Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je Henry Kissinger dezolát?

Nepochybně je. Sic se jeho aktuální dezolátní názor zjevil na první straně nejpravicovějšího tisku, nebyl na něj, na nikoho z šiřitelů, vydán zatykač za překročení zákona o nevyprovokovaném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Současní chciválcové možná nevědí, kdo nějaký  Kissinger  je. Za pár dní, dá-li Bůh, oslaví sté narozeniny. Možná bychom mu mohli za jeho neposlušnost vůči spojeneckému nařízení o jediném správném výkladu výše zmíněné válečné operace odebrat naše státní vyznamenání (držitel Řádu T.G.M. I. třídy). V jeho věku již nemá význam jej soudit a zavírat, stejně by na soudní přelíčení asi nepřijel. Stačí mu tady pod blogem nebo v diskusích naplivat na hlavu. I to mnohé chciválce povzbudí a rozproudí v jejich svatém nadšení pro likvidaci Ruska a pak Číny, prostě kohokoli, kdo je podle našeho mínění proti nám a není s námi.

Kissinger nehlásá nic víc než realismus a diplomaticky slušná vyjádření obav.  (Bohužel jen pro majitele licence čtení iDnes Premium.) Podobně se vyjadřují mnozí chcimírové, kteří mají všech pět po hromadě. K realistům bych rád počítal i sám sebe. Ale asi o tom sám nerozhodnu, to přece zdejší klaka stanoví, kdo je nepřítel.

Každému, kdo poctivě studuje a ověřuje informace o podstatě a historii zmíněného konfliktu, musí být jasné, že máslo na hlavě mají mnozí neodpovědní politici, kteří si hřejí jakousi jedovatou polívčičku. Udržet minimálně mír jaderných zbraní je přitom hlavním úkolem příčetných politiků. Vítězství ve studené válce, kterým se dnes mnozí opíjejí, nebylo dosaženo válečným konfliktem, ale nakonec mírovým jednáním. Důvěryhodným uznáním suverenity a respektu. Pak byly možné i velkorysé ústupky. Došlo i na omluvy a došlo k prolomení historicky tajných informací. Na rozdíl od toho, že víme, kdo postřílel polskou elitu v Katyni, nevíme dodnes, kdo a proč zavraždil Kennedyho. A takové velmoci, která nemá jistotu ani ve vlastní nedávné historii, chceme dát naprosto volnou ruku v pohybu a jednání vojsk na našem území? Nepoučili jsme se z provozního centra na Guantanámu? To, co není právně možné v USA, učiní vždycky na cizím hloupém území.

Naše vláda se rozhodla pro zoufale bezradné politické činy, vše, co ji momentálně zajímá prostě prosasuje silou a hotovo. Nicméně to není reforma, ale jen stop time. Každá příští vláda většinu bláhových „reforem“ zruší. Proto je pochopitelné, že se o nich ani dnes nemá smysl bavit a diskutovat s někým, kdo rovnou předesílá, že z ničeho neustoupí. Asi je momentálně naprosto neomylný.

Ani já se nehodlám zaobírat každým závanem vládního větru. Je to ztráta energie. Mnohem logičtější je nyní zabývat se budoucností. Promýšlet, co budeme dělat po vládě myšlenkové vyprázdněnosti. Šetřit se má, to není ani nová, ani kontroverzní myšlenka. Ale šetřit tupým umrtvením a prohloubením podfinancování, rozkladem státního aparátu, který bude stejně nutné něčím nahradit, nebo na propady jinak doplatit v režimu „svaté nouze a krize“, je tragický omyl. Tato vláda po úsporných opatřeních ani nemluví o lepších zítřcích. Tvrzení, že budou za deset let ještě nějaké důchody věří jen skalní pověrčivci. Nebo snad někdo zaručí, že už nikdy nebude inflace, která znehodnotí vše, co nějaká generace vytvořila? Už před třiceti lety sliboval první premiér za ODS, že si jen na chvilku opasek utáhneme a hnedle bude dobře jako v Německu. A dosud soupeříme v životní úrovni s Portugalskem, a dokonce nás předbíhají země bývalé lido demo aliance, kterým jsme se vždy posmívali, že jsme z nich nejlepší.

Z této šlamastiky nás dostane jedině mír a realismus bez ideologického ohýbání statistik. Ztráta míru by totiž byla definitivní dlouhodobou inflací, kterou by již nikdo možná nedokázal zrekonstruovat ani za všechny peníze investorů světa. Taková rozpůlená zeměkoule se opravdu špatně slepuje. Díky pane Kissingere, že vám to stojí za to i ve stém roce života neztrácet smysl pro realitu, kterou mnozí mladší úplně potratili. Tedy mimo blogopáně Trčálka, ten má pravdu vždy a na jeho nesmysly dojde. Přesto přeji krásné narozeniny za oceán.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 21.5.2023 5:10 | karma článku: 43,54 | přečteno: 4505x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,41 | Přečteno: 550x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,65 | Přečteno: 433x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,97 | Přečteno: 501x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,40 | Přečteno: 779x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,36 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V Lovosicích hořela skládka pneumatik, podle hasičů je zřejmě nelegální

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 15:25

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v...

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

23. července 2024  15:09

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na...

Ručníky budou k ničemu. Mallorca chce boj o lehátka řešit rezervací v aplikaci

23. července 2024  15:05

Místo vyspávání na dovolené brzké vstávání a nekonečná ručníková válka o volná lehátka na pláži či...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 26,06
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik