Udržení dynastie
Když tedy královna otěhotněla potřinácté, předvolal si ji k sobě a vlídně k ní promluvil: „Královno, zařiď si to, jak chceš, tentokrát musíme mít syna, jinak tě vyženu a ožením se třeba s chalupnicí Žužlinou. Ta má, pokud vím, jednoho syna za druhým. To je vše, můžeš odejít do svých komnat.“
Královna se ulekla. Jakožto manželka krále neměla žádné povinnosti, nepočítaje v to povinnosti manželské, a teď aby šla někde po chudobě? A co bude s jejími dcerami? Jaká jim může být Žužlina matkou? Byla to žena nedobrá, pověsti mizerné, na pranýři víc než doma, své syny nechávala růst jako dříví v lese a u většiny z nich ani nevěděla, kdo je jejich otcem.
Královna přemítala, přemýšlela, hloubala, jak z této šlamastyky ven. Nakonec si povolala dvorní porodní bábu a zeptala se jí: „Poslouchej, znáš chalupnici Žužlinu?“
„Abych neznala,“ zhrozila se porodní bába, „je to moje vlastní neteř a ať mě pámbu netrestá, stydím se za ni, kudy chodím. Navíc už zase čeká dalšího kluka a zase pro změnu neví s kým. Fujtajxl.“
„A jak víš, že to bude kluk, co?“ zeptala se královna.
„To je praxí,“ mávla rukou bába, „stejně tak vím, že tu budeme mít třináctou princeznu. No ale taky vím, jak to máte s panem králem a nenechala bych to nevinné stvoření růst pro šibenici, to po mně nechtějte, královno, jako rostou ti Žužlinini kluci. Přitom kdyby je vychovával někdo moudrý, jako třeba Vaše Veličenstvo…“
„Přesně o tohle mi jde,“ skočila jí královna do řeči, „myslíš, že by mi Žužlina toho svého budoucího synka věnovala? Jako odměnu by třeba dostala šlechtický titul, nic moc, ale nějaký menší, a už by jí nikdy nehrozil pranýř, protože za co se obyčejná ženská dostane na pranýř, to se u šlechtičen bere jako roztomilá výstřednost.“
„Šmarjápanno, svatej Jene z Nepomuku,“ roztřásla se bába, „vážně po mně Vaše Veličenstvo chce, abych od Žužliny koupila novorozeně? To by se moje bohabojná křesťanská duše musela smažit navěky v nejhlubším pekle, ráčej prominout.“
„Ty si s tím poradíš,“ chlácholila ji královna, „přijdeš za ní, hezky na ni promluvíš, vždyť jste rodina, a hlavně musíš zařídit, aby se ten její synek narodil dříve než moje dítě. Jasný?“
„No ale co porod?“ mrmlala bába dál, „přece dvorní etiketa nařizuje, aby u příchodu nového královského potomka byl přítomen celý dvůr, jak to udělám asi?“
„Ušiješ si zástěru s hlubokou kapsou,“ usmála se na ni královna, „do té kapsy dáš toho Žužlinina prcka, přijdeš sem a pak to zahraješ, že mám dvojčata. Nebo snad na takhle snadný úkol nestačíš? Připadáš si už stará? Co kdyby sis odpočinula, třeba v takové hladomorně?“
„Dejte pokoj,“ otřásla se bába, „vždyť hladomornu jste ze samý outlocitnostě nechala přestavět na muzeum a ani do toho moc nechodíte.“
„Tak si dej pozor, abych ji zase nenechala obnovit,“ usmála se královna a pokynutím ruky bábu propustila.
Dál to šlo kupodivu hladce. Žužlina souhlasila, a tak, když ve správný den a správnou hodinu porodila dalšího kluka, s lehkým srdcem ho předala porodní bábě.
„Jméno mu dávat nebudu,“ pronesla velkoryse, „ať si ho pojmenuje královna,“ a porodní bába šupajdila na hrad, kde se chystalo narození třináctého královského potomka.
Doběhla právě včas, významně mrkla na královnu a pustila se do díla. A za chvilku si poprvé zakřičelo třinácté královské robátko. Pak sehrála komediální výstup s druhým porodem a většina dvořanů jí zatleskala. Našli se takoví, kteří volali „Podvod, bába ven!,“ ale když jim bylo vysvětleno, co by v jejich případech obnášela konzultace s královským katem, rádi uznali, že vše bylo v pořádku.
„Tak a máme to,“ mrkla bába na unavenou rodičku, „tady máme kluka a tady…, no kruci stehno, kurnikšopa holubník do toho, ať mě pámbu netresce, oni jsou to kluci oba!“
Král kupodivu zprávu o dvojčatech přijal v klidu, dokonce i odůvodnění toho, jak se druhý kluk dostal do královské porodnice. Jen královna nemohla rozpoznat, které miminko je které. Oba vypadali úplně stejně.
„Necháme si je a budeme je oba vychovávat jako naše prince,“ rozhodl král, „stejně za to můžu já tou svou touhou po synovi. A až vyrostou, poznáme, který je podobný víc na mě, který víc na tebe a který na chalupnici, tedy vlastně baronku Žužlinu.“ A u toho zůstalo.
Jenže v každé zemi se každá věc rychle rozkecá, a tak se k v království brzy vědělo, jak to s oběma princi je. Poddaní reptali, že chtějí vědět, který je pravý královský syn a který podvržený bastard. Oba princové rostli jako z vody a vypadali jako dvojčata. Když na to královna krále upozornila, začalo mu divně škubat v očním koutku a prohlásil, že Žužlinu nikdy nenavštívil, ani neví, kde stojí její domek, ve kterém navíc ta podivná mrzká ženština měla vždycky neuvěřitelný bordel.
Princům táhlo na osmnáctý rok, když krále a královnu nenapadlo nic lepšího, než pozvat baronku Žužlinu. Přivedli ji k oběma mladistvým princům, ti okamžitě schovali pod polštáře svou sbírku portrétů princezen a jiných mladých žen, které byly tak chudobné, že neměly co na sebe, a postavili se do pozoru.
„Tak se, Žužlino, vlastně paní baronko, pořádně podívej, který z těchto dvou princů by mohl být tvým synem,“ řekl král a Žužlina si oba prince zálibně prohlížela.
„Jestli se tentononc nepletu,“ řekla po chvíli, „tenkrát se u mě stavil potulný trubadúr Kamaška. Byl celý prokřehlý od deště a zpíval mi písničku o tom, jak viděl běžet soumrakem divoké osly. I to víte, to na mě zapůsobilo tak, že jsem…“
„Dost,“ vykřikl král a ukázal na rudnoucí prince, „to přeskoč a odhadni, který z nich je tvůj.“
„Hm,“ zamyslela se Žužlia, „když on Kamaška je takový pomenší, oplácaný, s řídnoucím knírem, ale ty jeho oči, ty oči zalité rumem… Tohle je můj chlapec,“ vrhla se k jednomu princi a začala ho tisknout ke svému už dávno nevalnému hrudníku, „chlapečku můj, pojď k mamince!“
Princ nevěděl rozpaky, co dělat, zato král se rozzuřil: „Pěkně jsi to nalíčila,“ odtrhl Žužlinu od chlapce, „nikdy se o svoje syny nestaráš a najednou chlapečku můj, to víš, že jo, našeho vlastního synka sis chtěla přivlastnit! Hybaj a marš ven,“ načež baronka Žužlina pronesla něco o tom, že tam tedy nemusí být a odešla.
A jak to dopadlo? Oba princové se oženili, jeden převzal království, druhý se přiženil do toho vedlejšího. Oba vládli moudře a spravedlivě. Královna je oba jezdila pravidelně navštěvovat a radovala se nad vnoučaty. Král byl rád, že uchoval dynastii.
Čí ale ta dynastie nakonec byla, to ani kronikáři nevědí. Dokonce ani historici nejsou v tomto ohledu zajedno a to už je co říct!
Martin Irein
Tkanička

Cestování městskou hromadnou dopravou vede k setkávání a k navazování hovorů s lidmi, které třeba ani neznáte. Jako například se mnou.
Martin Irein
Korunka

Představte si takovou idylu rána pracovního dne. Manželský pár v nejlepších letech u snídaně. Hlavami se honí myšlenky, co nás v průběhu dne čeká.
Martin Irein
Já vám řeknu jednu věc aneb o povídavé Janě

Z mnoha životních pravd, které jsem během svého života pochopil, jedna říká, že člověk si dopředu nevybere, koho potká. Minimálně v několika mnoha případech tomu tak je. A tady je povídání o jednom z nich.
Martin Irein
Veselá stonožka

Na světě je spousta různých tvorů a skoro každý je jiný. Mezi nimi existují i stonožky. Mají hodně nohou, některé dokonce i sto.
Martin Irein
Hledání knihy

Dnešní poutavé a velmi zajímavé čtení se neodehrává v literární kavárně, nýbrž v prostoru, který je rovněž literatuře zaslíbený. V knihkupectví.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Františkův složitý odkaz. Reformátor, jenž zanechal rozdělenou církev
Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, zanechal za sebou katolickou...
Americké ministryni ukradli v restauraci kabelku. Její ochranka si ničeho nevšimla
Americké ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové ukradl dosud neznámý zloděj v restauraci...
Papež František zemřel na mozkovou mrtvici a následné selhání srdce
Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce. Uvedl to...
Obamův grafik, britský marketér i interní tým. Kdo radí stranám s kampaní
Premium Do sněmovních voleb zbývá necelý půlrok a kampaň politických stran se rozjíždí. Koalice SPOLU...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 389
- Celková karma 12,20
- Průměrná čtenost 434x
Ctihodný kmet. Labužník života. Valašský Bard. Básník, filosof, trubadúr, elegán, gurmán, ochránce lidských práv a husitský gentleman (i když husitství a gentlemanství prý nejde dohromady).
Milovník přírody, krásné literatury, německé poezie, středověké filosofie, moderního pětiboje a paličkování.
Příležitostný herec (česko-německý film „Kryštof,“ německý seriál „Naše báječné roky,“ český seriál „Místo zločinu: Ostrava,“ a další) a zpěvák (legendární skupina „Drobný za bůra“).
Pro svou vlídnou a laskavou povahu si už v útlém dětství vysloužil přiléhavou přezdívku „Pan Hodný“ a podle všech dostupných svědectví si ji plně zaslouží.
NEVĚŘTE NIKOMU, KOMU JE POD DESET!