Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Štěpánka Bergerová: Moucha v pití i životě mi nevadí. Vyhodím a piju dál

Za pět měsíců to bude třináct let, co se na blogu iDNES.cz objevila bývalá projektantka, potom galeristka a taky spisovatelka Štěpánka Bergerová. Po deseti letech vydala další knihu, zasoutěžit si o ni můžete i vy.

Štěpánko, proč proboha zrovna Moucha v limonádě?

Jednou jsem večer přišla domů a v nedopité sklenici limonády plavala muška. A název byl na světě. A s ním i první povídka. Na rozdíl od jiných tato vznikla až po vymyšlení názvu, jinak je to u mého psaní téměř naopak.

Takže jsou to povídky?

Ano, je to různorodá směsice z posledních deseti let, některé ale i starší. Jen teď nastal čas je pustit do světa. Osmadvacet krátkých povídek o věcech líbezně prostých i těch, které se dějí, a často si s nimi nevíme rady. O tom, co si nosíme pod kůží a někdy se nedostane ven, jen sem tam prosakuje. V podstatě o tom, o čem píšou všichni, co svět světem stojí, a hliněné destičky, husí brka a pergameny, tužky a papíry byly nahrazeny černým na skle.  O lásce, vztazích, erotice, útěcích z osobních vězení, nalézáních sebe sama, o duších a nakonec i bohu.

 

To zní tajemně a dramaticky. Co tě tedy konkrétně inspiruje?
Vždy se směji, když se někdo někoho ptá: „Mistře a kde berete inspiraci?“ Asi nejlepší odpověď, jakou jsem kdy slyšela, byla od Jana Kanyzy coby malíře (aby nedošlo k mýlce). Odpověděl ve smyslu, že se mu zdají barevné sny a on se ráno probudí a jen je obtáhne.
Odpověděla bych podobně – zdají se mi barvité příběhy a já si je v bdělém stavu krátce poznamenám, pak doplním oslí můstky a je to. Někdy to zvládnu rychle a na jeden zátah. Jsou ale příběhy, které se rodily několik let.
Vyšly povídky i na blogu?

Ano, část, řekla bych tak necelá polovina byla publikována na mém blogu. Některé doznaly drobných úprav. Na některých, zvláště těch minimalistických, jsem téměř nic neměnila. Před nějakým časem zde na blogu probíhala literární soutěž „Kraťasy“, na které měl hlavní podíl Karel Boháček, a já byla jednou hodnotitelkou. Nadchl mě krátký formát textů, a proto je také většina povídek v knize minimalistických. Mám ráda, když se co nejvíce obsahu nasouká do co nejméně textu. A řekla bych, že to sluší i dnešní rychlé době. Ovšem zase vzniká riziko, že text nebude pochopen.
Některé povídky vnímají různí čtenáři různým způsobem.
Řada povídek je psána se skrytým, druhým, někdy i třetím plánem. Co který čtenář rozklíčuje, je taková hra s indiciemi. Baví mě tenhle styl psaní. Někdo zůstane v první rovině, někdo pronikne do druhé a doufám, že někteří čtenáři i hlouběji. Mám radost, když mi pak někdo napíše, že napřed tu kterou povídku jen přelétl (zdála se mu o ničem), pak se k ní vrátil a našel fantastickou pointu. To mě zahřeje.

Překvapilo mě, že jsi vydání vlastní knihy zaplatila sama. Proč?
Před deseti lety jsem vydala svou první povídkovou knihu a díky chování nakladatele z ní neviděla ani korunu, i když se stále prodává. Nereaguje na obsílky, není k zastižení. Soudit se je ztráta času, beru to jako reklamu, a jestli na to budu mít chuť, vydám první knihu znovu sama.

Vybírala jsem všechny spolupracovníky, od korektorky přes grafiky po tiskárnu. Přiznávám, že je to dobrodružství a řehole, ale obrovská svoboda a škola života. Obrovskou radost mám z kresby Dalibora Nesnídala.  To je člověk, kterému nastíníte svou představu a on ji trefí na první dobrou a ještě lépe, než jste si mysleli. To je velká vzácnost.

Kdy tedy kniha vyšla a kde byl křest?
Knihu mi přivezli z tiskárny koncem srpna, pak jsem ji předávala a rozesílala čtenářům, kteří si ji předplatili na HIT HIT, je k dostání v Karlovarské krajské knihovně a v jednom internetovém knihkupectví. Čeká mě ještě další marketing, to je úděl samovydavatele.

Klasický křest nebyl a nebude, je a bude série „nekřestů“. Což budou mé praštěné nápady s podnázvem – „Knihy se nepolévají“.  Fotografie z nich budou průběžně zde, na mém webu, Facebooku, Instagramu. Ráda dělám věci jinak a jako introvert, co si ale občas rád zakřepčí, pluji ve vlastním proudu.

 

Máš v plánu i něco dalšího?

Splněná přání mluví sama za sebe, a i já raději vyprávím o tom, co se mi povedlo, nebo si dělám legraci z toho, jaký jsem měla velký oči a co se mi nepovedlo.
Těším se na lidi, příběhy a věci, které budoucnost přinese. Jako když člověk stojí s batohem na zádech na kraji zeleného údolí a říká si: „To je ale krásný den, copak mě dnes na tom výšlapu asi potká?“

SOUTĚŽ

1/ Jak dlouho Štěpánka bloguje na iDnes?

2/ Jak se jmenuje první kniha Štěpánky Bergerové? 

3/ Kdo je autorem kresby na obálce knihy? 

Své odpovědi posílejte na e-mail idnesadminblog@mafra.cz do 16. 1. 2020, knížku Štěpánky Bergerové od nás obdrží deset nejrychlejších, kteří správně zodpovědí všechny tři otázky. 

 

-bng-
 

 

Autor: Blog Info | pátek 10.1.2020 8:58 | karma článku: 14,87 | přečteno: 1959x
  • Další články autora

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předaly ceny Bloger roku 2023

Co by to bylo za Blogera roku, kdyby nenásledoval blogerský večírek. Už podruhé v pražské restauraci Žebeerková Kozlovna, kam dorazily největší stálice naší blogerské scény.

17.6.2024 v 12:02 | Karma: 14,59 | Přečteno: 856x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Komu přálo štěstí?

Bloger roku, to není jen soutěž autorů, ale i vás – čtenářů a hlasujících. Vítězové ankety jako každý rok vylosovali po třech jménech. Kdo se letos může těšit na knižní ceny od partnera ankety?

7.6.2024 v 9:44 | Karma: 6,34 | Přečteno: 342x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Pozvánka: Vyhlášení Blogera roku 2023

Anketa Bloger roku by bez něj nebyla úplná, stejně jako blog by nebyl tak docela úplný bez off-line mezilidských vztahů. Oč se jedná? Pochopitelně o tradiční vyhlašovací večírek!

4.6.2024 v 13:21 | Karma: 6,13 | Přečteno: 420x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Hotovo, dobojováno. Blogerem roku Šiša, vypravěčem roku David Vlk!

Letošní ročník Blogera roku je za námi. Své favority jste podporovali hlasováním v anketě a stejně jako loni to dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho jediného hlasu. Kdo vyhrál ostatní ankety?

3.6.2024 v 12:01 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3751x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Finále je tu. Hlasujte ve finále ankety Bloger roku 2023 a vyhrajte!

Nominační kolo skončilo, je tu ta nejdůležitější část ankety Bloger roku 2023. Kdo z nominovaných uspěje a odnese si tradiční sošku? Hlasujte pro své oblíbence a vyhrajte ceny od našeho partnera - nakladatelství ARGO!

20.5.2024 v 11:03 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3862x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadí armádu

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  20:03

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční...

Nezměrné Jakutsko počítá své padlé. A tiše sní o nezávislosti na Moskvě

25. června 2024

Premium Více než sedm set vojáků z Jakutska už padlo ve válce na Ukrajině. Jsou mezi nimi mobilizovaní,...

Hladomor na severu Gazy zatím není, uvedla OSN. Na jihu je situace horší

25. června 2024  19:53

Hladomor na severu Pásma Gazy podle dostupných informací zatím nevypukl, uvedly agentury OSN, které...

Hledání v Ďáblicích pokračuje. Ostatky hrdinů druhého odboje zatím nenašli

25. června 2024  19:29

V roce 1961 vyrazil Miroslav Kasáček poprvé na hřbitov do pražských do Ďáblic hledat místo, kde je...

  • Počet článků 765
  • Celková karma 14,71
  • Průměrná čtenost 7449x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.