Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaroslav Čejka: Za svůj život jsem vystřídal třicet zaměstnání a devět různých profesí

Byl stavařem, učitelem i spisovatelem. Stihl napsat už čtyřicet knih. Tu poslední - Magická setkání -  poskládal z povídek publikovaných na blogu iDNES.cz. Zasoutěžit si o ni můžete i vy. 

Autor textu už v životě vedl několik stovek rozhovorů na různá témata. V minimu případů se ale stalo, že by rozhovor vedl s minimálním zásahem. Pana Čejky se člověk totiž nemusí příliš ptát, když začne povídat o své profesi, rozhovor se vlastně tvoří sám. Že se točí kolem nové knížky, není překvapivé. Zvlášť když prakticky celá vyšla na blogu.

Celá kniha se točí kolem právníka Milana Stárka, jehož kariéra dobře začíná, nicméně po nejrůznějších komplikacích končí v invalidním důchodu. Zároveň ale prožije řadu naprosto bizarních setkání, ve kterých se míchá současnost s minulostí. Trošku politické satiry, trošku sci-fi, a vznikne unikátní mix, který si můžete přečíst i vy. Ale nejlépe knihu popíše sám autor. Stejně jako třeba to, kdo ho inspiroval k psaní poezie nebo jak napsal první knížku.

A nezapomeňte, na konci rozhovoru najdete dvě soutěžní otázky. Kdo bude chtít knihu vyhrát, musí splnit dvě podmínky. Odpovědět správně na oba dotazy a do 6. 11. zaslat správné odpovědi na admin.blog@idnes.cz. Trojice těch, kteří budou znát správné odpovědi a zároveň budou nejrychlejší, knihu Magická setkání dostane. 

Jaroslav Čejka

Tak jak začít jinak než novou knihou. Na co byste mě nalákal? 

Ta knížka má sice napsáno na zadní straně obálky, že je to dvacet nových povídek, ale ony to povídky jsou a nejsou. Proto má podtitul „Puzzle story“ a jmenuje se Magická setkání, protože ty jednotlivé story skládají dohromady jeden velký příběh.

Ústředním hrdinou všech epizod, jak já těm povídkám říkám, je právník Milan Stárek, který v prvním příběhu vystupuje jako prokurista v advokátní kanceláři. Později je úspěšným advokátem a nakonec si natluče hubu. Vyloučí ho z advokátní komory a končí jako invalidní důchodce, který si pořídí psa.  V pozadí je hlavní zápletka, ale čtenář se všechno dozví až na konci.

Ty epizody samotné jsou vlastně sci-fi a objeví se také politická satira. Protože hrdinu sice neposílám do patnáctého století, jako pan Čech svého pana Broučka, ale jako advokáta ho například vyhledá popravený (reinkarnovaný) pražský měšťan Jiří Řečický. Jindy jede hlavní hrdina do Brna k soudu, kde zastupuje klienta ve věci kšeftu se zbraněmi, a cestou se mu do auta vecpe starý vousatý člověk, který se představí jako Chval z Kozojed, zbrojíř blanických rytířů, který jede taktéž do Brna řešit služební záležitost do ústavu genetiky. No a setká se také s Josefem II., oběťmi čarodějnických procesů na Jesenicku…

Normálně se bojím zeptat, co vás vlastně inspirovalo.

No život (smích).

Klíčová setkání jsou samozřejmě obalená jako kost masem zážitky toho právníka, který je napřed ambiciózní koncipient, ale ta práce ho nebaví a nejraději by se stal spisovatelem. Není si ani jistý tím, jestli jeho zážitky nebyly nějaké halucinace, nebo jak k tomu vlastně přišel.

Vy jste ale ty povídky publikoval nejdříve na blogu...

Téměř všechny jsem publikoval na blogu. Z dvaceti povídek jen dvě vyšly jinde.

Jaké byly reakce? 

Dobré, až jsem byl velmi překvapený. On člověk přemýšlí, kam to vlastně zařadit. Rubrika Poezie a próza je totiž nejméně čtená, což je celkem logické. Byl jsem ale mile překvapený, kolik přečtení texty měly a kolik kliků na karmu. Co je hlavní, několik čtenářů se mi ozvalo, což se mi nikdy předtím nestalo. Jedna čtenářka mi napsala, že se pokaždé těší na nový příběh, protože je vidět, jak se u toho bavím. Jedna známější účastnice diskusí se mě zeptala, jestli bych neměl nic proti tomu, že by moje povídky přeložila do angličtiny a šířila dál mezi svými známými.

