Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde není žalobce, není...

Ministerstvo dopravy projednává změny v autoškolách a v přidělování řidičských průkazů, protože mladí řidiči příliš často bourají. Chtělo by se říct pozdě, ale přece. Ztracené životy  vrátit nejde, ale přesto...

Prý nás čekají řidičáky na zkoušku na dva roky. Jako učitelka na gymnáziu vidím, že řidičák si dělá většina "dětí" ihned po dovršení osmnáctých narozenin. A většina z nich zkoušky napoprvé neudělá. Čeká je jedna až dvě opravy. Co je instruktoři učí? Jak je trénují, že napoprvé projde málokdo? Prý u zkoušek dostávají pokyny, aby zahnuli do jednosměrné ulice, zaparkovali na zákazu stání, přidali v místě omezení rychlosti, a když poslechnou, jak jsou z jízd zvyklí, letí. Ano, všechny tři možnosti jsem od "vyhozených" studentů slyšela. Není divu, že když konečně řidičák dostanou a konečně mohou jezdit bez "buzerace", rozbalí to naplno. Navíc málokdo z nich má vlastní "starší" auto na vyježdění. Většinou hned usedají za volant rodičovských silných "kár" a v nejhorším případě vozí své vrstevníky, před nimiž se chtějí ukázat.

Přesto nevím, jak moc zkušební řidičáky pomohou, protože podle mě - ale nejen mě - je pes zakopán jinde. Problém není jen v nezkušenosti mladých řidičů. Na silnicích chybí zodpovědní policisté, kteří by kontrolovali průběžně, hlavně na kritických místech. Jedním takovým procházím dnes a denně. Stalo se tam už hodně dopravních nehod, které odnášejí nejčastěji chodci. Velmi frekventovaná křižovatka, kterou není možné z žádné strany projet na jedna světla - snad možná o půlnoci v sobotu.  I proto řidiči, kteří to vědí, "dojíždějí" na červenou - minimálně tak dvě auta. V té době už samozřejmě mají zelenou chodci a - tragédie je tady. Policistu na křižovatce neuvidíte, jak je rok dlouhý (pokud tu nevyšetřují nějakou nehodu) - jen jednou posloužila jako cvičná křižovatka pro celou třídu mladých dopraváků, kteří se tu buď zaučovali, nebo dělali nějaké zkoušky. Všichni víme, že policistů je málo, i těch dopravních, ale křižovatka má ze všech směrů kamery. Nestálo by za to využívat alespoň je? Namátkou. Jak píšu v titulku, kde není žalobce, není soudce. 

Zakázané ovoce chutnalo vždycky a trest za přestupek - přiměřený a hlavně včas udělený by mohl pomoci aspoň částečně situaci zlepšit. Místo velkých předem ohlášených sezónních policejních akcí, by měly kontroly probíhat pořád. Na různých místech, v různou dobu, různě dlouho. Možná by pak policisté neměli tolik práce s vyšetřováním nehod a měli by na průběžné kontroly víc času. Zatím se dopředu počítá s neukázněností řidičů, s tím, že neumějí zipovat, že nedodržují odstupy, že zaparkují, kde nemají a pod. Před našim domem denně někdo parkuje přímo za značkou zákaz vjezdu nebo na žlutém kříži před kontejnery a roky se nic neděje. Místo prevence se debatuje  o výši pokut a počtu bodů. Ne že by dopraváci nekontrolovali vůbec, ale některé kontroly se jeví spíš jako pokus jak snadno a rychle naplnit kasu - ne nadarmo je mnozí řidiči vnímají spíš jako šikanu než odpovědnou kontrolu. Na místech, která nejsou nebezpečná, kde se můžou policisté dobře schovat a pod. 

Když před léty probíhaly opravy jedné z páteřních ostravských komunikací, stěžovali si řidiči na to, že v opravovaném úseku je rychlost snížená na 40 km v hodině, že to je vzhledem k situaci zbytečné. Nechci nikoho jmenovat, už si přesně nepamatuji, kdo poskytl tisku rozhovor, ale onen odpovědný člověk prohlásil, že čeští řidiči jsou nezodpovědní, že když se někde dá čtyřicítka, většina pojede v průměru o dvacet kilometrů rychleji, takže je vlastně všechno v pořádku. Není a hned tak brzy nebude. Ani s řidičáky na zkoušku.

Autor: Jaroslava Indrová | pondělí 11.2.2019 15:23 | karma článku: 10,80 | přečteno: 368x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Pozor na gaslighting!

V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.

2.6.2024 v 0:00 | Karma: 5,36 | Přečteno: 276x | Kultura

Jaroslava Indrová

Když vás zradí zdraví

Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...

1.6.2024 v 10:22 | Karma: 11,92 | Přečteno: 237x | Společnost

Jaroslava Indrová

Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?

Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.

24.5.2024 v 11:29 | Karma: 12,09 | Přečteno: 280x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 499x | Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 376
  • Celková karma 13,71
  • Průměrná čtenost 1897x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy