Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pivník v jámě

Zvyšovat si čtenost a odezvu příhodami o dávných kamarádech, kteří se nemohou bránit, protože nevědí, jak, není zrovna můj koníček, jak už jsem v minulosti možná uvedl. Snad i proto se dnes vrátím  k Pivníkovi.

Když jsem totiž zveřejnil původní článek o Pivníkovi, ozvalo se mi soukromě několik pamětníků, kteří doplnili další eskapády z jeho života. Tímto jim oběma velice děkuji a dodržuji dané slovo, že ani Radek ani Pavel nebudou jmenováni.
Pivník, jak už jsem psal, byl – a možná stále ještě je – člověk veselý s kladným vztahem ke všemu, co teče a obsahuje od určitého procenta alkoholu výše. Není tedy divu, že jednoho pozdního večera – a řekněme si to na rovinu: bylo to už docela v noci – si to vykračoval vratkou chůzí z hospody, v níž proložil svou pravidelnou dávku piv několika dalšími katalyzátory. A v té rozverné náladě ho nenapadlo nic chytřejšího než zkrátit si cestu přes staveniště.
To se, milé děti, co? To se, milé děti, nedělá, to už všichni víme. Pivník to možná věděl, bylo mu to však jedno. V jednom konkrétním místě se v opilecké pýše rozhodl přeskočit kanalizační výkop. A co myslíte, povedlo se mu to? No nepovedlo.
Stalo se, co se stát muselo. Pivník zahučel do jámy, hluboké něco málo přes tři metry. Na dně jámy byla napršená voda a nějaké to bahno. Pivník se poměrně brzy vzpamatoval a snažil se dostat ven vlastními silami, leč v kluzkém prostředí to jaksi nebyl ten nejlepší nápad. Poté, co shledal, že tudy cesta nevede, uchýlil se k poslední možnosti, a to k potupnému volání o pomoc.
Neštěstí v štěstí v neštěstí spočívalo v tom, že jej zaslechli pouze další velmi veselí lidé, kteří se shodou okolností vraceli ze stejné nálevny. Protože opilecká solidarita nezná hranice, jali se milému Pivníkovi pomáhat ven, následkem čehož bylo za chvíli v jámě o dva opilce víc. Poslední ze skupiny po několika pokusech poradit kamarádům a Pivníkovi cestu ven uznal, že takhle tedy ne, a vydal se vrávoravou chůzí zpět k hospodě. To, že cestou šlápl na prkno, ze kterého čouhalo asi tak dvanáct hřebíků, byl už jen nepodstatný detail.
Záchranář se kupodivu dostal zpět do hospody a barvitě vylíčil, co se stalo a čeho byl svědkem. A protože se blížila zavírací hodina, pokud už nebylo po ní, všichni zbývající kunčafti se zvedli jako jeden opilec a vydali se na cestu k jámě, v níž naříkal Pivník a jeho dva zachránci.
Pro méně informované dodávám, že doba, kdy téměř každý prostor snímala nějaká ta bezečnostní kamera, byla hudbou hodně vzdálené budoucnosti, což je v konečném důsledku škoda. Natočit motání se většího než nemalého množství opilců po staveništi – během čehož vzniklo nemalé množství úrazů v podobě odřenin, naraženin a probodnutých chodidel a ztratili se další dva lidé – by totiž jinak nemělo ideově chybu.
Pivníkovi a nejen jemu nakonec pomohla až policejní hlídka, kterou přivolal za všech okolností bdělý L. Procházka, důchodce, bývalý práskač a bývalý příslušník PS VB. Policisté po zjištění, že staveniště nikdo nevykrádá, nýbrž že se po něm nekoordinovaně pohybují opilci, přivolali záchranku a hasiče, oddělili dobrovolné, leč velmi podroušené záchranáře, aby mohl být po dvou hodinách utrpení Pivník i se svými dvěma nedobrovolnými společníky z jámy vytažen.
Tady by mohl příběh končit a mít tak pověstný šťastný konec. Ale to by nebyl příběh o Pivníkovi. Lékař po konstatování, že kromě toho, že je Pivník mokrý a zabahněný jako samec prasete domácího, mu nic vážného není, odeslal hlavního hrdinu domů. Pivník tak dorazil k sobě, odpotácel se do koupelny, vše, co měl na sobě, ze sebe shodil a začal se zkulturňovat. Poté, co opustil vanu, se opět zděsil. Zjistil totiž, že za nic na světě nemůže najít peněženku, občanku a hodinky.
Protože Pivník nebyl dnešní, napadla ho jediná logická možnost, a to, že svůj majetek nechal na staveništi, či přímo v jámě. I hodil na sebe čisté oblečení a vyrazil hledat. Tentokrát neponechal nic náhodě a vybavil se horolezeckým lanem a baterkou.
Jámu prozkoumal dokonale, nicméně v ní nic nenašel. Smutně se za pomoci horolezeckého lana vyškrábal ven. Tam mu však opět podjely nohy, takže se nikdo nemohl divit tomu, že nebohý Pivník zahučel zpět do jámy. Tentokrát si navíc zlomil obě ruce (každou v jiném místě) a ven mu pomohl až důchodce L. Procházka, který šel ráno venčit psa.
A víte, jak to dopadlo s Pivníkovou peněženkou, občankou a hodinkami? Neuvěříte. Vše se našlo u Pivníka doma na botníku.

Autor: Martin Irein | středa 4.10.2023 16:07 | karma článku: 14,96 | přečteno: 267x
  • Další články autora

Martin Irein

Podivno V

Bujná vegetace kolem našeho auta doslova hořela. Přišlo mi to líto, protože jsem si představil, kolik učebnic biologie se bude muset nechat přepsat.

15.7.2024 v 16:15 | Karma: 4,02 | Přečteno: 118x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno IV

Ačkoli jsme se to snažili nedávat najevo, do Drsova křídla statku jsme div neběželi. Nejen proto, že jsme chtěli vidět, na co přišel.

12.7.2024 v 16:15 | Karma: 4,45 | Přečteno: 119x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno III

Zcela nebo aspoň částečně vysíleného tvora jsme už bez větších komplikací dopravili k nám. Když říkám k nám, myslím tím nenápadný statek na okraji lesa.

28.6.2024 v 16:15 | Karma: 6,62 | Přečteno: 139x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Dětské odpoledne

Poslední pátek v květnu jsme si vzali v našich zaměstnáních dovolenou, abychom mohli pomáhat s dětským odpolednem v nedalekých Roztokách.

27.6.2024 v 16:15 | Karma: 9,95 | Přečteno: 222x | Diskuse | Osobní

Martin Irein

Dobrovolníci

Jako každý rok, tak i letos se poslední květnovou sobotu koná tradiční pouť na Sázavě, čili v městečku Sázava, kterým protéká stejnojmenná řeka.

26.6.2024 v 16:15 | Karma: 10,19 | Přečteno: 207x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

18. července 2024

V pátek brzy ráno SELČ zakončí Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

Ministr obrany chce polní nemocnici pro děti z Gazy, Netanjahu nápad zamítl

18. července 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli...

Pět let za blokování dálnice. Jste fanatici, řekl soud ekologickým aktivistům

18. července 2024  18:50

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Družbou přestala téct na Slovensko ropa Lukoilu. Ukrajinci mu zakázali tranzit

18. července 2024  18:44

Ropa od ruské společnosti Lukoil přestala ropovodem Družba přes Ukrajinu proudit na Slovensko. S...

  • Počet článků 346
  • Celková karma 11,42
  • Průměrná čtenost 435x
Generální ředitel antikvariátu. Všechny mé články jsou 100% uhlíkově neutrální.

Seznam rubrik