Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Strašák plošného testování žáků

Jedni ho prosazují, druzí se před ním brání zuby nehty. Jde o testování žáků společně se stanovením minimální hranice, jež by je opravňovala ucházet se o studium střední školy s maturitou. Není to mnoho povyku pro nic?

Když jsem dělala příjímačky na gymnázium, měla jsem jasno. Buď udělám přijímačky a můžu jít na gympl, popř. na jinou střední školu, nebo neudělám a skončím na učňáku. Vím, bylo to za hluboké totality, ale připadalo mi to spravedlivé, stejně tak jako to, že někteří z nás už po prváku odpadli, protože jim to "nešlo", a tak ředitel doporučil rodičům přestup na lehčí školu. 

Dnes by rodiče považovali za tragedii, kdyby jejich dítě nešlo na školu s maturitou, přestože má už v páté třídě trojky a v sedmičce několik čtyřek. Přesto se opravdu většina těchto dětí na nějakou tu školu dostane, a dokonce jí i nějak proleze. Zádrhel nastává většinou u státní maturity, kde Františka nikdo nezná, a tudíž nad ním nikdo nemůže přimhouřit oko. 

Budou-li zavedeny hranice, pod kterou školy nebudou moci sáhnout, nastanou dva problémy. Některé školy nenaplní kapacitu (a bude jich zřejmě dost) - co pak s učiteli, pro které nebude práce? A tím, že nebude dost studentů, bude ohrožena sama existence některých škol. Prozatím tyto školy nabraly, "co mělo ruce nohy" a učitelé plivali krev, aby "studenty", kteří nejen že talentem zrovna nehýřili, ale často bylo studium hlavně zbožným přáním rodičů než jich samých, dostrkali k maturitě.

Prý hrozí, že školy budou srovnávány podle těchto testů a rodiče si budou vybírat jen ty, které produkují premianty. Omyl - rodiče i děti samotné vybírají školy podle toho, kde jim dosažení cíle dá nejméně práce. Kde to "dávají za hubičku" - a věřte, že i takové školy se najdou, protože jinak by nepřežily. Škola, která má nálepku "náročná", je pro mnoho slabších postrachem - a náročná neznamená těžký studijní obor. Jak pak může být maturita srovnatelná, když za stejný výkon dostanou žáci na různých školách zcela odlišné známky? Srovnávací testy sice vypoví o stavu v daném okamžiku, ale prof. Vondrák, který řekl, že zde jde o standardizaci, aby se školy dostaly na srovnatelnou úroveň, má pravdu v tom, že základní penzum vědomostí by měli mít všichni uchazeči o rovnocenné vysvědčení stejné. 

Další argument, že by učitelé neučili, ale jen připravovali žáky na testy, opět neobstojí. Co asi tak dělají učitelé na učilištích s maturitou, chtějí-li, aby jejich studenti prošli maturitou úspěšně? A další argument, že přijímací testy budou nutit učitele základních škol drilovat žáky pro tyto testy, je stejně hloupý. Testy musejí být sestaveny tak, aby prověřovaly, co žák umí, a nikoli, co neumí. Pak - budou-li ověřovat učivo základní školy - budou dostatečně průkazné. A už dnes žádný přípravný kurz hloupého k přijímačkám nepřipraví, i kdyby za ně rodiče platili zlatem. Chytrému pomůže utřídit vědomosti a naučí ho proměnit je v dovednosti. Schopnosti si musí přinést s sebou, ty mu nikdo nevštípí. 

Opět mi přijde, že se tady hádáme o něco, co už dávno nejen u nás bylo prověřeno praxí a hlavně, že si na těchto diskusích kdekdo přihřívá svou polívčičku. Určitě stát přijde levněji testování žáků ještě před tím, než začnou studovat na střední škole s maturitou, než je na ní čtyři i více let držet, dostrkat je k maturitě, kterou nikdy neudělají - v nejlepším případě na několikerý pokus. A co si budeme povídat, s jídlem roste chuť, takže mnozí z nich to navíc ještě zkusí na vysokou, kam je taky přijmou, ale po roce či dvou stejně odejdou s nepořízenou, jen si je tam stát bude ještě nějaký čas vydržovat..

Mně se testy, jež by měly porovnat vědomosti a dovednosti žáků líbí, stejně jako hranice, pod kterou by neměly střední školy jít. Snad to konečně úroveň vzdělávání u nás posune aspoň o kousíček výš. Protože níž už to snad nejde. 

Autor: Jaroslava Indrová | středa 19.12.2018 20:57 | karma článku: 18,59 | přečteno: 413x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 6,63 | Přečteno: 282x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 238x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 281x | Diskuse | Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 347x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 502x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 12,67
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy