Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O spravedlivém hněvu

Reakce na pomezí šoku, účasti a vzteku se dá přirovnat ke spravedlivému hněvu. To po 7. říjnu prožívá izraelská společnost a zčásti i židovští věřící a sympatizanti po celém světě. Sebe považuji za sympatizanta.

Ano, židovská komunita stále reflektuje svoje prožitky a případně rodinné důsledky z doby holokaustu. Platí to i pro mne. Naše prababička skonala bez péče na jedné z půd Terezínského ghetta. Dodnes nemám odvahu to místo jet hledat, ačkoliv i na tato místa se dnes pořádají komentované prohlídky.

Proto rozhodně nemám chuť zpochybňovat a relativizovat tragické a hrůzné události nejen na jihu Izraele, ale potažmo po celém světě. Neděje se to jenom v dnešním Izraeli. Různé holokaustíčky si pořádaly kdejaké samozvané uzurpátorské skupiny po celém světě (Pol Pot, Východní Timor, Jugoslávie, Rwanda a další). Ve Rwandě stačilo svého času mít nějaký etnický tvar nosu, aby došlo k masovému vraždění. My Evropané bychom ani neuměli popsat vizuální rozdíl a rozdělit skupinu domorodců na etnické skupiny. Koneckonců dnešní antisemité bez jarmulky nepoznají dnes v Evropě Žida. Nedokázali to samozřejmě ani Němci v době WWII. Museli jste prokazovat árijský původ na základě matrik.

Podobně dnes nikdo nedokáže rozlišit z vnějšku bez nějakých pomocných důkazů tzv. Palestince od stoupence Hamásu. "Nejchytřejší" mstitelé jsou ovšem přesvědčeni, že přiměřenou obranou je prevence, kdy již palestinské děti stejně jednou budou teroristy Hamásu, takže naprosto bez milosti považují likvidaci humanoidů z pásma Gazy.  Obviňují celý svět z propalestinského intelektualismu,  který pro ně nahradil lidskost a humanismus či nějaké to mezinárodní právo.

Nejsem a nemusím být propalestinský intelektuál jen proto, že prokazuji soucit a solidaritu s nevinnými oběťmi, kterými jsou děti v místech všech krvavých střetů a konfliktů. V Africe verbují dodnes do bojových skupin děti, které nic jiného, než výcvik k zabíjení nepoznaly. Přesto ty děti nikdo nevyvražďuje bez soudu. Je to celoživotní zátěž pro ně i jejich okolí. Nemůžeme nikdy poznat, nakolik provinilec prokazuje okolnímu světu nápravu a nakolik je připraven svoje činy opakovat. Přesto propouštíme delikventy po vykonání trestu na svobodu, ačkoli spolehlivou prevencí by bylo zabít a zavraždit, oko za oko, zub za zub.

Západní právo v současnosti nemůže uznat nějaké preventivní právo, na jehož základě postupovaly v minulosti hrůzné totalitní režimy. Na základě pravděpodobnosti požadoval například Stalin určité procento delikventů jako prevenci proti útokům vůči komunismu. S tím nemůže Západ souhlasit, a rozhodně s tím nebudou souhlasit ani sami Izraelci, až jejich hněv pomine. Izraelci se nemohou chovat stejně, jako se, kdy chovali ve světě k nim. Nemohou zavírat oči před tím, že na ně zaútočili humanoidi z nějakého pásma. Příliš to připomíná někdejší evropský postoj k židovskému ghettu, kdy se kontroloval židovský způsob života. Židé se nemohli svobodně stěhovat a usídlovat, nemohli mít bez povolení děti a nemohli podnikat v mnoha oblastech běžného obchodu. Vnutili jim lichvářství, které pak ještě sloužilo jako omluva za občasné vražedné pogromy na Židy.

Jakkoli chápu hněv a bezprostřední emoce, nelze se vzdát právních požadavků mezinárodního práva a sledovat trpně akt pomsty. Jistě nelze potrestat všechny zločiny, jichž se teroristé kdy dopustili a dopustí. Prevence je o tom, aby to terorismu nestálo za to, aby měl co ztratit. Třeba i podporu ve vlastním národě. Tato cesta rozhodně nevede přes pomstu. Tato cesta rozhodně nevede přes označování lidí za humanoidy, přes kolektivní vin, přes nějaké pásmo, kde neplatí vlastně žádné zaručené právo, kde nejsou podmínky k životnímu rozvoji, protože někdo jiný má v ruce všechny vaše životní zdroje. Neexistujete jako entita, takže nemůžete například zaměnit svoje teroristické předurčení za studium a píli vedoucí k Nobelově ceně. Pro takové uznání neexistujete. Jak to, že tak inteligentnímu národu, za který svět dnes Židy považuje, to nedochází? Opravdu je normální mít ve výsledku na svém území pásma a země nikoho, humanoidy. To je úspěch? Výsledek? Příčin je mnoho, ale u pocitu bezbřehé pomsty to začíná. Proti palestinskou prevenci nelze uznat za přiměřenou obranu, protože jde ve skutečnosti o pomstu a ta je pro budoucí koexistenci nepřijatelná.

 

 

Autor: Zdenek Horner | středa 15.11.2023 22:38 | karma článku: 12,98 | přečteno: 407x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 24,29 | Přečteno: 610x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,54 | Přečteno: 571x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Naprosto šokující fakta z vyšetřování střelby na UK

Jsem v podstatě již opatrný člověk, ale přiznám se, že dosud zveřejněná fakta z vyšetřování střelby na UK mě naprosto převálcovala a moje důvěru v policii, vnitro i vládu je na nule.

18.6.2024 v 4:49 | Karma: 40,46 | Přečteno: 4558x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 29,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 35,08 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,34
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik