Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strašák plošného testování žáků

Jedni ho prosazují, druzí se před ním brání zuby nehty. Jde o testování žáků společně se stanovením minimální hranice, jež by je opravňovala ucházet se o studium střední školy s maturitou. Není to mnoho povyku pro nic?

Když jsem dělala příjímačky na gymnázium, měla jsem jasno. Buď udělám přijímačky a můžu jít na gympl, popř. na jinou střední školu, nebo neudělám a skončím na učňáku. Vím, bylo to za hluboké totality, ale připadalo mi to spravedlivé, stejně tak jako to, že někteří z nás už po prváku odpadli, protože jim to "nešlo", a tak ředitel doporučil rodičům přestup na lehčí školu. 

Dnes by rodiče považovali za tragedii, kdyby jejich dítě nešlo na školu s maturitou, přestože má už v páté třídě trojky a v sedmičce několik čtyřek. Přesto se opravdu většina těchto dětí na nějakou tu školu dostane, a dokonce jí i nějak proleze. Zádrhel nastává většinou u státní maturity, kde Františka nikdo nezná, a tudíž nad ním nikdo nemůže přimhouřit oko. 

Budou-li zavedeny hranice, pod kterou školy nebudou moci sáhnout, nastanou dva problémy. Některé školy nenaplní kapacitu (a bude jich zřejmě dost) - co pak s učiteli, pro které nebude práce? A tím, že nebude dost studentů, bude ohrožena sama existence některých škol. Prozatím tyto školy nabraly, "co mělo ruce nohy" a učitelé plivali krev, aby "studenty", kteří nejen že talentem zrovna nehýřili, ale často bylo studium hlavně zbožným přáním rodičů než jich samých, dostrkali k maturitě.

Prý hrozí, že školy budou srovnávány podle těchto testů a rodiče si budou vybírat jen ty, které produkují premianty. Omyl - rodiče i děti samotné vybírají školy podle toho, kde jim dosažení cíle dá nejméně práce. Kde to "dávají za hubičku" - a věřte, že i takové školy se najdou, protože jinak by nepřežily. Škola, která má nálepku "náročná", je pro mnoho slabších postrachem - a náročná neznamená těžký studijní obor. Jak pak může být maturita srovnatelná, když za stejný výkon dostanou žáci na různých školách zcela odlišné známky? Srovnávací testy sice vypoví o stavu v daném okamžiku, ale prof. Vondrák, který řekl, že zde jde o standardizaci, aby se školy dostaly na srovnatelnou úroveň, má pravdu v tom, že základní penzum vědomostí by měli mít všichni uchazeči o rovnocenné vysvědčení stejné. 

Další argument, že by učitelé neučili, ale jen připravovali žáky na testy, opět neobstojí. Co asi tak dělají učitelé na učilištích s maturitou, chtějí-li, aby jejich studenti prošli maturitou úspěšně? A další argument, že přijímací testy budou nutit učitele základních škol drilovat žáky pro tyto testy, je stejně hloupý. Testy musejí být sestaveny tak, aby prověřovaly, co žák umí, a nikoli, co neumí. Pak - budou-li ověřovat učivo základní školy - budou dostatečně průkazné. A už dnes žádný přípravný kurz hloupého k přijímačkám nepřipraví, i kdyby za ně rodiče platili zlatem. Chytrému pomůže utřídit vědomosti a naučí ho proměnit je v dovednosti. Schopnosti si musí přinést s sebou, ty mu nikdo nevštípí. 

Opět mi přijde, že se tady hádáme o něco, co už dávno nejen u nás bylo prověřeno praxí a hlavně, že si na těchto diskusích kdekdo přihřívá svou polívčičku. Určitě stát přijde levněji testování žáků ještě před tím, než začnou studovat na střední škole s maturitou, než je na ní čtyři i více let držet, dostrkat je k maturitě, kterou nikdy neudělají - v nejlepším případě na několikerý pokus. A co si budeme povídat, s jídlem roste chuť, takže mnozí z nich to navíc ještě zkusí na vysokou, kam je taky přijmou, ale po roce či dvou stejně odejdou s nepořízenou, jen si je tam stát bude ještě nějaký čas vydržovat..

Mně se testy, jež by měly porovnat vědomosti a dovednosti žáků líbí, stejně jako hranice, pod kterou by neměly střední školy jít. Snad to konečně úroveň vzdělávání u nás posune aspoň o kousíček výš. Protože níž už to snad nejde. 

Autor: Jaroslava Indrová | středa 19.12.2018 20:57 | karma článku: 18,59 | přečteno: 413x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 271x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 498x | Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Praze zadrželi podezřelého z vraždy devítileté ukrajinské dívky v Německu

14. června 2024  15:11,  aktualizováno  17:18

Pražští policisté zadrželi muže hledaného německou policií, který je podezřelý z vraždy devítileté...

Dva velké požáry ve středních Čechách: hoří výrobna pyrotechniky i sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16:46

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Čaputová pronesla poslední projev ve funkci, apelovala na sebevědomí a lidskost

14. června 2024  15:30,  aktualizováno  16:40

Zuzana Čaputová v pátek přednesla svůj poslední projev coby slovenská prezidentka. Následovat bude...

Na Slovensku stíhají Češku. Viní ji, že zastřelila a rozporcovala medvědici

14. června 2024  16:06

Slovenská policie obvinila z trestných činů pytláctví a porušování ochrany rostlin a živočichů...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy