O husách a tak
Jakožto vesnické dítě, kterým jsem byl první čtyři roky svého života (a následně každé prázdniny a většinu víkendů), jsem se od nepaměti setkával s fenoménem domácí zvířeny.
Jako první pokládám za potřebné zmínit slepice. Ty se ostatně vyskytovaly u většiny chalup a rodinných domů v množství větším než nemalém. U nás šlo o hejno slepic, jejichž počet se pohyboval mezi sedmnácti a šestačtyřiceti. Přesný počet se mi s ohledem na fakt, že většinu dne byly v neustálém pohybu, nikdy nepodařilo určit.
Ke slepicím, jak už to tak bývá, patřil kohout. Ten byl pouze jeden, zpravidla o něco větší než jeho slepičí družky a v některých případech šlo o extrémně agresivního jedince. U jednoho takového hodně agresivního jsem byl svědkem, jak byl vytažen z kurníku, odborně popraven a následně zpracován do formy oběda. O tom když tak až někdy jindy.
Dalším zvířectvem byli králíci. O těch už neplatí, že by se vyskytovali u většiny chalup a rodinných domů, proto má možnost hrát si s králíky byla pravidelně terčem závisti tímto zvířectvem neobdařených vrstevníků.
Králík měl oproti slepici jednu výhodu. Byl chlupatý a dobře se chytal. Nevydával žádné agresivní zvuky a naše dětské hrátky snášel se stoickým klidem. Králíků bylo rovněž množství větší než nemalé, odhadem něco mezi čtrnácti a dvaaosmdesáti. Ne snad, že by byli v tak intenzivním pohybu jako slepice, nicméně měli sklony se nekontrolovatelně rozmnožovat. O tom opět když tak až někdy jindy.
S výše zmíněnými slepicemi se pojila i má dětská záliba ve sběru vajíček. Slepice si totiž ve svém výběhu vytvořily téměř dokonalý systém kladišť s různými stupni přístupnosti. Některá místa byla brzy profláklá, takže stačilo vyčíhat správný moment, kdy je slepice opustila, a třímat čerstvě vypuštěné a ještě teplé vejce hrdě v dlani. Jiná místa bylo nutné vypátrat s využitím pátracího talentu, nad kterým by i legendární detektiv Štika zbledl závistí.
A k tomu se pojí i smutnoveselá historka. Bylo to zrovna období, kdy byla skvadra slepic doplněna opravdu agresivním kohoutem, u nějž se nedala vyloučit jistá forma psychopatie. Kohout měl tendence útočit na každou lidskou bytost, což znamenalo být neustále ve střehu a ještě lépe mít v ruce něco, co se dalo při odrážení kohoutího útoku použít jako zbraň.
Jednoho dne takhle koukám, že jedna slepice leží na dvorku v nepříliš přirozené poloze. To mě zaujalo, proto jsem se zamyslel, a protože se mi to líbilo, zamyslel jsem se ještě jednou. Pak jsem opustil slepičí dvorek, doma nahlásil úmrtí slepice a šel do kůlny pro vidle, abych nebožačku odnesl do slepičího hrobu.
První fáze vyšla výborně. Podebrat mrtvou slepici a nabrat ji tak, aby nehrozilo, že z vidlí spadne, jsem zvládl na výbornou. Nicméně ve chvíli, kdy už jsem pomalu slepičí dvorek opouštěl, se objevil agresivní kohout.
Poté, co zmerčil, že odnáším jednu z jeho družek, pozbyl pudu sebezáchovy, rozběhl se, strašlivě zařval (nebo si to aspoň myslel) a vyskočil ve snaze doskočit ke své mrtvé družce. To jsem pozoroval už s mírným pobavením, neboť kohout se svými pařáty řítil přímo vstříc hrotům vidlí. A skutečně to dopadlo tak, že poté, co došlo ke krátkému, leč intenzivnímu střetu mezi hroty a pařáty, kohout vytvořil bolestivou grimasu, dopadl zpět na zem a jeho agresivita byla na několik dlouhých desítek minut zapomenuta.
Posledním živočišným druhem, kterému budu své dnešní pojednání věnovat, byly husy. Ty k našemu dvorku patřily rovněž odjakživa, jak se lidově říká. Jejich výskyt začínal na jaře, kdy se v malé ohrádce batolily čtyři žluté opeřené koule, ze kterých měli vyrůst bílí vodní ptáci. O dva měsíce později už to byly husy se vším všudy. Přes den obývaly svůj výběh, přes noc odpočívaly v chlívku. Většinou.
Někdo z nás dětí jsem totiž vždycky během prázdnin měl za povinnost ráno husy vyexpedovat z chlívku do výběhu a následně z výběhu na potok. Potok tekl prakticky hned za plotem a úzkou pěšinou. Husy měly vymezený vodní prostor mezi dvěma lávkami a po několikaletém nácviku se mi podařilo vypracovat si metodiku, jak je ve vymezeném prostoru udržet. A odpoledne zahnat husy zpět z potoka do výběhu, případně večer do chlívku, když už venkovní teploty klesaly k nule.
A jednoho dne, vidím to jako před čtrnácti dny, jsem ráno vstal, posnídal, o dobré slovo se se zbytkem rodiny podělil a vyšel ven do krásného letního dne s prvotní myšlenkou vyhnat husy k potoku. Leč ouha. Husí ohrádka byla otevřená a i po velmi zevrubném průzkumu jsem musel konstatovat, že se uvnitř nenachází ani jedna husa. Branka vedoucí k potoku byla otevřená, což mi připadalo nelogické. Nicméně poté, co jsem brankou prošel, jsem mohl konstatovat, že husy se nacházejí stále na vodní hladině a stále ve vymezeném sektoru, kde pravděpodobně strávily i noc, neboť někdo (a mám takové podezření, že jsem to by zrovna já) je předchozího dne zapomněl z potoka zahnat zpět.
Husy ovšem fungovaly dokonale jako hlídací zvíře. Nepotřebovali jsme psa, když jsme měli husy. Stačilo, aby se na pěšině za naším plotem objevil chodec nebo chodkyně, a tito ptáci spustili mohutný řev, v němž nebylo slyšet vlastního slova. Řev ustal až poté, co chodci opustili husí zorný úhel. Díky tomu jsme měli dokonalý přehled o tom, kdy se na pěšině vyskytuje chodící osoba. Pokud šla daná osoba na návštěvu k nám a prošla brankou, husí řev přidal na intenzitě a některé z nich riskovaly nedomykavost hlasivek a definitivní ochraptění.
A pak nastal prosinec, kdy všechny husy (zpravidla šlo o 4 kusy) byly rituálně zavražděny a následně upečeny a proměněny ve velmi chutný oběd nebo večeři. Jejich peří pak sloužilo jako výplň do polštářů, na nichž jsem měl možnost spát do té doby, než se projevilo, že jsem alergik. O tom když tak taky až někdy jindy.
V pozdějších letech propadala babička na konci roku trudnomyslnosti. Po zabití poslední husy s povzdechem prohlásila: „Tak a to bylo naposledy, co jsem je měla. Už nemám sílu se o ně starat. Další husy už mít nebudu.“
Tento stav trval minimálně do té doby, než byla poslední husa snědena. Většinou i několik prvních týdnů následujícího roku. Babička při vzpomínce na husy opakovala: „Kdepak, bylo to s nimi pěkné, ale starat se o to, děkuji, nechci.“ A my vnuci (vnučky nevyjímaje) jsme měli důvod k potměšilým úsměvům.
Někdy na přelomu února a března totiž babička přešla k postoji: „No, možná bych jedno nebo dvě housátka ještě zvládla. Ale mít je zase čtyři, to ne. Jedno nebo dvě možná. Ale víc ne.“
A nikoho nepřekvapí, že v květnu se opět v klícce batolila čtyři další housátka.
A tak zatímco sousedi bývali vybaveni kachnami, krůtami, prasaty a jinou drůbeží, pro mě jsou vzpomínky na dětství a ranou fázi dospívání spojeny právě s husami. O tom když tak… ale to už všichni víte.
Martin Irein
Patriciin snoubenec
Mnoho příběhů začíná tím, že se mladá dívka dívá z okna. Nejinak tomu bude i v tomto příběhu, který právě začínám vyprávět a který mám stále před očima, i když od doby, kdy se odehrál, uplynulo již šedesát let.
Martin Irein
Baronka
Ještě dnes mě budí některé ty vzpomínky ze sna. A to jsem byla tenkrát, když se to vše událo, ještě docela malé děvče. Na Baronku se však nedá zapomenout. A přitom bych tak moc chtěla.
Martin Irein
Vášnivá Verča V
Stisknutí spouštěcího tlačítka počítače, tiché zahučení větráků, spouštěcí obrazovka, přihlašovací obrazovka, přihlásit se, systém nabíhá, otevření internetového prohlížeče a výběr odpovídající adresy.
Martin Irein
Podivno V
Bujná vegetace kolem našeho auta doslova hořela. Přišlo mi to líto, protože jsem si představil, kolik učebnic biologie se bude muset nechat přepsat.
Martin Irein
Podivno IV
Ačkoli jsme se to snažili nedávat najevo, do Drsova křídla statku jsme div neběželi. Nejen proto, že jsme chtěli vidět, na co přišel.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
V Drážďanech se zřítila část mostu Carolabrücke, konstrukce spadla do Labe
Ve tři hodiny nad ránem se v saských Drážďanech zřítila část mostu Carolabrücke, který slouží jako...
Harrisová útočila, Trump byl v defenzivě, hodnotí debatu světová média
Americké viceprezidentce Kamale Harrisové se v předvolební debatě podařilo rozhodit exprezidenta...
Nemám potřebu si stěžovat. Snažím se řešit výzvy, říká kandidátka na hejtmanku
Karolína Žákovská je roky politicky aktivní. Působí jako zastupitelka Ústí nad Labem a coby členka...
Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu dál stoupá. V Hanoji hrozí povodně
Silný tajfun Yagi si ve Vietnamu vyžádal už 141 obětí. Objevil se již v sobotu přinesl do severní...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 349
- Celková karma 10,05
- Průměrná čtenost 435x