Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak jsme se za totáče připravovali na atomovou válku

Jsou to zhruba dva týdny, co děti přinesly pololetní vysvědčení, ale jeden předmět, který na tom mém nechybí, tam nenajdete. Branná výchova.

I když už pár let probíhají diskuse o tom, že by bylo třeba odideologizovanou brannou přípravu znovu zavést, stále se tak nestalo a záleží jen na školách, jak okruhy, které jsou doporučené, žákům předloží, součástí kterého předmětu se stanou a jakou budou mít časovou dotaci. Uvažovalo se dokonce o znovuobnovení samostatného předmětu. Já bych s tím souhlasila! Ale ne z nějaké nostalgie, naopak. Nikdo, kdo nepoznal, si nedokáže představit, kolik legrace, ale i utrpení se do předmětu vešlo. Byla to ohromná psina, ale i šílený „vopruz“, který se známkoval a mohl vám zkazit vysvědčení. Dokonce na vysoké se bez zápočtu z branné přípravy nepouštělo ke státnicím!

Co si pamatuji, v branné výchově jsme se hlavně připravovali na atomovou válku. K přípravě patřily hlavně igelitové sáčky a pláštěnka. Začalo to vždy v první hodině tělocviku, kde jsme se vážili a měřili, k čemuž patřilo také proměřování obličeje, abychom v případě nutnosti mohli vyfasovat padnoucí plynovou masku.

Pak přicházela nezbytná teorie – nuda… Kdy se mlátí do kolejnice, kdy houkají sirény, kam utíkat v případě výbuchu atomové bomby – už tehdy, na základce – nám bylo jasné, že běh by byl to poslední, co bychom po výbuchu absolvovali, ale dělali jsme si poctivě zápisky, protože se z toho zkoušelo! A známkovalo!

To praxe! Navlékání sáčků na všechny končetiny, jejich zajištění gumičkou z maminčiných zavařovaček, nasazení plynové masky – většina vyfasovala tu „snad z 1. světové“ s dlouhým chobotem a na závěr pláštěnka. V tomto převleku jsme se následně přesouvali „někam“. Protože většinou počasí nepřálo a my se museli školit v tělocvičně, padali žáci jako hrušky na podzim, což doprovázel hurónský smích těch, kteří se udrželi na nohou. Ale… zkuste nepadat, když máte na nohou igelitové sáčky a máte běžet po nalakovaných parketách!

Bylo-li pěkné počasí, školení se konalo venku a závěr a zároveň zlatý hřeb celého dne byl běh na šedesát metrů v „plné protiatomové“ s nasazenou maskou. Ta měla na konci chobotu kulatý filtr a na něm nasazenou krytku, kterou bylo třeba odšroubovat a sundat. To valná většina z nás neudělala a soudružka učitelka Jarošová nás nechala, ať si „nabijeme hubu, když nedáváme pozor“ a  klidně nás vystřelila na oběžnou dráhu. Velmi odolní jedinci doběhli s jedním nadechnutím až do cíle, jiní roztěkanci omdlévali již na trati. Jak jsem psala výše, byla to psina.

Když jsme přišli k sobě, následovalo svlékání a „odmořování“. Dodnes jsem nepochopila, jak se ze "zamořených" pytlíků svléknout a nesáhnout si na ně. Myslím, že naprosto při všech antiatomových striptýzech jsem umřela na následnou nemoc z ozáření, protože tajemství svlékání mi zůstalo skryto. A mimochodem – jak asi jsme byli chráněni, když při „odmořování“ – sprchování a smývání radioaktivity skončila spousta vody pod pytlíky!

Vrcholnou akcí byl týdenní branný kurz na Filozofické fakultě Univerzity Palackého dva týdny před státnicemi. Protože jsem na výšku nastupovala v roce zrození Poučení z krizového vývoje, nějak na nás nahoře zapomněli, a když si vzpomněli, bylo málem pozdě. Ale stihlo se to – seděli jsme v lavicích, zapisovali si, co který poplach znamená, kde jsou nejbližší kryty – prostě to stejné jako na základce a střední škole. Na závěr nás opět nechali běhat v maskách – jediná změna, už neměly dlouhé choboty, ale krátké – tentokrát po schodišti na fakultě.  Provázely nás výbuchy smíchu  kolegů, ale zvládli jsme to a můj diplom je toho důkazem.

Přála bych dnešním zpruzeným školákům, aby jim podobné hrátky zařadili do osnov a oni si mohli užít stejnou zábavu jako my. Sice jsme na mimořádné události, natož na atomovou válku připraveni nebyli, ale dodnes na to vzpomínáme.

P. S. Text nemá snižovat důležitost přípravy na mimořádné události, ale pro naši generaci už navždy bude termín branná výchova vyvolávat vzpomínky na frašku, kterou z toho udělal minulý režim. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslava Indrová | pátek 10.2.2023 15:07 | karma článku: 17,48 | přečteno: 617x
  • Další články autora

Jaroslava Indrová

Zdraví jako komodita?

Nechtěně jsem vyslechla rozhovor o sousedovi, který si musel najít nového zubaře, když ten jeho zemřel, a co ho to stálo. Měla jsem sto chutí vmísit se do hovoru se slovy: „Ať je rád, že zubaře vůbec sehnal!“

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 18,97 | Přečteno: 306x | Společnost

Jaroslava Indrová

Generace Z, někdy M, také internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři

Letos čeká maturita na další studenty, kteří jsou označování jako generace Z, popř. M. Vyrostli na internetu, s mobilem jsou téměř srostlí, zasáhla je pandemie covidu.

22.4.2024 v 16:05 | Karma: 19,15 | Přečteno: 489x | Společnost

Jaroslava Indrová

Trocha bilancování na závěr roku

Na konci roku je zvykem bilancovat - ohlížet se zpět a zjišťovat, co nám rok minulý dál a vzal, a také si dávat předsevzetí do roku nastávajícího. Tak se na to podívejme.

29.12.2023 v 8:53 | Karma: 9,67 | Přečteno: 246x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Hloupneme, nebo jsme stále chytřejší?

Na nejmenované významné akci jsem se setkala s jedním svým bývalým studentem - mimochodem úspěšným mladým mužem - který se mě zeptal, jaké jsou dnešní děti. Jsou jiní než my? Tato otázka a text v sobotní Frontě mě přiměly k zamyš

21.12.2023 v 21:03 | Karma: 23,21 | Přečteno: 544x | Diskuse| Společnost

Jaroslava Indrová

Poděkujme básníkovi za krásné slovo

Dnes je to 34 let, co zemřel básník Jan Skácel. Příslušník brněnské skupiny Host do domu, nedostudovaný učitel, který se upsal krásnému slovu.

16.11.2023 v 14:30 | Karma: 11,28 | Přečteno: 276x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Děti podle obžaloby sprchovala ledovou vodou i bila. Vychovatelku soudí za týrání

23. května 2024  6:30,  aktualizováno  8:10

Soud v Českých Budějovicích začne dopoledne projednávat kauzu týrání dětí ve věku do tří let....

StarDance 2024

15. dubna 2024  9:18,  aktualizováno  23.5 8:06

Česká televize na podzim odvysílá další, už třináctou, řadu soutěže StarDance. V desítce osobností,...

Při vystoupení prezidentského kandidáta se v Mexiku zřítilo pódium. Zemřelo 9 lidí

23. května 2024  6:39

Devět lidí včetně dítěte zahynulo a dalších více než 60 utrpělo zranění, když se zřítila konstrukce...

Konec týdne bude ve znamení přeháněk a bouřek. Nejdeštivější bude pátek

23. května 2024  6:30

V následujících dnech počasí u nás bude ovlivňovat nevýrazná oblast nízkého tlaku vzduchu, a tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 373
  • Celková karma 19,06
  • Průměrná čtenost 1909x
Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy