Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obědy zdarma

Na školní jídelnu má snad každý Čech vzpomínky, kterým se zasměje většinou až po spoustě let. Původně to byly situace spíš tristní. A nemusí se jednat o UHO.

Nedávno jsme s kamarádkou ze základky trochu vzpomínaly a došlo i na školní jídelnu. Zajímavé, že jsme se ani jednou nedotkly kvality pokrmů, ale například jsme si obě vzpomněly na to, jak nás družinářky nutily dojídat i to, co nám nechutnalo. Jak my jsme se je snažili převézt a schovávali jsme tlusté maso pod jazykem nebo pod líci a pak je utíkali vyplivnout. Jak jsme přemlouvali kuchařky, aby nám přidaly buchtiček s krémem a nedávaly plíčka. Moje "těžká" chvilka nastávala, když byl hrách. To jsem potom proseděla v jídelně dobrou hodinu a stejně nakonec do mě družinářky nechutnou studenou hmotu narvaly se slovy: "Rodiče to platí, tak to musíš sníst!"

Nedávno jsem se ptala vnučky třeťačky, jak jim vaří ve školní jídelně. Říkala, že dobře, že třeba dnes jí kuchařka dala veliké maso. Na dotaz, jaké bylo, odpověděla, že neví, ho nejedla. U nás v jídelně se obědy čipují - žádné lístky už nejsou. Neodebraný oběd je tak hned viditelný, proto mnozí žáci, kterým se na oběd nechce, ale zároveň chtějí mít doma klid,  jídelnou jen proběhnou a cestou si čipnou. Jaký rozdíl proti naší soudružce vychovatelce, která nás neustále přesvědčovala o tom, že jídlem se nesmí plýtvat, protože ve světě je spousta dětí, které by za náš oběd daly kdoví co. I proto mě před dvěma lety překvapil Zajíček na koni, který mě požádal o splnění vánočních dětských přání. Zjistila jsem, že i u nás jsou děti, které si k Vánocům přejí, aby mohly chodit na obědy. 

Touto situací se v poslední době začaly zabývat i Ano a ČSSD, která chce obědy pro děti v mateřinkách a na prvním stupni zadarmo plošně. Poslouchala jsem besedu s poslankyní Gajduškovou, která neustále obhajovala plošné hrazení, protože údajně zjišťování nároků příspěvky by bylo dražší než oněch předpokládaných 5 mld. korun.

Chápu naprosto důvody, proč, ale nechápu onu plošnost. Prý děti, které na obědy chodí, čerpají státní dotaci, a ty, které nechodí, protože na ně nemají, o ni přicházejí. To je zdůvodnění hodné Šalamouna. Čím méně lidí bude o obědy zdarma žádat, tím více z oněch 5 mld zbude pro chudé a děti z opravdu potřebných rodin mohou dostat ještě příspěvek na sešity, na obaly, popř. na cvičební úbor. Jistě je pro matky samoživitelky stejně těžké kupovat rostoucímu dítěti tenisky jako obědy. 

Ale o hladu bych nemluvila. To vypadá, jako by matky samoživitelky dětem nedávaly najíst, to bychom je uráželi. Děti najíst dostanou, ale jejich jídlo je nutričně chudé. V dnešní době je také spousta dětí, které nechodí na obědy z opačného důvodu. Jídlo jim nechutná, jsou z domova zvyklé na lepší. Tak jak to teď udělat?  Naženeme všechny děti od první do páté třída na oběd povinně a dozor nad nimi bude stát, dokud to nesnědí, protože se státními penězi se neplýtvá? Naše soudružka vychovatelka by měla radost! Ale chodit musí všechny, protože ty, které by nechodily, by se přece okrádaly o dotace!! A bohatí rodiče prý místo placení obědů mají přispívat dary škole. Ha, už to vidím.

Souhlasím a asi většina národa bude se mnou zajedno, že dětem z problémových rodin by se mělo pomáhat. Ale ne za cenu "dojení státní kasy"! Není přece problém nastavit jasná a konkrétní pravidla, kdy rodiče o dotaci mohou požádat. Připadá mně, že u nás to je vždycky tak nějak "na levačku". Někdo něco vymyslí, ale nepromyslí si vše až do konce, se všemi případnými důsledky. Ví např. někdo, kolik jídla ve školní jídelně projde talířem a skončí v kbelíku? Přijďte se podívat, kolik jogurtů, pomerančů, banánů, jablek, které děti dostávají místo zákusku, se povaluje po parapetech, válí se po stolech i pod nimi a nemluvím o praskajících odpadkových koších. Kolik dětí si vezme oběd a téměř netknutý ho vrátí! Je jeho, tak si s ním může dělat, co chce. A co s ním udělá, když už "nebude jeho"?

Zrušili jsme bezplatné svačinky u větších dětí, které končily také často v odpadkovém koši. Teď naši zastupitelé cílí na "malé děti", když u těch velkých nezabodovali. Ale podle mě by se na to měli vybodnout. takový blbý výmysl jen dá zabrat státní kase a peníze budou chybět jinde. Přispívejme tam, kde je to potřeba a řiďme se heslem: Pomoci můžeme jen tomu, kdo naši pomoc přijme. Tak ji nabídněme, ale nevnucujme všem.

Autor: Jaroslava Indrová | čtvrtek 6.12.2018 18:39 | karma článku: 29,89 | přečteno: 978x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 276x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 499x | Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Po nehodě na Islandu zůstává šest Čechů v nemocnici, dva jsou v umělém spánku

18. června 2024  14:59

Po páteční nehodě autobusu s českými turisty na Islandu zůstává šest klientů pojišťovny Uniqa v...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Když jsem ho pouštěl, chrápal, hájí se koloběžkář souzený za zardoušení motorkáře

18. června 2024  14:57

U plzeňského krajského soudu dnes pokračovalo hlavní líčení s Janem Navrátilem, který se vloni na...

Farageovi kandidáti chválí Hitlera. Může za to prověřovací firma, čílí se lídr

18. června 2024  14:33

Kandidáti britské nacionalistické strany Reform UK vedené Nigelem Faragem čelí kontroverzím. Jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy