Dejme distanci distanc
"Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj. Denně na preventivních prohlídkách pokládám otázku “Dělá aktivně nějaký sport?”
Odpověď je pokaždé stejná. “Ne, skončil. Hrál závodně fotbal/hokej/florbal.... chodila do gymnastiky/mažoretky/atletiky...plavala...... teď nedělá už od března nic.....”
Počáteční fázi nadšení pak vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech...teď už jsou apatičtí. Je jim to jedno.
Proboha proč jsme obětovali děti?
Strašně by mě zajímalo srovnání s evropskými státy (a celým světem): jak dlouho chodily 1. stupně do škol? Jak dlouho 2. stupně? Jak dlouho středoškoláci? Máme nějaké srovnání?
Mé dvě děti, 2. stupeň ZŠ, chodily od března do školy 5 týdnů. Je to takto všude v Evropě a ve světě? Jaký to mělo efekt? Na počet mrtvých seniorů pramalý, ale na celou generaci dětí smrtelný.
Už to není jen pohodlnost, nechci nic pro naši generaci dospělých. Nemusím chodit do kina, do fitka, lyžovat a cestovat. Já to zvládnu. My dospělí to zvládnem. Ale už je to opravdu obrovský hazard s našimi malými/mladými. Nebo ne hazard. Je to jejich totální rozklad. Ve všech směrech. "
Toto napsala praktická dětská lékařka a já si ji dovolila citovat.
Na netu mě dále zaujal text Deváťák napsal ministrovi, co zažívá při distanční výuce. Ve své slohové práci popisuje, jak nad zdánlivými výhodami, kdy žáci vyměnili tvrdé školní židle za komfort pohovek a odpadlo jim brzké ranní vstávání, postupně převážily dříve nemyslitelné nevýhody: nedostatek pohybu, ztráta motivace, vypadávající internetové připojení. Mimo jiné píše, že už nějaký čas usedá k počítači v pyžamu, protože převlékání je zbytečné.
Jako učitelka, která také prosedí veškerý čas před počítačem, přidávám další negativa: uslzené oči, neschopnost vypnout a špatné spaní. A hlavně: nebaví mě koukat místo do tváří studentů na třicet avatarů na monitoru.
Děti patří do školy a učitel za katedru. Tak to bylo a mělo by být nadále. Škola vzdělává, ale i socializuje a vychovává. Přátelství ze škamen přetrvávají roky. A to je to krásné. Vzpomínáme na učitele, na spolužáky, na svou třídu a lumpárny, které jsme v ní prováděli. Na co budou vzpomínat distanční studenti? Je mi jich líto a přes neblahou epidemiologickou situaci bych je poslala do škol, aspoň na střídačku.
Nepřeji si, aby umírali senioři - sama nejsem nejmladší, ale myslím, že když jsme je izolovali skoro rok, mohli to ještě ty dva měsíce vydržet. Místo nich bych naočkovala učitele a otevřela školy. Nebo alespoň zavedla pravidelné testování učitelů a žáků. Uvolnili bychom tím i maminky, které už několik měsíců sedí doma a hlídají své děti. V nemocnicích by přibyly sestřičky, v obchodech prodavačky. Děti jsou naše budoucnost, ti, kteří to za nás převezmou. Jaké si je vychováme, takové je budeme mít. A tahle situace by se nám mohla vymstít právě v budoucnosti. Nám, ale i jim. Vezměme rozum do hrsti a začněme tento narůstající problém řešit. Je nejvyšší čas.
Jaroslava Indrová
Digitalizace po česku
„Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systémy k dispozici v červnu 2024. Prý se všechny žádosti sloučí do jedné, vše se zjednoduší, řízení se zkrátí. Jenže, jako už po tolikáté, skutek utek.
Jaroslava Indrová
Kam se řítí naše zdravotnictví?
Lidi si vždycky stěžovali a někteří si věčně stěžovat budou. Ale momentálně mi přijde, že naše zdravotnictví je na tapetě oprávněně. Kam se kouknete, tam něco chybí.
Jaroslava Indrová
Pozor na gaslighting!
V poslední době jsem se vezla na vlně oddechové literatury pro ženy. Všechny ty Romantické útěky Julie Caplin byly tak předvídatelně milé, končily happyendem, v chladném počasí hřály hrdinky horoucí city.
Jaroslava Indrová
Když vás zradí zdraví
Říká se, že na každého jednou dojde. Ano, i na toho, kdo je přesvědčený, že jeho zdraví je pevnější než mramorové schodiště v Komerční bance. Jednou to prostě přijde a pak...
Jaroslava Indrová
Budou pravnoučata vědět, co byly výkladní skříně?
Když byly děti malé, neměla jsem moc možností někam si vyrazit sama. Až jednou - trochu jsme se s mužem nepohodli a já, děti, neděti, vyrazila do města.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Školy napříč Evropou zakazují žákům mobily. A svědčí jim to, chválí si sami
Premium Omezení mobilů během výuky už testuje na školách mnoho evropských zemí. Studenti střední školy...
Část dětí přijde o pomocného učitele. Ministerstvo školství pozici potichu ruší
Premium Jejich pomoc využívá čím dál víc dětí se speciálními potřebami, například mentálně postižené či...
Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan
Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 378
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1898x