Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smutná Valentýnská deklarace jen proti někomu

Že se občan kardinál Duka staví na jednu stranu konfliktu, ale nikoliv na stranu lidí je opět na pováženou. Zaujmout stanovisko smí, může nebo musí každý, kdo je událostmi zasažen či osloven, ale vydávat stanovisko za pravdu? ...

... Kde a kdy už jsme to mockrát viděli a slyšeli?

Pokud jde o pravdu, pak by měla být přesná a podložená. V případě  deklarace předkládané občanem kardinálem  se o pravdě lze pouze dohadovat, ale doloženo není prakticky nic. Mnoho lidí v této zemi nežije ve vzduchoprázdnu a čte různý tisk i zahraniční zpravodajství a mnohá tvrzení občana kardinála jsou skutečně na vodě.

Hnutí Hamás je prý jednoznačně agresorem. Zde zřejmě podle vzoru Ukrajina vybraný agresor k nějakému datumu je označen bez ohledu na další fakta předcházející konfliktu. Situace je daleko složitější. Například nyní operují „obranné jednotky“ na území agresora. To je třeba v konfliktu na Ukrajině přinejmenším opticky jiné.

Hamás se dopouští pokrytectví, když tvrdí, že Izrael útočí na obyvatelstvo. Přičemž obyvatelstvo prý zneužívá jako živé štíty. Historická pravda bude doufám v budoucnu zdokumentována. Jistě se děje zneužívání lidských štítů na území, kde je natěsnáno tolik obyvatel. Nikdo se ovšem zatím neodvážil definovat vzdálenost živého štítu od vojenského zařízení. Pak by se dalo usuzovat a rozhodovat, o jaký jde případ. (Je to dost podobně jako s přiměřeně malým množstvím drogy pro vlastní potřebu.) Na daném území a za podmínek, které tam s prostorem jsou je vlastně každé místo štítem k vojenským zařízením. Z logiky věci tomu nelze jinak. K této tragické situace došlo proto, že takto nelidsky bylo jisté podřadné obyvatelstvo zkoncentrováno. Takže živým štítům se dalo předejít, kdyby se dalo nějak bojovat ve volném plenéru. A protože si toho jsou Izraelci jasně vědomi, měli udělat vše proto, aby se na jejich území žádní teroristé nedostali. To je pro ně hračka, protože oni bezpečně každého teroristu rozpoznají a nikdy se nemýlí.

V naší zemi se prý ozývá nespravedlivá kritika Izraele. Zatím to vypadá, že každá kritika Izraele je nespravedlivá a každý kritik je hnedle členem Hamásu. Je smutné číst takové řádky od občana kardinála, který by měl cítit skutečnou spravedlnost vyváženě. Pokud někdo kritizuje Izrael, může tomu být i proto, že mu na budoucnosti Izraele záleží a nechce dnes poplácávat po rameni na uklidněnou. Izraelci musí vzít rozum do hrsti a sami sobě přiznat mnohé viny včetně latentního rasismu vůči hloupým a neschopným Palestincům.

Nikdo po pravdě, a určitě ne katoličtí duchovní, nežádá, že se Izraelci nesměji nebo nemají bránit teroristickým útokům. Jde jen o to, že mnoha politikům, dnes včetně amerických spojenců, se zdá odveta neadekvátní. Poměr mrtvých v neprospěch Palestinců přímo bije do očí.

Židé i křesťané jsou cílem vyhlazující války. Teroristické útoky jsou jistě zoufalým zločinným počínáním, které odnášejí místo viníků – politiků běžní občané. Ale mluvit o vyhlazování tváří tvář rétorice a činům Izraele v této chvíli je skutečně směšné, a naopak takto ztratí Izrael podporu mnoha lidí u nás i ve světě, protože skutečnost je jiná. Z izraelské vlády se ozval hlas ministra, který navrhoval vyslat na Gazu atomovku. Kobercová likvidace infrastruktury a přesidlování obyvatelstva má skoro starověký charakter, jako za vlády Asyřanů neblahé pamětí.

Kritika Izraele není antisemitismus. Podobně otevřený spor mezi přáteli není ani zradou, ani snahou o rozbití přátelství, ale právě jde o uchování skutečných principů lidskosti. Musíme jenom doufat, e tato nemilosrdná deklarace pojmenovaná podle svátku zamilovaných je namířena jen proti duchovnímu Halíkovi. Pokud by byla namířena i proti papeži Františkovi, který v nedávných dnes u nás vydal český překlad svých protiválečných projevů, pak bych se začal zvolna poohlížet po alarmičtějším slovníku.

Křesťané v současné Gaze

Proti válce – odvaha budovat mír, papež František, nakl. Lukáš & syn 2023

 

Autor: Zdenek Horner | pátek 16.2.2024 16:04 | karma článku: 16,89 | přečteno: 904x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,72 | Přečteno: 1082x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

byt s terasou
byt s terasou

Velvarská, Horoměřice, okres Praha-západ
7 450 000 Kč

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik