece přesně víte, co vám zovna chce říct...

Jistě se mnou budete souhlasit, že nejen v byznysu, ale i osobním životě, je efektivní komunikace a interakce s ostatními klíčem k úspěchu, vzájemnému porozumění i k budování dobrých vztahů. Pokud chcete být vnímáni jako důvěryhodný a vyhledávaný partner pro konverzaci, ale i jako úspěšný teamleader či obchodník, dejte maximální prostor druhé straně, aby vyjádřila své myšlenky a pocity. Jednoduše řečeno, více poslouchejte a ptejte se, podstatně méně mluvte. Co vám pomůže?
Používejte otevřené otázky
Svého partnera zaujmete a hlouběji vtáhnete do problému pomocí otevřených otázek, tedy těch, na které se neodpovídá pouhým ano/ne. Často se tak dozvíte mnohem více, než kdybyste protějšku svým monologem udělali díru do hlavy. Navíc, pokud on není perfektním posluchačem, pojede si vedle vašeho monologu dále v hlavě jen ten svůj. K vašemu sdělení však bude prakticky hluchý.
Věnujte partnerovi plnou pozornost
Perfektní posluchač během rozhovoru dává jasně najevo, že poslouchá, rozumí a snaží se vcítit do role vyprávějícího, dívá se na situaci jeho očima. Zní to dobře, ale jak to udělat? Buďte natočeni a nakloněni směrem k mluvčímu a plně se soustřeďte na jeho slova, obličej, mimiku i gesta. Udržujte oční kontakt přiměřené délky. Jestliže vám to přijde náročné, dívejte se dotyčnému na kořen nosu, nebo jen do jednoho oka. 
Nekomentujte ani neskákejte druhému do řeči
Nevnášejte do rozhovoru hned své zkušenosti či názory na danou oblast. Raději je převeďte do dotazů. Ty si zapište a ptejte se, až přijde váš čas. Pokročilí posluchači si mohou všímat i tempa řeči, tónu hlasu, zrychleného dechu, či zabarvení kůže na obličeji a krku atd. Z toho mohou odvodit, jak se dotyčný cítí, jak moc ho téma zaujalo, zda je upřímný atd.
Vyjádřete souhlas
Pokyvujte hlavou, používejte vhodně slova jako ano, souhlasím, chápu, samozřejmě, rozumím atd., opravdu poslouchejte, dotyčný vždy pozná, pokud jste myšlenkami někde jinde. Parafrázujte jeho slova, shrňte jeho myšlenky a pokládejte otázky k vyjasnění, abyste se vzájemně dobře pochopili, např.: Rozumím tomu dobře, že… Abych se v tom lépe zorientoval, jde vám tedy o… Chápu vás správně, že… Jestli jsem vás pochopil, klíčové je pro vás…
Používejte shodný „slovník“
Přizpůsobte svou mluvu i slova stylu mluvy protějšku, používejte slova, která sám často opakuje. Pomocníkem je opět papír a tužka pro poznámky. Ti vnímavější se mohou naladit i na dynamiku řeči   a polohu těla druhého a zrcadlit ji, tedy zaujmout zhruba shodnou pozici. Pokud sedí váš protějšek v uvolněné sebevědomé pozici (má nohu nad kolenem druhé, je opřen hodně dozadu a ruce má za hlavou), zaujměte stejnou polohu, abyste v rozhovoru byli i na neverbální rovině přibližně rovnocenní. Váš mozek i mozek vašeho protějšku toto podvědomě stále skenuje a podle toho hodnotí a vysílá patřičné emoce, pocity sympatie nebo nesympatie, strachu či nejistoty vůči druhému.
Neudílejte nevyžádané rady
Vaše rady mohou být druhou stranou vnímány jako útok na svou osobu a vyvolat v dotyčném pocit sebeobrany, protiútoku či nutnost sebeobhajoby. Váš protějšek se může stáhnout a uzavřít, nejen vašim dobře míněným radám, ale i celkově komunikaci s vámi.
Buďte velice opatrní s otázkou proč
Otázky typu: Proč jste nezkusil tohle? Proč jste to nechal zajít až tak daleko? vyvolávají negativní reakci. Otázku raději formulujte jinak, např.: Co vás vedlo k…? Jaké důvody stály za vaším rozhodnutím? Z čeho konkrétně jste vycházel?
Mluvte vždy za sebe
Vaše veškeré komentáře uvádějte ve formě – já. Tedy: Já osobně to vidím takto… Mně to přijde, že… Já celou situaci vnímám trochu jinak. Můj pohled na věc je...
Dejte partnerovi při rozhovoru pocit, že je důležitý
Tímto postojem uspokojíte jednu ze základních sociálních potřeb člověka, tedy status, pocit vlastní důležitosti. Zvýšíte tím sympatie i důvěru vůči své osobě.
Shrňme si tedy to důležité. Přestože máte jiný názor či pohled na věc, nechte svůj protějšek domluvit, neskákejte mu do řeči, neudílejte rady - jsou často nevyžádané. Pokud dodržíte tento postup, dozvíte se díky své trpělivosti i otevřeným otázkám vše, co jste potřebovali vědět a váš partner vás bude vnímat jako příjemného, vstřícného a pozorného posluchače.
Všímejte si, jak spolu lidé hovoří a zmíněné postupy vyzkoušejte v praxi. Jistě poznáte, zda se řečník či posluchač cítí při rozhovoru komfortně, či nikoli...

 

 

Autor: Irena Houdková | úterý 14.9.2021 18:21 | karma článku: 7,62 | přečteno: 250x