Co vy a blog? Jak jste k němu vlastně přišel? 

Já velmi rád experimentuji, ale s ohledem na věk už to není bůhvíco. Velmi mě zaujal boom literatury a filmu žánru sci-fi, paradoxně proto, že já sám nemám sci-fi moc rád. Já míval rád sci-fi, jaké psal Ray Bradbury nebo Asimov. Líbí se mi, když je to o lidech, a ne o technice. A protože jsem si říkal, že jde o to, jaká sci-fi vlastně je, že to musím taky zkusit. Ale takovou, která je mi blízká. Žádná vzdálená budoucnost a technika, ale třeba přenosy v čase a podivná setkání.

Publikovat dneska někde povídku v časopise nebo novinách není lehké a koneckonců já patřím do generace autorů, která nemá od listopadu na růžích ustláno. Tehdy (za komunistů, pozn. autora) se literatura rozdělovala na tři části. Imigranti, disidenti nebo oficiální autoři. Takže každý, kdo publikoval, byl buď oficiální autor, nebo šedá zóna.

To se po listopadu pochopitelné trochu převrátilo a lidé, kteří nemohli publikovat, měli zelenou. A je to správně, já sám dělal všechno, aby se to stalo. Ale na nás se tak nějak zapomnělo. Někdy úmyslně a někdy neúmyslně. No a nakonec, i v té literatuře vždycky zuřil a zuří konkurenční a generační boj. Proto jsem si řekl, že vyzkouším nové médium. Bylo to v době, kdy mi operovali kyčel a byl jsem trochu nepohyblivý v nemocnici, později v lázních. A tak jsem zkusil blog.  

Když jsem se o tom bavil se svými generačními vrstevníky, tak mi říkali: „Prosím tě, to je grafomanská záležitost!“ A já si řekl „no a co“. Začal jsem psát, a tím pádem také číst, a zjistil jsem, že ano – píše tu řada grafomanů, to je pravda. Ale také tu píše řada talentovaných autorů, a píše tu především řada autorů, kteří mají zajímavé životní zkušenosti a mají úplně jiné názory, než jsou publikované v takových těch mainstreamových médiích. A to mě začalo bavit.

Blogy otevírám jednou denně a občas tam čtu něco, co je i pro mě ztráta času. Občas tam zase čtu něco, kde objevím tu hrabalovskou perličku na dně. A začnu toho autora sledovat.

Pojďme zpět k vám, kolik jste vlastně napsal knih? 

Je to už čtyřicátá knížka. Já jsem původním povoláním stavební inženýr. Ještě předtím jsem pracoval na stavbě, protože mě tehdy z kádrových důvodů na výšku rovnou nepustili. Za svůj život jsem vystřídal třicet zaměstnání a devět různých profesí, takže jsem se asi osmkrát nebo devětkrát rekvalifikoval.

A u toho všeho jste napsal čtyřicet knih? Kdy první?  

To se těžko říká. Vůbec první literární text jsem napsal ve čtrnácti letech, když jsem ležel s prasklým žaludečním vředem. Musel jsem tehdy šest neděl ležet a u toho si pořád četl. A když mě to později už nebavilo, poprosil jsem rodiče, aby mi půjčili psací stroj, co jsme měli doma. Tam jsem vyťukal takovou prvotinu, ani nevím, jak se to jmenovalo. Zkrátka román ve stylu knížek Jaroslava Žáka.  

Já jsem si to dokonce sám ilustroval, protože jsem strašně chtěl být malířem, až do doby, než jsem pochopil, že nemám absolutně žádný talent.  

Když jsem dělal na stavbě, tak jsem se tam seznámil s Ivanem Wernischem, což je jeden z nejlepších básníků. Seznámil jsem se tam taky s Vladimírem Poštulkou, textařem, a nakonec i s Milanem Maruškou, což byl později známý režisér, který měl ale za komunistů „plot“.

A to všechno byli kluci od kumštu a prakticky všichni psali básničky. Tak mě to chytlo a začal jsem psát taky. Několik let jsem publikoval poezii a vydal několik básnických knížek. Ale protože mě táhla próza, začal jsem se motat kolem ní, a smočil jsem se dokonce v divadelních textech, napsal jsem pět divadelních her.  

Kdybyste měl položit otázku v soutěži o knize a měla by se týkat vás, co by to bylo? 

Používám stálý pseudonym pro detektivky. Čtenářům to můžu ulehčit jemným náznakem. Poslední kniha, kterou jsem publikoval pod tímto pseudonymem, vyšla letos na jaře a jmenuje se Slepé okno. 

 

 

 

Soutěžní otázky tedy znějí:  

a./ Které deskové hře propadl v šedesáti letech pan Čejka? (odpověď se dá dohledat na blogu) 

b./ Jaký pseudonym používá pan Čejka pro detektivky?

 

Odpovědi prosím posílejte na admin.blog@idnes.cz, a to do 6. 11. Jména trojice výherců zveřejníme na blogu iDNES.cz. 

 

-admin- 

Autor: Blog Info | úterý 30.10.2018 9:00 | karma článku: 14,27 | přečteno: 1627x
  • Další články autora

Blog Info

Blogy prošly zásadní změnou, podívejte se jakou

Blogy na iDNES.cz budou mít zanedlouho sedmnácté narozeniny. A protože sedmnáct let je v prostředí internetu téměř dospělost, nastal čas změny. A když změna, tak zásadní. Vše se zjednoduší a zpřehlední.

25.3.2024 v 9:59 | Karma: 25,08 | Přečteno: 9038x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Kdo se letos může těšit na cenu?

Jako každý rok nesoutěžili jen blogeři, soutěžili jste i vy - čtenáři a hlasující. Na koho se usmálo štěstí a může se těšit na knižní ceny od partnera ankety Bloger roku?

23.6.2023 v 10:59 | Karma: 8,87 | Přečteno: 553x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předávaly ceny Bloger roku 2022

Ani letos jsme nemohli a nechtěli vynechat tradiční blogerský sraz. Sešli jsme se tentokrát v restauraci Žebeerková Kozlovna na pražském Smíchově. Kdo byl hvězdou večera a kdo získal letošní Cenu redakce? Podívejte se!

22.6.2023 v 7:50 | Karma: 17,78 | Přečteno: 1726x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Dohlasováno! Blogerkou roku Šichtařová. Vypravěčem roku se stal Jaromír Šiša!

Víc než šest tisíc hlasů, drtivé vítězství favoritů i drama do posledních vteřin v nové kategorii Vypravěč roku. Její vítěz, Jaromír Šiša, vyhrál před Dankou Štoflovou o jeden jediný hlas!

13.6.2023 v 9:28 | Karma: 34,64 | Přečteno: 8592x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Vyhlášení Blogera roku 2022: Pozvánka

Milé kolegyně, milí kolegové, i letos je nám ctí a potěšením pozvat vás na vyhlášení vítězů a předávání cen ankety Bloger roku 2022...

7.6.2023 v 9:09 | Karma: 7,83 | Přečteno: 1008x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Začalo finále Blogera roku 2022. Dejte hlas svým favoritům a hrajte o ceny!

Nominační kolo je za námi a jako každý rok přichází ta nejdůležitější část ankety. Kdo z třicítky blogerek a blogerů uspěje v trojici kategorií? Hlasujte pro své favority a získejte ceny od partnera soutěže, vydavatelství HOST

29.5.2023 v 9:17 | Karma: 20,33 | Přečteno: 7216x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Startuje Bloger roku 2022. Hrajte s námi a nominujte své oblíbené autory!

Tradiční anketa blogu iDNES.cz je zase tu. Vybírejte své autory a nechte je dojít až na zdejší blogerský olymp! A stejně jako jindy ceny dostanou nejen vítězní blogeři, ale také vy, hlasující.

9.5.2023 v 9:01 | Karma: 13,77 | Přečteno: 2340x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Je dobojováno. Nepomohl ani Mára, ani Jezulátko

Další přímá volba prezidenta ČR je za námi. Hlavou státu bude příštích pět let bývalý voják Petr Pavel, který porazil kandidáta hnutí ANO Andreje Babiše. Jak volbu vnímali blogeři? A jaké jsou bezprostřední reakce?

28.1.2023 v 15:59 | Karma: 19,96 | Přečteno: 13293x | Diskuse| Politika

Blog Info

Soutěž hlasujících: komu letos připadly vouchery?

Jako již tradičně i tentokrát se hrálo nejen o stupně vítězů v soutěži Bloger roku, ale také o ceny pro hlasující. Podívejte se, na koho připadl šťastný los!

1.7.2022 v 12:19 | Karma: 10,52 | Přečteno: 630x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Fotovideoblog: Předávání cen Bloger roku 2021

Znovu jsme se společně potkali na blogerském srazu, tentokrát v tradičním předprázdninovém termínu. Stejně jako loni v restauraci Tiskárna, v centru Prahy. Kdo nakonec na sraz dorazil? A kdo získal Cenu redakce? Podívejte se!

29.6.2022 v 9:25 | Karma: 21,11 | Přečteno: 2078x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Dohlasováno! Blogerkou roku Slezáková. Nováčkem Dana Štoflová

Přes pět tisíc hlasů a strhující boj doslova do posledních minut. Takový byl Bloger roku 2021, jehož vítězky a vítězové vzešli z vašich čtenářských hlasů. A překvapení se konalo. Po šesti letech nevyhrála Markéta Šichtařová.

21.6.2022 v 8:47 | Karma: 30,02 | Přečteno: 6722x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Je tu finále Blogera roku 2021. Podpořte svého favorita a zahrajte si s námi!

Po nominačním kole přichází druhá část naší tradiční ankety. Kdo z třicítky těch, kteří do finále postoupili, letos uspěje? Hlasujte pro svého favorita a vyhrajte voucher od partnera soutěže - knihkupectví Knihy Dobrovský.

6.6.2022 v 9:55 | Karma: 14,21 | Přečteno: 6819x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Pozvánka na vyhlášení Blogera roku 2021

Milé kolegyně, milí kolegové, je naší příjemnou povinností pozvat vás i letos na oficiální vyhlášení vítězů a předávání cen ankety Bloger roku 2021!

6.6.2022 v 8:38 | Karma: 7,73 | Přečteno: 734x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Je tu Bloger roku 2021. Vyberte své oblíbence a zahrajte si s námi o ceny!

Letos opět v tradičním termínu. Startuje anketa o toho nejoblíbenějšího blogera roku 2021! A stejně jako v minulých letech se o ceny nebudou ucházet jen blogeři. Vyhrát můžete i vy!

16.5.2022 v 8:15 | Karma: 13,88 | Přečteno: 4071x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Úplná pravidla ankety Bloger roku 2022

Tato úplná, pro anketu závazná pravidla budou zveřejněna po celou dobu trvání ankety na internetové adrese https://info.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=756333

16.5.2022 v 8:08 | Karma: 11,31 | Přečteno: 802x | Diskuse

Blog Info

Proč mažeme z diskusí „svině ruské“ a další diskusní příspěvky

V posledních dnech se diskutéři často ptají, proč jsme smazali diskusní příspěvek, který byl urážlivý vůči Rusům, když ruská vojska útočí na Ukrajinu. Případně proč jsme smazali příspěvek, který urážlivý nebyl.

2.3.2022 v 16:03 | Karma: 34,35 | Přečteno: 6530x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Chocholoušek? Ach ano, Putin.... aneb blogeři o válce na Ukrajině

Už pátý den pokračuje konflikt na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. Jak konflikt vnímají ti, kdo mají v místech bojů příbuzné? A proč Německo váhalo s podporou odpojení Ruska od mezibankovního systému SWIFT?

28.2.2022 v 10:02 | Karma: 15,02 | Přečteno: 4955x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

A já blbec nechtěl radar v Brdech...

Dnes začal vojenský útok na Ukrajinu. Máme se podle blogerů bát, nebo jde o politickou sebevraždu v přímém přenosu? Sledujte aktuální názory blogerů iDNES.cz!

24.2.2022 v 9:43 | Karma: 27,47 | Přečteno: 15791x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

V některém z příštích žraloků: u koho zazvoní pošťák s výhrou?

Abychom tentokrát vyzkoušeli nejenom vaši pozornost, ale i rychlost, zvolili jsme místo tradičního losování výherců metodu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Čí klávesnice byly nejrychlejší?

17.2.2022 v 9:42 | Karma: 5,90 | Přečteno: 302x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

SOUTĚŽ: Vyhrajte knížku V některém z příštích žraloků

Jak jsme slíbili, o knihu V některém z příštích žraloků od oblíbeného blogera Josefa Prouzy je možné si zasoutěžit. Zkusíte to?

7.2.2022 v 9:29 | Karma: 5,94 | Přečteno: 536x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 758
  • Celková karma 25,08
  • Průměrná čtenost 7571x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.