Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státní, nebo školní?

Maturity jsou pomalu za námi, ale diskuse o nich neustávají. Není dne, kdy bych nenarazila na nějakou reakci. Zapojují se do nich jak odborníci, tak veřejnost a názory jsou samozřejmě různé. Zkusme se tedy podívat na pro a proti.

Úkolem státních maturit mělo být srovnání. Ano, tady souhlasím s odpůrci, v jistém smyslu srovnáváme nesrovnatelné. Úroveň těch, co zbyli – nedostali se na žádnou renomovanou střední školu, a tak skončili na učilišti s maturitou (protože na „obyčejný“ učňák jdou přece jen úplní zoufalci), musí být zákonitě mnohem horší, než maturitní zkouška vyžaduje. Učitelé na takovýchto školách by museli být kouzelníci, aby všechny své studenty připravili tak, aby alespoň prolezli. Vnímám to nejen já jako zcela nereálné. Není divu, že se pak řeší úroveň učitelů, zadání maturit, hodnotitelé státní maturity, jen skutečná příčina se nám nějak vytratila. Kde nic není, ani čert nebere. A to nemám nic proti učňům, jedenáct let jsem na učilišti učila.

Pro zlepšení situace není řešením vrátit maturity do škol, protože úspěšných by bylo sice více (všichni víme proč), ale úroveň maturitní zkoušky by to zcela jistě nezvedlo, ba naopak. Řešením je podívat se na samotný systém školství, na počet škol s maturitou (včetně gymnázií a lyceí), na způsob práce na základních školách. Řešit třeba to, proč se rodiče snaží téměř za každou cenu své děti z nich převést na víceleté gymnázium, i když ty na to zcela evidentně nemají! Většina ctižádostivých rodičů považuje za potupné, nepodaří-li se jim dostat děti když ne na víceleté gymnázium, alespoň na školu s rozšířeným vyučováním čehokoliv. Přičemž skvělá práce základních škol by mohla být důležitým momentem při rozhodování dětí, kam po jejím absolvování. (I když besedy podobné té z Pelíšků asi moc nepomohou :-))

Nechci působit jako staromilec, ale do jisté míry musím souhlasit s větou, kterou jsem zaslechla v tramvaji. Dotyčná tvrdila, že jsme měli dokonalé školství a co máme teď? Bordel na kolečkách! Souhlasím s tím, že jsme ve snaze modernizovat „spláchli do záchoda“ i to, co fungovalo. Třeba maturity pro učně. Víme, že hlavně hoši mohou dozrávat pomaleji a jejich prospěch a přístup ke škole se zlepšuje s věkem. Pokud takoví dříve skončili kvůli neprospěchu na učilišti, dostali později šanci maturitu si dodělat – prošli přijímacími zkouškami a studovali buď v tzv. nástavbách, nebo dálkově.  Byl jich zlomek a na maturitu se nadřeli. Dnešní učni s maturitou nemají ani pořádnou praxi, ani „nedřou“, aby měli maturitu. Nechávají všemu volný průběh, a když vyletí, podají stížnost na učitele, na systém, na cokoliv. Třeba to vyjde. Hlavně aby nemuseli chodit do práce.

Budu hlasovat stále pro státní maturitu i se všemi nevychytanými mouchami, které má. Nebudu hlasovat pro zmírnění, ale pro profesionální přístup – jak při zadávání, tak při hodnocení. Ale srovnávejme srovnatelné. Učňovské školy patří o úroveň níž, neboť nemají vychovávat budoucí vysoce specializované odborníky ani vysokoškolské studenty, ale odborníky pro praxi, kvalifikované dělníky a řemeslníky. Těch je potřeba jako soli. Ani finanční pobídky při hledání učňů nyní nepomáhají. A pokud z učňovských škol budou vycházet jako dosud nedopečené maturanti, bude to v budoucnosti ještě větší tragédie než dnes, kdy šikovné řemeslníky vyvažují málem zlatem. A pořád budeme řešit, jestli je matematika těžká, mají-li mít učni jeden, či dva jazyky, kolik testů mají psát, zda je písemka o 250 slovech náročná… A vůbec, uvědomil si „tam nahoře“ vůbec někdo, že maturitní vysvědčení - jedno jaké - je vstupenkou na vysokou školu? Není třeba hned dostudovat, je třeba to zkoušet, třeba se někde smilují a dají mi to. A někde dají, určitě, protože taky potřebují dobývat chléb svůj vezdejší. A dokud rodiče své „studenty“ živí… mohou to zkoušet pěkně dlouho.

Nepřipomíná vám to písničku a psu a jitrničce? Stále dokola. Teď, až se dořeší stížnosti, všechno utichne a příští rok touto dobou vše začne nanovo. Nebo se tímto problémem konečně někdo začne zabývat seriózně? Myslím, že je nejvyšší čas. Pomalu se stáváme státem s nejvyšším počtem otitulovaných hlupáků.

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 11.6.2018 18:43 | karma článku: 10,59 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 276x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 499x | Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Bouří nad Olomouckým krajem, meteorologové zaznamenali supercelu s kroupami

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  16:36

Nad Moravou prošla intenzivní supercela. Zasáhla pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Ještě...

V Praze je nová magnetická rezonance. Vyšetří od hlavy po patu

19. června 2024  16:25

Ve středu otevřela poliklinika Agel na Praze 2 nové pracoviště magnetické rezonance. „Jsme...

Státní úřady mají být v krajských městech, říká novopečený europoslanec Farský

19. června 2024  16:24

Přes čtyřiačtyřicet tisíc preferenčních hlasů získal při volbách do Evropského parlamentu právník a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy