Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odpověď tazateli k uličnímu a kádrovému výboru

Tazatel se rozhořčuje, že se někdo ve zdejších diskusích cítí být pod knutou postupů někdejších uličních výborů. Vcelku pěkně vystihuje, jak se chovali a jakými pravomocemi byly tyto výbory za komunismus obdařeny, ale …

.. tím veškerá argumentační logika končí. Následuje jen popis vidění světa přes břevno ve vlastním oku.

Tazatel,  pokud se vlastně vůbec ptá, definuje svou představu protagonisty současného uličního výboru. Domnívá se, že jsou tito protagonisté tak označováni za svoje názory. Tak to samozřejmě vůbec není. Jde jen o jejich nefér chování. Názory by měly vést k argumentované diskuzi v mezích daných zdejším komunikačním kodexem. Tento kodex se momentálně dodržuje jednostranně a vůbec mám obavu, že je přímo zneužíván zcela účelově. To je ovšem třeba jen můj dojem, když se mi článek přesune z hlavní strany do nikam. Jsem zde na cizí půdě, a tak to musím akceptovat, což neznamená, že jsem s tím spokojen.

Jedním z ustanovení kodexu je třeba pravidlo, že se nesmí autorovi či diskutujícímu nadávat ad hominem. Když se ale podíváte do diskusí, tak převážně jde o nadávky a podsouvání. Někdy jde o zjevné útoky a neděje se nic.

Celá záležitost se neodehrává jenom zde. Dnešní komunikace je plna strachu a bezradnosti. Kdokoli se dnes odchýlí od vládní hlasatelny správného názoru hnedle je označen za dezoláta, v tom lepším případě, ale též za proruského trolla či švába. Situace se dostala tak daleko, že se začaly pořádat diskuse na téma, proč je společnost tak rozdělená, jak nadále obnovit komunikaci apod. Problémem je, že prostě jsou již z vládních pozic nařízené postoje, za nimž se zjevuje možný až trestní postih a řada lidí se tudíž obává veřejně projevovat. A pokud to již udělají, jsou osobní neargumentované útoky od předsedy vlády po posledního „výborného uličníka“ zcela unisono stejně útočné.

Ona útočnost je daná přesvědčením, že vláda má univerzální recept na rozum, což ukazuje, že zde není žádná ochota respektovat a počítat s opozicí. Příkladů je mnoho, třeba vyjádření k některým demonstracím a jejím účastníkům šmahem ve stylu kolektivní viny. Stačí, aby jeden řečník zmínil nestandardní názor na válku na Ukrajině a hned jsou všichni demonstranti proruští. Uliční výbory jsou asi z velké většiny samozvané a po vzoru vlády podsouvají názory, které většina odpůrců vlády ani nemá. Díky tomuto nesmlouvavému postoji možná nevydrží ani důchodová reforma volební období koalice Spolu.

Uliční výbory, stejně jako dříve různí konfidenti Rakousko – Uherska nebo ještě dříve zpravodajové inkvizice naslouchali veřejnosti a bonzovali svoje domnělé dojmy, které často nemusely mít žádnou protikladnou podstatu. Většina příslušníků této pomocné stráže vlády nad pravověrností občanů nemá patřičný esprit a vhled do situace. Jejich společným znakem jsou právě nálepky. Těžko říci proč to tito uličníci dělají a co od toho očekávají. To se třeba jednou dozvíme z nějakých archivů po padesáti letech.

Já už jsem dědek. Mám totiž vnoučata. Rozhodně mne už dnes nic nevyděsí. Možná ani nemám moc let před sebou, a tak cítím, že musím poctivě říkat, co si realisticky myslím o současných tématech. Lakování na růžovo válku Ukrajině nevyhraje, spíše naopak. Neklaním se nikomu, ani vládě. Snažím se být jen sám sebou a uličníci mi připadají jako anachronická retro švanda.

Možná u nás i nějací dezoláti či proruští trollové jsou, ale určitě to nejsou všichni jejichž znakem je nesouhlas s nějakým naivně nerealisticky podaným názorem. I dnes se objevují častušky, které předpokládají brzké úplné vítězství Ukrajiny.  Věřím spíše informovanému papeži,  který hodnotí situaci reálně a v zájmu člověka, ať umírá na kterékoli straně. Ani papeži se však neklaním, jen s ním nyní souhlasím a jeho celé stanovisko si rád po 20. březnu přečtu.

  1. Nejsem voličem koalice, ani současné opozice. Moje hlasy propadly.
  2. Neklaním se Babišovi, Okamurovi či Raichlovi. Od revoluce jsem nebyl na jediné demonstraci, vyjma náhodného výskytu při protestu protagonistů živé kultury před ministerstvem kultury. Vyskytl jsem se tam na cestě do archivu Hudebního muzea.
  3. Nevnímám Rusko jako jediného zastánce evropské kultury, jistě mají v mnohém nepřijatelné názory. Na Ukrajině nevidí neonacisty jen úplný ignorant, ale to se vůbec netýká většiny Ukrajinců.
  4. Myslím si, že nejde do důsledku totálně zničit nikoho. Bohužel ani Hamás. A už vůbec ne za jakoukoli cenu.

Prostě se zde s mnohými neshodnu, ale v něčem i shodnu. Mám právo na čestnou diskusi na místo nadávek a dehonestací. Nikdo není dokonalý. Je třeba to nejen alibisticky tvrdit, ale také se podle toho chovat. Pokud se nevrátíme ke klidné argumentaci, stane se nám, že příští vládu povedou populisti, což si nepřeji a raději vydržím další volební období umanutého Fialy.

Vláda vyhlásila pod trestem schvalování trestného činu dogma o agresi ze strany Ruska. Nemám s tím problém, protože Rusko je nyní agresorem. Ale nic víc. Nedal se žádný bianco šek na nadávání kdekomu, podsouvání proruských postojů. Nicméně se toho ujali samozvaní uličníci a vláda tomu bohužel přizvukuje. Je to cesta do pekel. Do pekel stavu, kdy vám zanedlouho dezoláti začnou všechno oplácet a budete stejně vystrašení a dehonestovaní jako se dnes cítí svobodomyslní a přemýšliví občané. Můžeme být i spojenci, když budeme mezi sebou dodržovat fér protokol. Nedodržování protokolu je neukázněnost a argumentační slabost.

 

 

 

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 10.3.2024 13:28 | karma článku: 32,29 | přečteno: 837x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,72 | Přečteno: 1082x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik