Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zejtra napořád nabízí novou energii, říká fotograf Petr Čunderlík

Dnes má film blogera iDNES.cz Rudolfa Havlíka Zejtra napořád slavnostní premiéru v kině Cinestar na pražském Andělu. Pozítří se rozletí do celé republiky. K fotografické dokumentaci filmování si Havlík vybral kolegu blogera iDNES.cz Petra Čunderlíka.

Vica Kerekéš v akci.Petr Čunderlík

Jak byl film přijatý na festivalu v Karlových Varech?

Velký sál v hotelu Thermal byl narvaný. Dokonce se strhnul boj o místa a byl pěkně tvrdý. Tohle jsem v kině ještě nezažil, aby se lidé tak hádali. Jeden měl lístek s číslem sedadla a druhý argumentoval tím, že hlásili, že od teď jsou všechna neobsazená místa volně k dispozici. Při představení štábu a herců byl dlouhý potlesk a na konci ještě delší. Předpokládám, že by lidé netleskali a nesmáli se v místech, kde to autoři zamýšleli, pokud by ten film nefungoval.

Co nového Zejtra napořád do české kinematografie přináší?

Novou energii, která má schopnost přilákat českého diváka do kina. Na výrobě filmu se podíleli nesmírně talentovaní lidé, krom jiných musím vyzdvihnout práci Ondry Konvičky na hudbě, kameramana Vaška Tlapáka a herce Pavla Baťka - pro mě vycházející hvězdu českého filmu a charakter, kterých moc není.

Jakou atmosféru nastolil Rudolf Havlík na place?

Ví, co chce a umí si o to říct. Občas mě překvapoval, jak jistě a rázně si o to jako režisér-amatér dokázal říct. Většinou byla na place příjemná a uvolněná nálada, ale byly i okamžiky, kdy vládlo napětí a trochu stres, protože se věci táhly a utíkal drahocený čas.

rozhovoru pro Blog iDNES.cz.

Která scéna se točila nejdéle, která naopak na první dobrou?

Na první dobrou se musela jet scéna s převráceným autem, ale vlastně se jela dvakrát, protože napoprvé se auto nepřevrátilo a nějak se poničil nájezd. Většinou se záběr opakoval čtyřikrát až šestkrát podle potřeby. Možná celkově nejdéle se natáčela scéna bitky mezi Pavlem a Zygyho kámarády.

Je profese filmového fotografa pouze okrajová mezi ostatními členy štábu?

Má svoji důležitost stejně jako ostatní profese. Nepřeceňoval bych ji, ale ani nepodceňoval. Fotografa mají všichni rádi, protože jim dělá hezké fotky, ze kterých pak koukají vzpomínky. Co se týče zaměření, máme hodně společného s kameramanem. Zajímají nás podobné věci - světlo, úhly, kompozice a atmosféra.

Jak je tato práce prestižní a placená?

Vytváříte formou fotografií v podstatě malá umělecká díla. Dosažená úroveň a kvalita pak určuje vaši prestiž. Být dobrým fotografem je určitě prestižní profese. Lidským okem přijímáme asi osmdesát procent všech informací o okolním světu. Filmový fotograf zachycuje podstatnou část informací o lidech při natáčení a tyto informace jsou velmi chtěné a žádané. Placená je tak, jak se dohodnete s produkcí a režisérem. V tomto případě však šlo kromě peněz i o snahu pomoci Rudovi a zároveň možnost získat zkušenosti. Nebyla to plná cena.

na jeho blogu iDNES.cz

Co šlo Havlíkovi výborně a co naopak méně?

Šly mu výborně aranžované skoky do výšky a motivace celého týmu. V tom je opravdu skvělý. Naopak vůbec nezvládal dostatečně spát.

Jak se Vám při focení spolupracovalo s hvězdami?

Měl jsem z toho trochu obavu, ale ti lidé jsou profesionálové, a proto jsem neměl s nikým žádný problém. Většinou mi sami pomáhali a byli mimořádně kooperativní. Někteří se mnou měli svatou trpělivost.

Jak s nimi komunikoval Havlík?

Některým vykal, některým tykal, ale všem dokázal říct, co chce. Vzájemně pak ladili výslednou podobu scény. Spolupráce mezi herci a Rudou prostě fungovala. Dával jim hodně volnosti.

Filmování stojí velké peníze a záběry se musejí natočit za krátkou dobu. Panuje na place nervozita, uvolněnost nebo mix obojího?

Některé scény můžete točit víckrát, ale na některé máte pouze jeden pokus - třeba při převrácení auta. Mnohdy čekáte na konkrétní světelné podmínky, které také netrvají věčně a je potřeba vše stihnout - v těchto momentech nebyl čas na srandičky a tvrdě se makalo, protože každé zdržení pak stojí velké peníze.

ukázky z filmu Rudy Havlíka Zejtra napořád.

Jak moc odvážný podnik je dnes v Česku točit film?

Pokud jste zahraniční produkce, můžete získat od českého státu zajímavé finanční pobídky. Filmová infrastruktura je v Česku na dobré úrovni. Máme tu velmi šikovné lidi. Zasadním je pro úspěch scénář a energie celého managementu. Ten ji musí umět přenést taky na štáb a herce. V tomhle je Ruda výjimečný - dokáže lidi okolo sebe strhnout, což považuji za klíč k jeho úspěchu.

Je pro fotografa příjemný úkol tento proces fotit?

Některé části natáčení si pamatuji pouze skrz hledáček. V některých vypjatých a emočně výživných momentech musíte udělat prostor kameře. Občas to bylo frustrující, ale zcela pochopitelné.

Jak se k vám chovali herci, když jste je rušil v zákulisí?

Nejsem typ fotografa, který je pro fotku schopen udělat cokoliv. To mám asi od přírody, kterou převážně fotím. Ze začátku jsem se vždy zeptal, zda můžu fotit a dopředu hlásil, že se omlouvám. Po čase jsem si zvykl a snažil se fotit tak, aby se zachytilo něco zajímavého, ale byl zachován respekt soukromí a nálady dotyčného.

Myslíte, že film u českého publika uspěje?

Do filmu dali všichni strašně moc ze sebe. Už to je dobrou pozvánkou do kina, protože jak znějí první slova filmu: "Každou noc miliony lidí usínají s tím, že změní svůj život." Mně se během tří let od prvního focení do posledního záběru minulý pátek na MFFKV změnil a tento film v tom hraje nezanedbatelnou roli.

Adam El Chaar

Autor: Blog Info | úterý 15.7.2014 17:29 | karma článku: 14,44 | přečteno: 1149x
  • Další články autora

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předaly ceny Bloger roku 2023

Co by to bylo za Blogera roku, kdyby nenásledoval blogerský večírek. Už podruhé v pražské restauraci Žebeerková Kozlovna, kam dorazily největší stálice naší blogerské scény.

17.6.2024 v 12:02 | Karma: 14,57 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Komu přálo štěstí?

Bloger roku, to není jen soutěž autorů, ale i vás – čtenářů a hlasujících. Vítězové ankety jako každý rok vylosovali po třech jménech. Kdo se letos může těšit na knižní ceny od partnera ankety?

7.6.2024 v 9:44 | Karma: 6,34 | Přečteno: 342x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Pozvánka: Vyhlášení Blogera roku 2023

Anketa Bloger roku by bez něj nebyla úplná, stejně jako blog by nebyl tak docela úplný bez off-line mezilidských vztahů. Oč se jedná? Pochopitelně o tradiční vyhlašovací večírek!

4.6.2024 v 13:21 | Karma: 6,13 | Přečteno: 419x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Hotovo, dobojováno. Blogerem roku Šiša, vypravěčem roku David Vlk!

Letošní ročník Blogera roku je za námi. Své favority jste podporovali hlasováním v anketě a stejně jako loni to dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho jediného hlasu. Kdo vyhrál ostatní ankety?

3.6.2024 v 12:01 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3742x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Finále je tu. Hlasujte ve finále ankety Bloger roku 2023 a vyhrajte!

Nominační kolo skončilo, je tu ta nejdůležitější část ankety Bloger roku 2023. Kdo z nominovaných uspěje a odnese si tradiční sošku? Hlasujte pro své oblíbence a vyhrajte ceny od našeho partnera - nakladatelství ARGO!

20.5.2024 v 11:03 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3850x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Východem Česka prošly silné bouřky s krupobitím. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  21:47

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Putin dorazil do Vietnamu, předtím podepsal dohodu s KLDR

19. června 2024  21:31

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června....

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 765
  • Celková karma 16,21
  • Průměrná čtenost 7449x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.