Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravá závislost

Jsem kačer. Ne ten s latinským názvem Anas platyrhynchos, ale ten s názvem anglickým cacher. Možná si klepete něčím na hlavu, ale zadržte... Nejsem cvok, jen příslušník obrovského  celosvětového společenství.

Když jsem se před několika lety seznámila s geocachingem, kterému se začala věnovat moje dcera, taky jsem si chvilkami klepala na hlavu. To když během procházky - ač dospělá a čerstvá matka - prolézala křoví, lezla po plotech či osahávala lavičky. Přišlo mi šílené, když se večerní venčení psa podřizovalo nové kešce, když na výletě dcera opustila dítě a zmizela na dvacet minut v lese, protože keš se nacházela 300 od značené cesty. Pak i začala nutit manžela, aby jí vylezl támhle na ten strom, a když se k tomu neměl, lezla tam sama.

Občas mě nenápadně vzala s sebou, prohodila, že je to skvělá zábava pro starší manželský pár a že má mezi svými známými spoustu takových dvojic, které si zpestřují důchod lovem kešek.  

Samozřejmě přišel den, kdy mi zvědavost nedala a já odlovila svou první. Ještě bez navigace, jen podle mapy. Byla jsem na sebe hrdá a vydala se pro další. Ta mi dala tak zabrat, že jsem se rozhodla pořídit si navigaci. A pak už to šlo samo. Dnes za cvoka považuje manžel mě, ale to mu nebrání mě na cesty za většinou z nich doprovázet. A dokonce se stal jakýmsi "dohledávačem" tam, kde já ztroskotávám, nebo mi chybí fantazie.

Geocaching je skvělá zábava, možná i tak trochu závislost. Jen někde "pípne" nová keš (fajnšmekři si nechávají na mobil posílat zprávu o tom, že vznikla nová keška, odtud ono pípnutí), davy lovců se vydávají na cestu. Opouštějí teplo rodinného krbu, pískoviště i rozdělanou práci a vyrážejí za FTF - tedy pomyslnou zlatou medailí za první nález. Podezřívám některé kolegy, že mají u lůžka nachystané oblečení do terénu včetně lan a baterek - to kdyby se jednalo o složitější terén - aby byli vždy připraveni. Klíčky od auta mají zcela určitě i v posteli pověšené na krku, to aby se nezdržovali jejich hledáním. O první místo se tak často dělí až pět šílenců, jejichž domovy jsou od sebe vzdálené i více než desítku kilometrů.

Pro keš a s ní spojený bodík jsou kačeři ochotní vlézt do bahna, riskovat klíšťata v křoví, potopit se do rybníka, vlézt do  kanálu i vyšplhat se na strom. Jen mě trochu mrzí, že v poslední době se trochu vytrácí původní záměr - vyhnat lidi zpět do přírody, aby poznávali, jaká máme na zem zajímavá místa. Většina mladších kačerů jezdí málem až ke kešce autem, jen aby tam byli co nejdřív.  Nestačí si pak vychutnat specifickou atmosféru místa. Jen v okolí svého města jsem prozkoumala díky geocachingu tolik nových míst, o jakých se mi ani nesnilo. Nejsou vždy jen krásná, ale aspoň si člověk uvědomí, že to my jsme ti, co za to můžou. Ač nepatřím mezi dorostence, už mám i nějaký ten "zářez na pažbě" včetně lezeckého zážitku na opravdovém horolezeckém laně, ač jsem se zapřísahala, že do výšek - nikdy! Prostě člověk si může vyzkoušet, co zvládne.

Většina geocacherů je natolik soudná, že dělají opravdu jen to, na co mají. V Praze u Bertramky - no ano i na takovém místě se najde nějaká ta keš - jsme potkali dvě stařenky, jedna o holi. Součet jejich věku jistě přesáhl 150, což jim nebránilo, aby hledaly kešky a smysluplně trávily pěkný den.

Na geocachingových setkáních, eventech, se sejde spousta "stejně postižených" lidí a vězte, že si mají vždy o čem povídat. Jen občas vzbudí pozdvižení. Jednou, když jsem odcházela z jedné takové akce, u mě zastavilo auto a řidička se mě ptala, ze co ti lidi tam u toho pomníku demonstrují. Jindy zase, když jsme se blížili s manželem k jednomu lesnímu setkání, varoval nás proti nám běžící muž: "Pozor, je tam banda nějakých šílenců!"

Tak až někdy půjdete třeba do kauflandu a kolem nedalekého křoví bude chodit nějaký člověk dvacet minut kolem dokola, a vždycky, když bude mít pocit, že se nikdo nedívá, rozhrne křoví a jukne dovnitř, nebo z okna uvidíte dámu středního věku, jak se opatrně rozhlédne, pak shodí bundu a hupsne na strom, nebo naopak vleze po kolenou pod lavičku, nejsou to ani blázni, ani teroristi. Jsou to kačeři. A vůbec, co vám brání stát se jedním z nás?

Autor: Jaroslava Indrová | pátek 28.4.2017 17:29 | karma článku: 16,57 | přečteno: 523x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 274x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 498x | Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy