Patříme mezi rozvojové země?
Česká republika se zařadila ve schopnosti porozumět psanému textu kamsi mezi rozvojové země. A to je průšvih. My, země Komenského, Čapka, dvou nositelů Nobelovy ceny kdesi na chvostu? I rozhodlo se ministerstvo školství, že učitelé – ostatně většina z nich dostala oproti státním zaměstnancům přidáno – to spasí. Budou děti učit číst. Nejen češtináři, ale i zeměpisáři, ba dokonce tělocvikáři. Ono porozumět fotbalovým pravidlům opravdu není žádná legrace, ale jestli právě toto spasí čtenářskou gramotnost českého národa, je diskutabilní.
Pravdou je, že české školství stále stojí na krásně vedených sešitech. Vzpomínáte jako já na pololetí, kdy jsme se snažili na svých sešitech vylepšit, co se dalo, protože přicházelo zúčtování? Tedy známkování úpravy – což mohlo vychýlit jazýček vah spravedlnosti klidně od očekávané jedničky k dvojce či trojce. Mně to vždycky strašně štvalo, protože barevné podtrhávání a ilustrování sešitů mi přišlo jako ztráta času. A což teprve linkování okrajů – na to zase byla specialistou generace mých dětí. Vzpomínám, že v září vždy linkovala celá rodina – ono těch sešitů se sešlo najednou i deset. A k čemu to vše dnes, když dnešní trh s učebnicemi se předhání, která učebnice je hezčí, lepší, zábavnější? Možná právě proto i dražší a tím mnohdy i nedostupnější. Nedovedu si jinak vysvětlit, proč rodiče stále omlouvají neschopnost svých dětí tím, že na základní škole jim stačilo naučit se to, co měli v sešitě, a často i na střední vyžadují totéž. Ono je to jednoduché učit se z výcucu, hesel a zapsaných pravidel. Ale vytáhnout si to nejdůležitější z textu sám – to už vyžaduje onu funkční – či čtenářskou gramotnost.
Ale stejně si myslím, že naučit dítě opravdu číst – ne skládat písmenka ve slova – musí rodiče. Žádná škola nemůže jejich roli nahradit. Ať je to v tolik diskutované výchově k rodičovství či ke čtenářství. Když jsem byla předškolák, čítávali mi rodiče. V mladším školním věku jsem četla já jim – ne 10 x pět řádků v čítance, dej rodičům podepsat, ale pěkně opravdovou knížku s velikými písmeny na pokračování. A věřila jsem upřímně, že se nemohou pokračování Honzíkovy cesty či Odvážné školačky dočkat. Stejně tak jsem to praktikovala já. Ani já, ani moje děti nemají s psaným textem problém, i když je i mě ta první knížka bolela – jako všechno, co se člověk musí naučit. Ale stali se z nás čtenáři. A s tím i ti, kterým nevadilo učit se z učebnice a ne si okopírovat (vlastně tehdy to bylo ještě opsat) spolužákův sešit. I když v době nemoci pravidelně učitelky přesto posílaly hodné spolužáky se sešity k opsání.
Pořád něco řešíme. Pořád přemýšlíme, kdo je vinen. Různé instituce si problémy přehazují jako horký brambor. Ale tady zapomínáme na rodinu. Škola by měla být až na druhém místě. Rodina je to hlavní. Kdyby se učitelka na hlavu postavila a ušima se při tom odrážela (moje oblíbené rčení), tak to nepomůže, když rodina bude její snahu sabotovat. Největším vzorem vždycky budou rodiče. Proč by dítě mělo číst, když rodiče nečtou, nebo maximálně Blesk. Proč by mělo poslouchat učitele, když rodiče o nich mluví nepěkně. Ministerstvo pak může vydat desítky návodů, co mají učitelé dělat, a bude to k ničemu. Budeme národem, kde většina lidí složí nějakou maturitu, ale nebude si umět vypočítat procenta splátkového kalendáře své půjčky, přečíst si návod na sestavení skříně, nastudovat si návod k použití přístrojů nezbytných k záchraně života. Dokud většina národa bude číst Blesk a dívat se pravidelně jen na Novu, může ministerstvo školství vymýšlet, co chce. Vidíme to na romských dětech. Kdyby se všechny instituce přetrhli, dokud se nezapojí rodiče, je jejich snaha marná.
Proto než zase zapnete Novu a zasednete k nějakému hororu či trileru, sedněte se chvilku s dětmi a požádejte je, aby vám něco přečetly, nebo aspoň souvisle vyprávěly. A dělejte, že vás to enormě zajímá, že bez toho nemůžete být. Z vašich děti vyrostou vzdělaní lidé, nebo aspoň takoví, kteří se ve složitém světě neztratí. A bude to vaší zásluhou, ne zásluhou ministerstva školství. Ale vaší zásluhou to může být i opačně....
Jaroslava Indrová
Maturita? Maturita!

Venku je sice zima „jako na Sibiři“, ale kaštany vesele kvetou. Podle kolegyně bioložky nevyšší čas, aby začaly ústní maturity.
Jaroslava Indrová
Jsme češi, ale neumíme Česky

Nevím, jestli pan ministr někdy opravoval středoškolákům diktáty z češtiny nebo maturitní slohy. Ale asi ne, protože jinak by nemohl navrhnout angličtinu od první třídy.
Jaroslava Indrová
Pohádka o chlapečkovi a škole

Byl jednou jeden chlapeček a ten měl spoustu trápení s dospělými. I proto se moc těšil na školu. Chtěl mít jedničky a hvězdičky a sluníčka, ale byl moc často nemocný, a tak začaly přibývat spíš černé puntíky a prasátka.
Jaroslava Indrová
Stáří se prodraží

Včera jsem si byla koupit kapky do očí, které mi doporučil lékař. Věděla jsem, že nepatří k nejlevnějším, ale cena, kterou vyřkla lékárnice, mi vyrazila dech.
Jaroslava Indrová
Digitalizace po česku

„Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systémy k dispozici v červnu 2024. Prý se všechny žádosti sloučí do jedné, vše se zjednoduší, řízení se zkrátí. Jenže, jako už po tolikáté, skutek utek.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Od házené k medicíně. Češku přijali na prestižní univerzitu, v cestě jí stojí peníze
Bývalá profesionální házenkářka a studentka 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Markéta Spurná...
OBRAZEM: Nechat se zahanbit manželem? Ne. První dáma ukázala, co na motorce umí
Motorky jsou společným koníčkem prezidentského páru. První dáma Eva Pavlová, která stejně jako její...
Setne Izrael i hlavu Íránu? Ajatolláhovou smrtí by mohl padnout celý režim
Premium Izraelským terčem se může stát i sám íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí, pokud Teherán bude...
Obchodník potřebuje kamenný krám i webshop. Klíčové jsou emoce, říká designér
Zákazníci chtějí víc než jen produkt, chtějí zážitek, říká Dalibor Bárta, šéf společnosti Bakof...
- Počet článků 382
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1892x