Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nehájím Palestince natož Hamás, hájím jen lidskost

Nepochybně se někteří Palestinci 7.10. dopustili zločinů proti lidskosti. Hněv, obavy a účinná obrana jsou legitimní. Nikdy ovšem nemůže být legitimní bezbřehá, ničím neohraničená pomsta. Pak se Izrael dostává mimo legitimitu.

Izrael se prostě musí chovat civilizovaně. Musí být příkladem a ne hrozbou. Pokud však chce klesnout na roveň Hamásu, pak nemůže očekávat samozřejmou podporu světového veřejného mínění. Těžko lze po brutální odvetě žádat lidskost od kolektivně potrestaných.

K dnešnímu dni je téměř jisté, že ztráty na Palestinské straně po odvetné intervenci jsou minimálně početně stejné, jako při útoku 7.10. Jsem si jist, že obranu nikdo soudný nezpochybňuje. Svět se hrozí nekontrolované pomsty a nekončícího konfliktu, který může přerůst v mnohem rozsáhlejší konfrontaci. Nijak tomu nepomáhají krvelační mstitelé na zdejším blogu, kteří nazývají palestinské bojovníky humanoidy a šmahem všechny Palestince za podporovatele Hamásu. Kolektivní trest za jakkoli odsouzeníhodnou akci nelze připustit. Nedopustili se jí ani spojenci na konci WWII. Proto byl Norimberský proces, který soudil válečné zločince a zločiny proti lidskosti. Svého času i válečnou zrůdu Eichmanna soudili veřejně v Izraeli, ačkoliv ho mohli vyhodit po únosu v Jižní Americe do Atlantiku.

Není pochyb, že Hamás zavedl v Gaze totalitní správu, zřejmě plnou udavačství a represí. Proto se jen těžko dá očekávat, že by řadový Palestinec veřejně odsoudil brutální násilnosti. Přesto jsem si jist, že mnozí Palestinci i v Gaze chtějí jen přežít a žádné nadšení natož souhlas jim nelze kolektivně připisovat. U nás se cvičili za dob socialismu teroristé, kteří pak působili na Středním východě a vystoupil proti tomu někdo tenkrát? Možná ano, ale neví se o tom. Nejspíš by s takovými protesty drsně zatočili, pokud to u nás vůbec někdo ve veřejnosti tušil, natož aby měl odvahu právě toto kritizovat. Někdo by si mohl myslet, že za ta zvěrstva oné doby neseme kolektivní odpovědnost. Je to naprostý nesmysl.

Někteří lidé u nás vytrvale vytvářejí atmosféru, že kdekdo, kdo volá po míru automaticky podporuje nepřátele. Ale my nejsme ve válce. Chápu, že náš premiér zamotal mnohým hlavu, když to tvrdí. Jinému zase imponují silácké řeči generála Řehky, že se musíme připravit na vleklý konflikt s jadernou velmocí. To je myslím jen další vyhazování peněz. Žádná racionální taktika přežití četných jaderných útoků neexistuje. Budeme mrtví všichni. Ale vyznavači postfaktické toxicity ideologické romantiky snad vážně věří, že je nějaký zázračný atombordel ochrání.

V Gaze žijí lidé, minimálně děti do deseti let netuší, o co se jedná a nemají možnost ničemu vzdorovat, natož svobodně zvolit nekrvavou reprezentaci. Stejně tak bych soudil o milujících rodičích, kteří se neangažují. Takzvané konečné vyhlazení teroristů směřuje k holokaustu, protože nikdo nehovoří o budoucnosti Gazy a nějakého mírového procesu s palestinskými lidmi na druhé straně Izraele. Nemluvě o tom, že nekomunikace s Izraelem a jeho izolace arabskými zeměmi se dá očekávat.

Jsou to dostatečně jednoduché otázky nejen pro  vzdělaného blogera Vodvářku?  Kolik palestinských obětí je dost? Skutečně jsou tam všichni za zdí jen humanoidi a nikdo tam není člověkem?

Jestli takové až rasistické označení lidí má být vlajkovou lodí konzervativního židovství, tak to abych se za část své krve pořádně styděl. Konzervativci by měli více dbát o argumenty a ne jen svévolně až autisticky tvrdit svoje mantry. Sledovat ataky místních bojovníků proti Hamásu je únavné. I s těmi demonstranty, kteří mohou být neinformovaní je třeba vést dialog. Demonstruje se zejména proto, že se dialog nevede. Stávkuje se nakonec proto, že se dialog nevede. Konzervativci prostě trpí syndromem neskonalé a jediné pravdy. Musíme doufat, že jim to nakonec nezavdá záminku k likvidaci místní demokracie, která již hodně utrpěla. Jsem přesvědčen, že konzervativní agresivitu si u nás hned tak nikdo znovu nezvolí.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 26.11.2023 3:05 | karma článku: 28,88 | přečteno: 2526x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 23,99 | Přečteno: 590x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,54 | Přečteno: 571x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Naprosto šokující fakta z vyšetřování střelby na UK

Jsem v podstatě již opatrný člověk, ale přiznám se, že dosud zveřejněná fakta z vyšetřování střelby na UK mě naprosto převálcovala a moje důvěru v policii, vnitro i vládu je na nule.

18.6.2024 v 4:49 | Karma: 40,46 | Přečteno: 4552x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 29,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 35,08 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,31
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik