Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naivita versus kritické myšlení

Postfaktická politická klika vyvrhla kritické myšlení a pokouší se kázat katechismus na pozadí nepodložených naivních představ a dojmů. Nyní již dochází i jejím někdejším příznivcům, že diletantismus je … 

… slepá a bezradná ulička dějin.

Na počátku jsou jistá deprivantní přání. Příliš nám kritizují pánaboha. Berou nám národní identitu. Berou nám pracovní místa. Podobná populistická mávátka nám nepředvádí jen polo extrémní SPD a podobné stránky. Předvádí jej třeba i mocná movitá katolická církev, která se neubránila triumfalismu po získaných restitucích. Vrcholkem tohoto ledovce jsou pak hesla o tradiční rodině a podobných reliktech středověkého panského zřízení.

Tato jednobarevná deprivantní přání svrhla nudnou postmodernu s jejím údajně jen relativizujícím postojem. Ten postoj samozřejmě relativizující zčásti vždy byl a bude, ale současně umožňuje vzájemnou toleranci. Pojem občanství rozkládá a vždy bude rozkládat tradiční uspořádání kmenové, národní (tribalistické) společnosti. Postfaktická nálepka se svou pejorativní konotací se smývá lepší nálepkou „postkritický/á/é“ cosi. Jde o to vrátit se opět k nějakému nekritickému uctívání? Nejspíše k modlám ve stylu Zlatého telete.

Stačí jednoduchá otázka: Má přednost rodina nebo národ? Podle postmoderny se takové otázky vůbec nemají pokládat. Obojí tu přirozeně vždy nějak bude. Pokud to někdo nechápe, tak ať veřejně vysvětlí, jak třeba na konečné řešení a vymýcení prostituce, (jež má podobně rozporuplný náboj proti zájmům různých částí společnosti), se kterou si od starověku neporadily žádné politické systémy. Společnost se své přirozené duality nikdy nezbaví. Jako se komplementárně potřebují muž a žena tak prosperující podnikatelé potřebují mj. poraženou konkurenci. Nikdy nemůže v přirozené společnosti dojít na konečné řešení. Každý, kdo takovou iluzi přináší a nabízí jako definitivní řešení by měl být odvezen rovnou do blázince. Což se bohužel neděje a nestane, protože toto naivní až romantické bláznovství a třeštění vyvažuje přílišnou racionalitu společnosti, což je vlastně také potřebné. Společnost má být v nějaké trvalejší rovnováze.

Nicméně diletantský romantismus, tak jak se projevuje dnes v naší politice nebo i zde na blogu, má vyloženě komický potenciál. Místo toho, abychom se kriticky vyvarovali extrémům neustále sklouzávajícím ke kolektivní vině a dvojímu metru, kdykoli se nám to hodí, vyvracíme kořeny kritického myšlení tím, že nahrazujeme třeba akademické svobody nějakou nadační imputací jednobarevného názoru politizujícího dějiny a umožňujícího argumentovat kolektivní vinou, proti níž není nikdo v postavení, aby mohl akademicky polemizovat.  V demokracii je drzost nahrazovat odborníky a akademiky v nějakém politickém zájmu.  Nemá to naději na trvalost, pokud nejde již o demontáž demokracie a svobody. Nejnovější záludné zglajchšaltování rusistiky na FF UK je flagrantní ukázkou diletantské krátkozrakosti.

Stejně tak není rozumně pochopitelné  rozepisovat se zde o jezuitských zásluhách  a hledat v nich jakési definitivní překódování národní historiografie. Nikdo dnes proti jezuitům nic dramatického a dehonestujícího nepíše. Historie se věcně zkoumá a nalézají se klady a zápory. Ty se vyjmenují a slouží k orientaci a poukazu právě proti diletantskému opakování chyb. Jsem sice mírně nekatolicky naladěn, ale vůbec by mi nevadilo se dozvědět více o Koniášovi. Některé jezuity musí i protestant nebo ateista milovat a katolík by klidně mohl přes staletí třeba Komenského či Chelčického normálně vnímat a zčásti uznávat. Proto nějaké prohlášení o revizi dějin ve stylu: jen podle Pekaře oproti Palackému a Masarykovi nemá naději na plodné rozkrývání dějinných dilemat. Palackého či Masarykovo pojetí není totéž. Možná je ve hře další politický kotrmelec, přejmenování Masarykova ústavu na Pekařův ústav? To zavání skvělou reformou důchodů na věčné časy.

Mimochodem osobnost Koniáše by si klidně zasloužila třeba i filmové zpracování, abychom viděli i jeho oprávněné tužby a osobní kvality. Proč ne. Zrovna tak si myslím, že se nakonec zdařil “nehistorický“ Jaklův film Jan Žižka. Odpovídal na otázku po obecné motivaci a situovanosti člověka, který nebyl ve svém boji poražen. Určitě nedal odpovědi na historické otázky, ale spíše je otevřel, což je správně.

Nemůžeme přes staletí argumentovat, co by bylo bývalo správné z dnešního pohledu. Ti lidé byli v tehdejší zcela nesrovnatelné situaci a svou roli tak jako tak sehrálo často proti pravdě i jen ledabylé a nahodilé štěstí. Proto nesmíme žádné dějiny zamlčovat. To se bohužel dnes děje a musíme jen doufat, že to příští volby změní. Kdyby bylo na mně, určitě bych nepopravil 27 „českých pánů“. Rozhodně nepřišli Jezuité do negramotné země. Již za husitů se tradoval, že kdejaká bekyně zná bibli lépe než vysvěcený duchovní. V osobě popraveného Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic byla popravena nejvytříbenější vzdělanost tehdejší Evropy. A co? Někdo se za to někdy omluvil? To už se i ta katolická církev dokázala omluvit za upálení Jana Husa.

Habsburkové jsou zcela zločinnou a bezprávně záludnou dynastií. Pokud někdo sní o restauraci monarchie u nás pod taktovkou Habsburků, tak by je měl napřed nechat rehabilitovat v samotném Rakousku. Nakonec vidíme nešťastnou postmoderní restauraci carismu v nynějším Rusku. Jako se do Rakouska těžko může vrátit dynastie, která dovedla svět ke světové válce, tak návrat carismu v Putinovském pojetí hrozí rozpoutáním nové světové války. Jaký nehorázný monarchismus bychom křísili u nás? Volili bychom krále jako za časů Jiřího z Poděbrad? Nemáme ani šlechtu, která byla nezbytným partnerem korunovace. Jsou to diletantské iluze, které ale nepodpírá žádná vize ušlechtilosti, lepší svobody a úspěšnějších vyhlídek. Jsou to jen vějičky na odpoutání pozornosti nad zamlčováním celých dějin a svobodné věcnosti.

 

 

Autor: Zdenek Horner | pátek 25.8.2023 13:29 | karma článku: 25,00 | přečteno: 650x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 14,74 | Přečteno: 252x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,75 | Přečteno: 492x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 773x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 27,51 | Přečteno: 822x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 846
  • Celková karma 25,90
  • Průměrná čtenost 968x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik