Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V čem je bojkot ruských sportovců nedomyšlený

Žili jsme tu za Železnou oponou a pro mnoho svobody milovných či přímo režimem stíhaných osob byl sport jedinou příležitostí k emigraci. Pokud by země, kam jsme mohli emigrovat žily jen kolektivní vinou a nenávistí, jako nyní my,

..., pak bychom spíše potvrdili propagaci západní nelidskosti, než bychom dokázali přimět ruskou veřejnost k „západní“ sebereflexi.

Sám jsem se díky sportu dostal nečekaně na západ, ačkoliv bych nikdy nedostal normálně devizový příslib s výjezdní doložkou k pasu. Tenkrát se z našeho západního výletu do Rakouska nevrátil jeden kolega sportovec. Dokonce i mne tam lanařili, abych zvážil emigraci a vážně jsem o tom uvažoval. Nakonec převážil pocit povinnosti k mé potenciálně osamělé matce. Taková až „Kunderovská“ volba Nesnesitelné lehkosti bytí. Dnes toho už nelituji, ale byly tenkrát četné chvíle, kdy jsem dost litoval.

Návštěva západu, tehdy na počátku osmdesátých let, mne značně posílila v mé pozdější jistotě, že socialismus a komunismus nejsou ryzí humanistická cesta pokroku. V době těchto úvah mi bylo necelých sedmnáct let.

Navzdory třeba smrtícím politickým procesům padesátých let se naši sportovci účastnili všech olympiád s výjimkou her v Los Angeles 1984, (což se dotklo právě mé generace). Politická názorová konfrontace, byť při sportu, dodala mnohým na východě naději a dostatek střeliva pro vnitřní změnu přesvědčení, ale také veřejnou manifestaci odporu vůči okupaci 1968 na olympiádě v Mexiku. Západ se nesmí takové konfrontace bát, protože tím byl ukázal mnohem hlubší slabost, než jen výstřelky pitomců s propagačním ruským válečným Z. Nyní mohou ideologové z Kremlu klidně tvrdit, že by na olympiádě nic nepropagovali, ale ten strašlivě zlý západ nemá zájem o člověka, jen o odbytiště svého zboží a hlavně zbraní.

Nakonec jsme nedávno několikerou chybnou „podporu“ svobody ze západu zažili. Arabské jaro. Západ dokázal akorát bombardovat a rozbourat, byť diktátorské, režimy, které ale byly lepší než následující vlny islámského fanatismu. I tenkrát řada uvažujících politologů a humanistů poukazovala na to, že je třeba masivně podporovat nejlépe legální demokratickou opozici. Ničeho takového se arabské demokratické elity od západu nedočkaly. Odměnou pak byla masivní migrace, která z prakticky stejných důvodů bude bohužel zcela jistě pokračovat.

Západní zrady dříve podporovaných diktátorů se odehrávaly již od 19. století a staly se jednou z klíčových metod ovládání třetích zemí. Nyní se musíme vyrovnávat s migrací z afrických zemí, která bude narůstat tím více, čím větší vliv tam budou získávat ruku v ruce jihoamerické drogové kartely, islamisté a Rusové s Číňany. Nakonec západ zradí i Zelenského. Je to totiž snadné. Stačí, aby architekti válečné podpory prohráli volby. Prohrát volby bude zanedlouho pro pravici čím dál větší hrozba. A vzhledem k tomu, že hysterickou kampaní znevažuje demokratickou opozici, hrozí nám, že příštím premiérem by mohl být třeba Okamura. A to se přiznám, by pro mne byl značný důvod k přehodnocená životního odporu k emigraci.

Zlikvidovat totalitním nerespektem slušnou a demokratickou opozici je stejně nebezpečné jako bojkotovat Rusko na olympiádě, protože to bude jen voda na Putinovský mlýn. Ano, nechceme slyšet takovou kritiku pravice, ale příznačná pštrosí politika je zbabělá a neargumentovaná, a navíc i nečestná, nedůstojná hlasatelů exkluzivní demokratické pravdy. Není nic lepšího, než ukázat obyčejným Rusům svobodu a racionalitu na vlastní oči. Takto ukážeme jenom strach z konfrontace, který nás samotné dovede do pekel pravicových dobrovolných populistů. Je třeba vidět, že nám zbytečná horlivost diletantů podřezává větev, na které chceme pevně sedět. I pravice potřebuje přinejmenším základní strukturální realismus. Nepředstavovat si svět, jaký by měl být, bez toho, aby se chytře vnímalo, jaký svět velmi pravděpodobně je.

Autor: Zdenek Horner | čtvrtek 13.4.2023 22:58 | karma článku: 25,12 | přečteno: 650x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,19 | Přečteno: 545x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,45 | Přečteno: 427x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 499x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 779x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,94
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik