Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak Vodvářka polopravdami pěstuje dehumanizaci a nenávist

Bloger Vodvářka extrémním způsobem ztotožňuje Hamás se všemi Palestinci. Raduje se z každého úspěchu kruté trestní operace Izraele. Nenávist vidí u všech ostatních jen u sebe a u Izraele ne.

Ve svém dnešním blogu  Vodvářka píše mimo jiné,  že UNRWA, organizace OSN, kterou vede komisař původu švýcarsko-italského, který  okamžitě zareagoval na obvinění Izraele,  zrušením pracovních smluv podezřelým, naprosto odsoudil násilí ze 7.10., podporuje vzdělávání palestinských dětí v duchu nenávisti. Jako vždy nemá pro poslední nařčení žádné důkazy.

Jistě se ve výchově na obou stranách nenávist vyskytuje. Těžko ji uhlídat, protože k výchově patří i přímá osobní zkušenost s ataky na obou stranách. Představa, že otevřete izraelský slabikář či vlastivědu a najdete tam na prvních stranách označení: Palestinci jsou naši přátelé, lidské bytosti … nemám žádné iluze o výchově u Palestinců. Ale právě zde je potřeba věcných důkazů, které nikdo seriózně nepodává. Jedna věc jsou třeba ty učebnice, druhá věc jsou přímé zkušenosti s bojem a nátlaky, třetím problémem jsou média v různých službách.

Pokud si zavzpomínáme na dlouholetý teror IRA v Severním Irsku, došlo tam ke změně v okamžiku právní tolerance, politickém uznání nenásilné frakce a jednoho dne IRA složila zbraně. Bohužel stejně zbyly militantní skupinky, které hrozí obnovením činnosti ještě dnes. Problém je třeba nábožensky dosti podobný. Samozřejmě jde o jiné kulturní zakotvení, kdy podobnost je pouze částečná.

Představa, že bude definitivně zničen Hamás, který ovšem asi nejen Vodvářka ztotožňuje se všemi Palestinci, jde o skrytou kampaň za genocidu neexistujícího národa, pouhých humanoidů, kteří podle Vodvářky nejsou lidmi. Izrael si musí také přiznat, že třeba zeď mezi Gazou a Izraelem má také výchovné dopady. Izolace a oktrojování možností, svobodného pohybu, to vše vychovává nějaký další nový Hamás, i kdyby byl desetkrát zničen, jako že bude.

Izrael je nyní v pozici Russka. Tvrdí, že Palestinský národ neexistuje. Neválčí, vede jen protiteroristickou operaci, která má iracionální cíl, zničit tajnou zakopanou organizaci uvnitř civilního chumlu. Nikde na světě se dosud nic podobného nepovedlo. Zde jsme ovšem v zajetí naděje možného izraelského zázraku. Všechny příslušníky Hamásu rozpoznají, dopadnou a bez soudu eliminují, i za cenu zločinů proti lidskosti. Současná peripetie na tom nic nezmění.

Všichni musíme změnit uvažování, včetně Izraelců. Jinak se řítíme do nezadržitelného světového konfliktu. Jsme ochotni jej riskovat? Kvůli pár extremistům? Izrael musí jednat a dodržovat i to, co sám dojedná a řekne. Nepochybuji o tom, co se nyní v Gaze děje. Jsou to nekontrolovatelné válečné zločiny vedle oprávněných a nutných vojenských operací. Nepochybná zvěrstva ze 7.10. musí odsoudit sami Palestinci. Neučiní tak při humanitním bombardování, ale s výhledem na lepší a normální budoucnost. Dnes již nemají co ztratit a obávám se, že Izrael se nechává svést ke zločinnému konečnému řešení. Je to smutné v zemi, která vznikla na záchranu národa před stejnou genocidou. Je to memento v tom, že se z týraných snadno stávají tyrani, stejně jako kdekoliv ve školách nebo v armádách po celém světě. Nejsem na straně Palestinců, ale ani Izraelců. Rád bych napřed u nich viděl lidskost. Pak by se dalo cokoli podporovat.

Vážně považuji za potřebné dokázat onu nenávistnou výchovu v Palestině a tu přátelskou v Izraeli. Sám budu hledat, ale myslím, že je to velmi obtížné. Co lze považovat za důvěryhodné zdroje, když se dnes nevěří ani mezinárodním organizacím OSN?

 

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 28.1.2024 15:34 | karma článku: 28,66 | přečteno: 1134x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,79 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran

20. května 2024  8:48

Do eurovoleb voleb zbývají necelé tři týdny. V pátek a v sobotu 7. a 8. června se rozhodne, kdo...

Policisté obvinili muže, který v motorovém člunu najížděl na rybáře a zranil ho

20. května 2024  8:42

Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého muže z Českých Budějovic z trestného činu výtržnictví a...

Českem se v noci prohnala supercela. Padaly i čtyřcentimetrové kroupy

20. května 2024  8:12

Českem se v neděli prohnala supercela, která přinesla krupobití a silné nárazy větru. Bouřky...

Policie zadržela muže s neonacistickými nášivkami. A eviduje další falešné lístky

20. května 2024  8:11

Pražská policie zadržela o víkendu u O2 areny, kde se koná hokejové mistrovství světa, dva muže s...

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik