Obyčejná princezna

V jednom království byl pan král a princezna. Jinak skoro nic. Nebyl tam ani hloupý Honza, ani pasáček vepřů, ani hudbymilovný zahradník a dokonce ani drak.

Princezna se jmenovala Jarozima a to bylo jediné, co na ní bylo zajímavé. Nebyla ani zlá ani hodná, dokonce ani pyšná, ani neměla na čele zlatou hvězdu. A co bylo nejhorší, byla baculatá a tváře měla červené a kulaté jako čerstvá jablka. Přitom věděla, že správná princezna má mít pleť alabastrovou a tváře co nejvíce propadlé.
Ani princové se do toho království za účelem námluv moc nehrnuli. A těch pár poddaných byli hlavně lesníci, myslivci a několik statkářů, kteří si dělali, co uznali za vhodné, a král jim to toleroval.
Princezna se samozřejmě snažila své baculatosti zbavit. Jedla co nejméně a to, co nesnědla, házela pod stůl královským psům k pobavení všech sloužících. Ale nic nepomáhalo, její tváře byly pořád baculaté a pořád červené. Máchala si vlasy v různých roztocích, leč lesku nenabyly. Pudrovala si nos vším, co jí přišlo pod ruku, nos lesku nepozbyl.
Jednoho dne už to nevydržela a přišla do královy komnaty. Král sebou nervózně trhl, protože si právě listoval svým oblíbeným albem svých oblíbených známek a jakékoli vytržení z této činnosti jej mrzelo.
„Co se děje, Jaruško,“ oslovil svou dceru, „že jsi ke mně vtrhla bez ohlášení, když řeším vladařské záležitosti?“ a těkal očima jako páťák přistižený při kouření na WC.
„Neříkej mi Jaruško,“ vrčela Jarozima, „víš, že to nesnáším. Děje se hlavně to, že mám ten dojem, že už jdeš do vyššího věku a tvé vlasy postupně prokvétají stříbrem. Možná brzy přestaneš stačit na své vladařské povinnostě, i když vládnout těm lesníkům, myslivcům a statkářům, kteří si stejně dělají, co uznají za vhodné, nemůže být nic složitého. A proto by bylo fajn, kdyby se pro mě našel nějaký ten ženich. Marjána, co je princeznou za třemi lesy, si vzala potulného učitele hry na harfu, ze kterého se vyklubal princ. Juliána, co je princeznou za dvěma řekami, si vzala pasáčka vepřů a přinutila ho přihlásit se na zemědělskou univerzitu. Kristiána, co je princeznou za mořem, si vzala hloupého Honzu a protože hloupý Honza měl talent na podpantofláctví, tak mají spokojené manželství. Jenom já jsem pořád, posloucháš mě, tati, vůbec?“
„Jistěže tě poslouchám, Jaruško,“ odpověděl král s nosem zabořeným do alba známek.
„To je fakt k zbláznění,“ zavrčela Jarozima, „kdyby tu aspoň byl drak, to by sem mohl přijet nějaký princ, aby s drakem bojoval, ale takhle se do smrti smrťoucí nevdám.“
„To se lehce řekne, drak,“ drbal se král ve vousech, „ale kde ho vzít? Na chov draka musíš mít povolení od CITES a to není jen tak, když je skoro všechny vyhubili královští floutkové ve snaze zalíbit se královským fiflenám. Ale nějakou jeskyni bychom vybudovat mohli, proberu to s královským pokladníkem.“
Královský pokladník souhlasil a tak v jednom odlehlejším místě vznikla nádherná jeskyně. Král měl ještě v plánu do ní zavést ústřední topení, ale pak si řekl, že s tím počká na zimu. Záležitost s drakem vyřešil tak, že potulnému kolotočáři pod průhlednou záminkou vyšetřování ztráty sedmnácti královských slepic zabavil kolotoč s Lochnesskou a tu nechal převézt do jeskyně.
„Tak, milá princezno,“ řekl dceři, „jeskyně i s drakem je připravena, můžeš se do ní odebrat.“ Princezna zajásala a začala si balit batůžek. Královská švadlena jí věnovala sedmery šaty, na každý den v týdnu jedny, od nejobyčejnějších až po nejhonosnější.
Zanedlouho zavítal do království princ Chlubimír. Byl to významný verbální drakobijec, což znamená, že ovládal teorii pobíjení draků a uměl o tom zdlouhavě, leč velmi zajímavě vyprávět. V praxi už to tak slavné nebylo, protože, i když to nikdy nepřiznal, dosud žádného draka na vlastní oko neviděl.
Jakmile vjel do království, držel se podle ukazatelů, na kterých bylo jasně napsáno „Tudy k drakovi,“ „Říkám, že tudy,“ a „Tudy, ty trumbelíne.“
Když už si nevěděl rady, měl štěstí, že potkal Jožku, zvaného Natvrdlý. Ten souhlasil, že prince k drakovi dovede. Tak se dostali až k jeskyni, nad jejímž vchodem byl obrovský nápis „DRAK JE TADY!!!,“ pod nímž se skvěla sugestivní šipka ke vchodu do jeskyně.
Princ Chlubimír vytáhl meč a třesoucím se hlasem zvolal: „Draku, pusť princeznu, jinak tě rozsekám napadrť!“
Ozvalo se cvakání dračích zubů, to princezna Jarozima tahala za provázky u Lochnessky.
Princ Chlubimír se roztřásl ještě víc a odhodil meč, kterým ohrožoval hlavně sám sebe. Ještě více se třesoucím hlasem zvolal: „Draku, vylez, vyzývám tě na souboj.“
Z jeskyně se ozvaly kroky, princ Chlubimír na nic nečekal, otočil se a prchal do dáli.
Z jeskyně vyšla princezna Jarozima. Jenže bylo pondělí, takže měla na sobě ty nejobyčejnější šaty, které dostala od královské švadleny. Jožka, řečený Natvrdlý, v ní neviděl princeznu, domníval se, že Jarozima je princeznina kuchařka.
„Kde je ten princ?“ zeptala se.
„Utekl,“ osvětlil jí Jožka, řečený Natvrdlý. „A kde je princezna?“
Jarozima pochopila, jak to Jožka myslí, a vklouzla do role služebnice: „Jak ji drak žral, tak mu zaskočila, takže je po princezně i po drakovi.“
„No ty jo,“ uznale pokýval Jožka, řečený Natvrdlý, hlavou, „a když už teda u ní nemusíš sloužit, nešla bys ke mně? Šikovná hospodyně by se mi hodila a nebudeš se mít špatně, hospodářství mám pěkné.“
O něco později dostal král dopis tohoto znění:
„Nazdar, tati,
nad tím vším, co jsme si řekli, jsem přemýšlela a uvědomila jsem si, že ještě nejsi na kralování zas až tak starý a vládnout těm několika lesníkům, myslivcům a statkářům, kteří si stejně dělají, co uznají za vhodné, v pohodně zvládneš. Takže jsem zahájila novou kariéru po boku Jožky, řečeného Natvrdlý. Někdy se stav.
Tvoje Jaruška
P. S. Až k nám půjdeš, půjč si nějaké oblečení od podkoního. Jožka si myslí, že jsem kuchařka, tak abys mi nezkazil dobrou pověst.“

Autor: Martin Irein | čtvrtek 4.1.2024 16:23 | karma článku: 10,63 | přečteno: 244x
  • Další články autora

Martin Irein

Podivno V

Bujná vegetace kolem našeho auta doslova hořela. Přišlo mi to líto, protože jsem si představil, kolik učebnic biologie se bude muset nechat přepsat.

15.7.2024 v 16:15 | Karma: 3,88 | Přečteno: 106x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno IV

Ačkoli jsme se to snažili nedávat najevo, do Drsova křídla statku jsme div neběželi. Nejen proto, že jsme chtěli vidět, na co přišel.

12.7.2024 v 16:15 | Karma: 4,43 | Přečteno: 117x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Podivno III

Zcela nebo aspoň částečně vysíleného tvora jsme už bez větších komplikací dopravili k nám. Když říkám k nám, myslím tím nenápadný statek na okraji lesa.

28.6.2024 v 16:15 | Karma: 6,62 | Přečteno: 139x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Irein

Dětské odpoledne

Poslední pátek v květnu jsme si vzali v našich zaměstnáních dovolenou, abychom mohli pomáhat s dětským odpolednem v nedalekých Roztokách.

27.6.2024 v 16:15 | Karma: 9,95 | Přečteno: 222x | Diskuse | Osobní

Martin Irein

Dobrovolníci

Jako každý rok, tak i letos se poslední květnovou sobotu koná tradiční pouť na Sázavě, čili v městečku Sázava, kterým protéká stejnojmenná řeka.

26.6.2024 v 16:15 | Karma: 10,19 | Přečteno: 205x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Vláda teď nerozhodne o materiálech spojených s Green Dealem, rozhodl premiér

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  11:23

Kabinet Petra Fialy nerozhodne zatím o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Česko vyslalo na pomoc Bulharsku hasiče a vrtulníky. Hoří tam hektary lesa

17. července 2024  11:19

Čeští hasiči se vydali na pomoc Bulharsku, kde se ve Starozagorské oblasti šíří rozsáhlé požáry....

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

17. července 2024  11:16

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se...

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

17. července 2024  10:54

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 346
  • Celková karma 11,41
  • Průměrná čtenost 435x
Generální ředitel antikvariátu. Všechny mé články jsou 100% uhlíkově neutrální.

Seznam rubrik