Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Alexandra Synac: Bojím se, že rodina má kvůli mně špatné spaní

Alexandru Synac mnozí blogeři znají jako "hlavu" fotoseriálu Fotomatiné, který společně tvořili blogeři iDNES.cz před několika lety. Nyní se vrací jako autorka knihy Tam, kde volá moře, o niž si můžete zasoutěžit! 

Na Blogu iDnes jsi od roku 2011, ale až po deseti letech jsi vydala svou první knihu. Jak vznikala?   

Ahoj, zdravím do Česka. Ano, Blog iDnes je v tom se mnou vlastně od mých prvních, kostrbatých počátků psaní. Časem jsem se právě díky vaší platformě dopracovala k napsání jedné krátké povídky, kterou jsem strčila na několik let do šuplíku a zapomněla na ni. Dva roky nazpátek jsem byla na dovolené, kde jsem znuděná hleděla na krásnou mořskou hladinu a najednou mě napadlo, jak tu povídku vzkřísit, a voila - můj první román Tam, kde volá moře byl na světě.

 

Žiješ v Sydney, kde zrovna máte už několikátý měsíc lockdown, jak to zvládáš? My už to máme za sebou, k vám to teprve došlo.

Spíš se to k nám zase vrátilo. My tady máme vlastně jeden mega lockdown už od loňského dubna. Není třeba možné jen tak vycestovat a zase se v pohodě vrátit, a to jak mezi státy tady po Austrálii, tak ani mezinárodně. Což třeba v USA nebo u vás v Evropě není zas až takový problém. Ale ano, tradiční lockdown, tak jak ho znáte vy, ten tu máme v New South Wales teď potřetí a vypadá to, že bude bohužel ještě na hodně dlouho. A jak to zvládáme? Tak jako každý. Člověk je přizpůsobivá bytost, i když přitom skřípe zubama. Zvládli jste to vy na severní polokouli, zvládnem to i my tady. V mnohém je to stejné. Ze Zoom meetingů a home office se nám všem už sice motá hlava, ale máme to štěstí, že tu je fakt krásná zima, všechno kvete, přeje nám počasí, a tak několikrát za den jdeme ven na bushwalk, k moři nebo jen tak na nějaký krátký trek. Školství je vstřícné, zaměstnavatelé také, takže se, možná až příliš povrchně, zabývám spíš tím, jak jsou letos ti papoušci uřvaní a co zase zítra budu vařit k obědu.

SOUTĚŽ

O novou knížku Alexandry Synac si můžete zasoutěžit ZDE.

Nelituješ, že aktuálně nežiješ v ČR, ale na druhém konci světa?

Ale určitě jsou dny, kdy je na duši smutno. Teď během pandemie to je obzvlášť těžké. Hlavně protože jsem bezmocná, když je třeba maminka v nemocnici nebo když ji něco bolí a já bych chtěla být s ní nebo když chceme třeba oslavit nějaký úspěch dětí a jde to jen virtuálně… v takových momentech se člověku opravdu zasteskne a nejradši by balil kufry. Vidíš, i o tomhle trošku Tam, kde volá moře je. Na druhou stranu je to jeden z těch lepších problémů, co člověk může mít. Každý den si totiž říkám, jaký mám štěstí, že jsem tady našla svůj malý kousek ráje, kde jsem já se svou životní láskou i dětmi upřímně šťastná.

O čem tedy tvoje nová kniha je? Jsou to fotografie, kterými jsi udivovala čtenáře na blogu?

Mé fotografie tam určitě jsou, i když jen pro ilustraci, k navodění nálady. Jinak je to román o dvou fiktivních protagonistech, který každý po svém a každý ve své době chtějí začít nanovo a na něco zapomenout. A shodou okolností právě v Austrálii. Otázkou ovšem je, jestli je Austrálie dost daleko? A zda to vůbec jde? Všechno začne, když se Kara, mladá Češka, vydá na cestu za poznáním do Austrálie, která (ne)šťastnou náhodou spojí dva životy na druhém konci světa v jeden příběh o lásce k rodné zemi, přírodě, rodině i druhým. Celé je to propletené střípky z australské historie, láskou k objevování a k moři, ale i nahlédnutími do současné australské kultury a krajiny. Jinými slovy doufám, že je to snad i takové malé lidské nahlédnutí do obyčejného života Ozíků a jaké to tady je.

Tam, kde volá moře - co si pod tím člověk má představit?

Co kdo chce. Pohodu, krutou krásu, lásku, sílu, boj o přežití, houževnatost. Název vymyslel syn, protože jsme se shodli, že každá postava v knize je nějak vázaná na moře, všechny je po svém přitahuje nějakou silou, jako by všichni museli jít tam, kde je to moře volá, aniž by si to uvědomovali. A jelikož momentálně žiju v podobném nádherném místě, kde je moře velmi centrálním a živým elementem, je to pochopitelně pro mě blízké téma.

 

Žiješ trvale v zahraničí, je blogování způsob, jak si udržovat jazyk?

Zajímavá otázka, nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela, ale je fakt, že mě blogování hodně naučilo. Já si vždycky myslela, že bloguju, abych se podělila o různé zážitky a kulturní šoky. Když jsem před deseti lety poprvé přiletěla do Austrálie, vlastně jsem o ní nic nevěděla. Každá návštěva v muzeu, čtení knihy nebo povídání si s místními byl velký zážitek. Připadalo mi to zajímavé a chtěla jsem se o to podělit. Koneckonců, Austrálie je opravdu daleko, v novinách se o ní píše jen v katastrofálních termínech a ve školách se o ní také moc neučíme.

Vědí třeba tvoji sousedé, že jsi blogerka a že jsi v Česku vydala knihu?

Tak sousedé určitě ne, ale mí známí, přátelé a někteří kolegové bohužel ano. Ať už jsou Australani, nebo ne. Kolikrát si nemůžu pomoct a nezeptat se jich na nějakou zkušenost, názor, vzpomínku nebo zážitek, což by mi mohlo dát inspiraci na blog nebo další knížku. Já vůbec ráda poslouchám různé lidské příběhy těch, co jsou na nějaké životní cestě.

Prozraď něco o sobě... jak ses vlastně dostala až do Austrálie?

Za Austrálii vděčím manželovi. Bylo to v době, kdy já hnízdila, spokojená maminka v novém domě, který jsme si ve West Yorkshire zrovna pořídili; děti byly ještě maličké, nic nám nechybělo… no nemohla jsem být šťastnější. Tuším den po Silvestru mi takhle manžel podával skleničku červenýho a měl takový tajemný pohled. Tušila jsem, že mě buď znovu požádá o ruku, anebo mi oznámí, že se chce se mnou rozvést. No, a o měsíc později už jsme se s ním loučili na letišti. Zkrátka, měli jsme to štěstí, že ho sem pozvali jako experta na dvouleté vízum, a zalíbilo se nám tu natolik, že jsme se rozhodli zkusit to tady nadýl.

A nechybí ti život v Česku? Plánuješ někdy návrat, tak jako ses vrátila na Blog iDNES.cz?

Samozřejmě že chybí. Na mamku a na rodinu myslím každý den. Hlavně když oni spí, takže se kolikrát bojím, že mají kvůli mně špatný spaní. Ale doufám, že už se naučili vypínat si wifi na mobilu, aby je to ustavičné pípání pořád nebudilo. A co se týče plánování návratu, tak jestli mě život v zahraničí za ty roky něco naučil, tak je to právě neplánovat. Možné je totiž opravdu všechno. Snažím se neupínat na to, co by mělo být, ale raději si užívat toho, co momentálně je.

Autor: Blog Info | pátek 3.9.2021 9:58 | karma článku: 13,95 | přečteno: 1424x
  • Další články autora

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předaly ceny Bloger roku 2023

Co by to bylo za Blogera roku, kdyby nenásledoval blogerský večírek. Už podruhé v pražské restauraci Žebeerková Kozlovna, kam dorazily největší stálice naší blogerské scény.

17.6.2024 v 12:02 | Karma: 14,59 | Přečteno: 843x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Komu přálo štěstí?

Bloger roku, to není jen soutěž autorů, ale i vás – čtenářů a hlasujících. Vítězové ankety jako každý rok vylosovali po třech jménech. Kdo se letos může těšit na knižní ceny od partnera ankety?

7.6.2024 v 9:44 | Karma: 6,34 | Přečteno: 342x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Pozvánka: Vyhlášení Blogera roku 2023

Anketa Bloger roku by bez něj nebyla úplná, stejně jako blog by nebyl tak docela úplný bez off-line mezilidských vztahů. Oč se jedná? Pochopitelně o tradiční vyhlašovací večírek!

4.6.2024 v 13:21 | Karma: 6,13 | Přečteno: 419x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Hotovo, dobojováno. Blogerem roku Šiša, vypravěčem roku David Vlk!

Letošní ročník Blogera roku je za námi. Své favority jste podporovali hlasováním v anketě a stejně jako loni to dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho jediného hlasu. Kdo vyhrál ostatní ankety?

3.6.2024 v 12:01 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3746x | Diskuse| Ostatní

Blog Info

Finále je tu. Hlasujte ve finále ankety Bloger roku 2023 a vyhrajte!

Nominační kolo skončilo, je tu ta nejdůležitější část ankety Bloger roku 2023. Kdo z nominovaných uspěje a odnese si tradiční sošku? Hlasujte pro své oblíbence a vyhrajte ceny od našeho partnera - nakladatelství ARGO!

20.5.2024 v 11:03 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3856x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 765
  • Celková karma 16,21
  • Průměrná čtenost 7449x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.