Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smutná podstata války na Ukrajině

Málo se uvažuje sebekriticky, zdali se dalo válce zabránit. Na počátku všeho stojí uznání či neuznání postoje protistrany. Dochází k němu nenápadně a má samozřejmě tragické důsledky srovnatelné s přírodní katastrofou.

Na tom, že se Ukrajina stane členskou zemí Aliance, se shodl už summit organizace v Bukurešti v roce 2008.  Připomněl v prohlášení při zahájení neformálního summitu NATO v Oslu Jens Stoltenberg.

Ale tím se přímo potvrzuje „russký narativ“.  Dobový článek odborné organizace AMO z tehdejší doby popisuje výsledky a atmosféru summitu NATO v roce 2008.  Již na tomto summitu Putin tehdy přímo prohlásil, že nesouhlasí se vstupem Ukrajiny a Gruzie do NATO. V případě Ukrajiny Putin pohrozil na summitu NATO, že při variantě realizace vstupu podpoří Rusko separatisty na východě Ukrajiny.

Jens Stoltenberg současně prohlásil, že všechny státy NATO dnes souhlasí se vstupem Ukrajiny do NATO. Tenkrát to tak nebylo. NATO tedy dobře vědělo, že Rusko nesouhlasí a co bude následovat a také následovalo. Rusko jasně deklarovalo, co považuje za provokaci a že bude jednat, tak jak skutečně dnes jedná. Tuto skutečnost ovšem NATO neuznává, a proto jsme na pokraji války.

NATO neuznává postoj Ruska, že by chtělo mít právo veta na vstup svých sousedů do NATO. Rusko toto zase označuje za provokaci k činům, které předem oznámilo. Diplomaticky bezvýchodnou situaci obě strany nezvládly a dnes máme konflikt, který hrozí eskalací až na úroveň střetu Ruska a NATO.

Jinými slovy. Ukrajinci mají právo na bezpečnostní sebeurčení, ovšem ruskojazyčné regiony toto právo nemají. Skutečně zjevná férovost a spravedlnost na n-tou. Pravda se zde vyrábí politickým rozhodnutím, jehož podstata zůstává mlhavá. Ničím nevyprovokovaná agrese se v jurisdikci NATO prosazuje snadno i nad ústavami členských zemí. Je tu ovšem ještě řada států, které v jurisdikci NATO nejsou, a tak jde jen o mezinárodní spor dvou postojů.

Diplomacie, včetně té Ukrajinské nyní dohání něco, co se mělo řešit již dávno. Mělo se otevřeně a čestně jednat a za členství států, které tolik chtějí a potřebují vběhnout do otevřených dveří NATO. Smutné na tom je i to, že k tomu je vždy třeba státního převratu, tedy žádné demokratické referendum, ale emocionální revoluce. Ale stejně jako někdo nechce uznat referenda o sebeurčení Krymu a Donbasu, jiný nechce uznat platnost převratů na náměstí. A tak stále dokola.

O hrozbě konfliktu obě strany dobře věděly a nedokázaly se na ničem dohodnout. Západ Rusku nenabídl vůbec nic. Každému je jasné, jak by protestovaly USA, kdyby se podařil ruský převrat třeba v Mexiku. USA by jednaly prostě z pozice síly a zjednaly by si „pořádek, svobodu a demokracii“.

Toto má na mysli Henry Kissinger, když mluví o přijetí Ukrajiny do NATO, kterého mělo být dosaženo včas a dohodnutými cestami. Samozřejmě prokazovat, zdali by to bylo či nebylo možné je těžká otázka. Vyloučit to ovšem nelze. Nejde tedy o zjevnou historickou pravdu, ale o věčně výbušné téma.

Strukturální packalové a diletanti se postupně prosadili na celém západě. Skutečně je ovládá vnitřně živelný a nevědomý neomarxismus, který je tupou odnoží pozitivismu v analytické filosofii. Tento trend nakonec dopustil opuštění faktů a stvořil post faktickou současnost. Za tím vším se usmívá anachronická církev. Lidé jsou bezradní a bezmocní. Momentální moc informační společnosti je tak velká, že dožene svět k nesmyslné válce, v níž nikdo zvítězit nemůže. Ale v post faktickém světě chciválců je vítězství nad jadernou velmocí brnkačka. Žádné spiknutí zakonspirovaných levirátů, jenom bezradnost neodpovědných extremistických manipulátorů.

 

 

Autor: Zdenek Horner | čtvrtek 1.6.2023 13:18 | karma článku: 33,24 | přečteno: 897x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 17,70 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,44 | Přečteno: 421x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Sebrali jste nám byznys s čipy, tak za obranu plaťte, vzkázal Trump Tchaj-wanu

17. července 2024  10:41

Tchaj-wan by mě za svou obranu platit sám, Spojeným státům prý nic nepřináší, prohlásil kandidát na...

Vláda nerozhodne o materiálech spojených s Green Dealem, rozhodl premiér

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  10:39

Aktualizujeme Vláda má na stole strategii rozvoje energetiky a klimatických opatření, v nichž počítá s odklonem...

Pardubický kraj láká na jízdy parními vlaky. ETCS je totiž z koridoru vykáže

17. července 2024  10:35

Milovníci parních jízd mají v létě poslední možnost projet se historickou soupravou po prvním...

Výbuch domu se vyšetřuje jako pokus o vraždu, můžou za ním být spory partnerů

17. července 2024  10:02,  aktualizováno  10:31

Úterní výbuch propanbutanového vařiče v rodinném domku v Moravských Knínicích na Brněnsku vyšetřují...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,91
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik