Pro koho jsou víceletá gymnázia?
Na nižším gymnáziu jsem učila od samotného počátku. Když první „dětičky“ na gymnázium nastoupily, bylo to jako zjevení. Všechno to, co ti velcí cestou školstvím poztráceli, tihle malí měli. Byli aktivní, draví, učili se strašlivě rádi, mohli se doslova přetrhnout, kdo půjde k tabuli, kdo první odpoví. Byly mezi nimi velice chytré děti, které – jak jsme jim tehdy s úžasem předpovídali – opravdu většinou něčeho dosáhly.
K osmiletým (tehdy ještě sedmiletým) gymnáziím přibyla šestiletá, jejich počet se postupně násobil a úroveň začala klesat. I když stále ještě na osmiletých gymnáziích je většina dětí, které tam patří, pro mnohé děti je cesta gymnáziem nad jejich síly a neúměrně je zatěžuje. Ale rozhodne-li se škola otevřít dvě třídy po 30, nemůže ředitel říci: „Našim nárokům vyhovuje jen 40 dětí, ostatní odmítneme.“ Naplnit obě třídy je nutné, protože stejně je nutné zajistit učitelům úvazek. Sítem tak procházejí i děti, které se se zvýšenými nároky gymnázia vyrovnávají obtížně. To je pohled školy.
A z pohledu rodiče? Máte dítě s IQ 136? Pak jeho směřování je jasné. Máte hodné, nepříliš průbojné, ale pilné a pracovité dítko? Určitě ho budete chtít dát na gymnázium taky, protože je vám jasné, že mezi „zbytkem třídy“ bude strádat. Budou mu chybět tahouni, bude možná dokonce za svou píli šikanováno. Na gymnáziu mu bude líp! Ale opravdu bude, jestliže se už od primy bude muset denně několik hodin učit, brzy začne dostávat trojky, možná i nějakou tu čtyřku? Vybudí ho to? Zdeptá?
Pro mnohé rodiče – hlavně ve velkých městech - se stalo osmileté gymnázium otázkou prestiže. Ono pochlubit se širší rodině: „Naše Maruška chodí na prestižní gymnázium,“ zní jinak, než že chodí na sídlištní základku. Proto jsou mnozí rodiče ochotní zaplatit jakoukoliv částku za přípravné kurzy, příručky, doučování apod. Hlavně aby se dítě na školu dostalo. Pak nabuzení rodiče během studia pořádají nájezdy na ubohé učitele, kteří mají z „chcíplé myši“ udělat bojovného lva se sloní pamětí – což samozřejmě nelze. Jestliže pro mnohé děti by byly jejich výsledky – o nichž vědí, že jsou spravedlivě stanoveny - přijatelné, často se totéž o jejich rodičích říci nedá. Nejen že jsou vůči dětem nekritičtí, snaží se je vybičovat k co nejlepším výsledkům, ale z těch horších viní učitele a děti proti nim navádějí. Učit na nižším gymnáziu je dřina odpovídající práci v železárnách. A bez jistých výsledků.
A jak z toho ven? Vrátit se na začátek. Chytrých dětí ani nepřibývá, ani neubývá, proto by počet výběrových škol měl odpovídat statisticky předpokládanému počtu talentovaných dětí. Pak snad bude spokojenost na obou stranách. Na nižším gymnáziu nebudou propadlíci a čtyřkaři, nebude třeba doučování, odpadne neúměrný stres neúspěšných dětí i jejich rodičů a na základních školách zůstane část chytrých děti, které potřebují možná jen mírnější tempo, ale v běžné třídě budou vynikat. Vždyť mají za čtyři roky druhou šanci studovat - na čtyřletém gymnáziu. A spoustě dětí čtyřletý odklad jen prospěje. Je to tak těžké uskutečnit?
Jaroslava Indrová
Maturita? Maturita!

Venku je sice zima „jako na Sibiři“, ale kaštany vesele kvetou. Podle kolegyně bioložky nevyšší čas, aby začaly ústní maturity.
Jaroslava Indrová
Jsme češi, ale neumíme Česky

Nevím, jestli pan ministr někdy opravoval středoškolákům diktáty z češtiny nebo maturitní slohy. Ale asi ne, protože jinak by nemohl navrhnout angličtinu od první třídy.
Jaroslava Indrová
Pohádka o chlapečkovi a škole

Byl jednou jeden chlapeček a ten měl spoustu trápení s dospělými. I proto se moc těšil na školu. Chtěl mít jedničky a hvězdičky a sluníčka, ale byl moc často nemocný, a tak začaly přibývat spíš černé puntíky a prasátka.
Jaroslava Indrová
Stáří se prodraží

Včera jsem si byla koupit kapky do očí, které mi doporučil lékař. Věděla jsem, že nepatří k nejlevnějším, ale cena, kterou vyřkla lékárnice, mi vyrazila dech.
Jaroslava Indrová
Digitalizace po česku

„Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systémy k dispozici v červnu 2024. Prý se všechny žádosti sloučí do jedné, vše se zjednoduší, řízení se zkrátí. Jenže, jako už po tolikáté, skutek utek.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Hnutí Stačilo!
Kandidáti z uskupení středopravicového až silně levicového zaměření budou v letošních sněmovních...
Piráti slibují, že vrátí lidem peníze, o něž je připraví nové emisní povolenky
Před příliš vysokým růstem cen kvůli novým emisním povolenkám chtějí lidi ochránit Piráti...
Strana zelených (Zelení)
Strana zelených si zakládá na ochraně životního prostředí a přírody. Důraz klade také na sociální...
Němka v budově fakulty oslavovala střelce. Dostala podmínku a nesmí do Česka
Hodně rychle dostihla spravedlnost občanku Spolkové republiky Německo, která minulou středu v...
- Počet článků 382
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1892x