Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je Henry Kissinger dezolát?

Nepochybně je. Sic se jeho aktuální dezolátní názor zjevil na první straně nejpravicovějšího tisku, nebyl na něj, na nikoho z šiřitelů, vydán zatykač za překročení zákona o nevyprovokovaném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Současní chciválcové možná nevědí, kdo nějaký  Kissinger  je. Za pár dní, dá-li Bůh, oslaví sté narozeniny. Možná bychom mu mohli za jeho neposlušnost vůči spojeneckému nařízení o jediném správném výkladu výše zmíněné válečné operace odebrat naše státní vyznamenání (držitel Řádu T.G.M. I. třídy). V jeho věku již nemá význam jej soudit a zavírat, stejně by na soudní přelíčení asi nepřijel. Stačí mu tady pod blogem nebo v diskusích naplivat na hlavu. I to mnohé chciválce povzbudí a rozproudí v jejich svatém nadšení pro likvidaci Ruska a pak Číny, prostě kohokoli, kdo je podle našeho mínění proti nám a není s námi.

Kissinger nehlásá nic víc než realismus a diplomaticky slušná vyjádření obav.  (Bohužel jen pro majitele licence čtení iDnes Premium.) Podobně se vyjadřují mnozí chcimírové, kteří mají všech pět po hromadě. K realistům bych rád počítal i sám sebe. Ale asi o tom sám nerozhodnu, to přece zdejší klaka stanoví, kdo je nepřítel.

Každému, kdo poctivě studuje a ověřuje informace o podstatě a historii zmíněného konfliktu, musí být jasné, že máslo na hlavě mají mnozí neodpovědní politici, kteří si hřejí jakousi jedovatou polívčičku. Udržet minimálně mír jaderných zbraní je přitom hlavním úkolem příčetných politiků. Vítězství ve studené válce, kterým se dnes mnozí opíjejí, nebylo dosaženo válečným konfliktem, ale nakonec mírovým jednáním. Důvěryhodným uznáním suverenity a respektu. Pak byly možné i velkorysé ústupky. Došlo i na omluvy a došlo k prolomení historicky tajných informací. Na rozdíl od toho, že víme, kdo postřílel polskou elitu v Katyni, nevíme dodnes, kdo a proč zavraždil Kennedyho. A takové velmoci, která nemá jistotu ani ve vlastní nedávné historii, chceme dát naprosto volnou ruku v pohybu a jednání vojsk na našem území? Nepoučili jsme se z provozního centra na Guantanámu? To, co není právně možné v USA, učiní vždycky na cizím hloupém území.

Naše vláda se rozhodla pro zoufale bezradné politické činy, vše, co ji momentálně zajímá prostě prosasuje silou a hotovo. Nicméně to není reforma, ale jen stop time. Každá příští vláda většinu bláhových „reforem“ zruší. Proto je pochopitelné, že se o nich ani dnes nemá smysl bavit a diskutovat s někým, kdo rovnou předesílá, že z ničeho neustoupí. Asi je momentálně naprosto neomylný.

Ani já se nehodlám zaobírat každým závanem vládního větru. Je to ztráta energie. Mnohem logičtější je nyní zabývat se budoucností. Promýšlet, co budeme dělat po vládě myšlenkové vyprázdněnosti. Šetřit se má, to není ani nová, ani kontroverzní myšlenka. Ale šetřit tupým umrtvením a prohloubením podfinancování, rozkladem státního aparátu, který bude stejně nutné něčím nahradit, nebo na propady jinak doplatit v režimu „svaté nouze a krize“, je tragický omyl. Tato vláda po úsporných opatřeních ani nemluví o lepších zítřcích. Tvrzení, že budou za deset let ještě nějaké důchody věří jen skalní pověrčivci. Nebo snad někdo zaručí, že už nikdy nebude inflace, která znehodnotí vše, co nějaká generace vytvořila? Už před třiceti lety sliboval první premiér za ODS, že si jen na chvilku opasek utáhneme a hnedle bude dobře jako v Německu. A dosud soupeříme v životní úrovni s Portugalskem, a dokonce nás předbíhají země bývalé lido demo aliance, kterým jsme se vždy posmívali, že jsme z nich nejlepší.

Z této šlamastiky nás dostane jedině mír a realismus bez ideologického ohýbání statistik. Ztráta míru by totiž byla definitivní dlouhodobou inflací, kterou by již nikdo možná nedokázal zrekonstruovat ani za všechny peníze investorů světa. Taková rozpůlená zeměkoule se opravdu špatně slepuje. Díky pane Kissingere, že vám to stojí za to i ve stém roce života neztrácet smysl pro realitu, kterou mnozí mladší úplně potratili. Tedy mimo blogopáně Trčálka, ten má pravdu vždy a na jeho nesmysly dojde. Přesto přeji krásné narozeniny za oceán.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 21.5.2023 5:10 | karma článku: 43,54 | přečteno: 4505x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,66 | Přečteno: 736x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1224x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik